Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec

Kaplica na Zadnim Groniu. Tu modlili się prezydenci

Fot. Krzysztof Marciniuk

Obok zameczku prezydenckiego na Zadnim Groniu w Wiśle Czarnem, stoi kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Obiekt ma bardzo ciekawą historię.

Drewniana, z mo­drzewiowych bali, pokryta gontowym spiczastym da­chem, wzniesiona została w 1909 roku na polecenie arcyksięcia Habsburga. Stanęła obok pałacyku myśliwskiego. Kie­dy ten drewniany obiekt spłonął, górale w latach trzydziestych ubiegłego wieku, wybudowali na jego miejscu murowany zameczek dla ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej, Ignacego Mościckiego. I od tego czasu kaplica służy kolejnym prezydentom RP.

Stylowy kościółek ma zabytkowe wyposażenie. Ołtarz, obrazy i dwa krucy­fiksy trafiły tu z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. Ołtarz powstał w pierwszej połowie XVII wieku. W jego centrum widnieje obraz Drogi Krzy­żowej datowany na 1638 rok, a zwieńczenie stanowi obraz „Wniebowzięcie i Ko­ronacja Najświętszej Marii Panny”. W nawie głównej na ścianach wiszą natomiast XVII-wieczny krucyfiks i obraz ze Świętą Rodziną.

Na chórze jest krucyfiks jeszcze starszy, bo pochodzący z pierwszej połowy XV wie­ku. Wyposażenie dopełniają chrzcielnica (dar prezydenta Aleksandra Kwaśniewskie­go), dwa klęczniki i fotele dla pary prezydenckiej, fotele dla gości oraz drewniane ławy dla wiernych. Podczas uroczystości kościelnych brzmi fisharmonia (1928 rok) podarowana przez parafię ewangelicko-augsburską w Wiśle Czarnem. Na stulecie kaplicy, w grudniu 2009 roku, pierwsza dama RP Maria Kaczyńska, ofiarowała mosiężne tabernakulum z góralskimi motywami. Za ciekawostkę trzeba uzna żeliwny piec zrobiony w 1926 roku przez Zakłady Kuźnicze w Ustroniu. Podob­no wykonano tylko dwa takie egzemplarze, a ten w kaplicy jest jedynym zachowanym. Mrok we wnętrzu rozprasza­ją dwa okazałe żyrandole.

Kaplica przeszła grun­towną modernizację na po­czątku minionego wieku. Staraniem prezyden­ta RP Aleksandra Kwaśniewskie­go, zameczek został poddany gruntownej konserwacji i ponownie uzyskał rangę rezydencji głowy państwa. Kaplicę też odnowio­no w całości, oczyszczając, impregnując i uszczelniając drewnianą konstrukcję zrę­bową i wymieniając niektóre podniszczone belki. Odno­wiona i zakonserwowana została więźba dachowa oraz
gontowe poszycie dachu. Z pietyzmem poddano konser­wacji wnętrze kaplicy, które odzyskało swój dawny blask.

W 2004 roku obok kaplicy stanęła 10-metrowej wy­sokości drewniana dzwonni­ca. We wnętrzu skrywa ona trzy dzwony o wadze 420, 260 i 190 kilogramów. Od marca 2005 roku kaplica ma za patronkę św. Jadwigę Śląską. Jest miejscem nie tylko uroczystości religij­nych, ale też ślubów młodych par.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Peti
Peti
4 miesięcy temu

Klęczniki …. dla prezydenta i małżonki.

Imię
Imię
4 miesięcy temu
Reply to  Peti

A dla ciebie rozum…

edward
edward
4 miesięcy temu

Oni się modlili wszyscy o dojną ojczyznę

edzio
edzio
4 miesięcy temu
Reply to  edward

Tylko nie rozumiem dlaczego Bóg ich wysłuchał.