Wydarzenia Żywiec

Karol Ryszka Honorowym Obywatelem Gminy Lipowa

Jan Góra wręcza Karolowi Ryszce akt nadania tytułu. Fot. Beata Stekla

Karol Ryszka został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Lipowa. Akt nadania wręczono mu podczas dzisiejszej uroczystej sesji Rady Gminy. Wręczenie poprzedziło jednogłośne przyjęcie stosownej uchwały. Kropkę nad „i” postawił wpis do Księgi Honorowych Obywateli Gminy Lipowa.

Karol Ryszka jest lipowianinem z urodzenia, niedługo skończy 90 lat. Przez 30 lat pracował jako listonosz, potem przez 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej. Rozpoczął wiele przedsięwzięć ważnych z punktu widzenia mieszkańców, w tym budowę szkoły w Lipowej.

Nestor został honorowym obywatelem gminy na wniosek wójta, Jana Góry.

Honorowy obywatel urodził się 29 października 1930 roku w Lipowej. Jako dziecko i nastolatek był świadkiem wojennych wydarzeń w swojej miejscowości. To właśnie głównie dzięki jego wspomnieniom – oraz spisanym wspomnieniom innego mieszkańca, świętej pamięci Józefa Gruszki – ustalono dane miejscowych bohaterów rozstrzelanych w 1940 roku z powodu ukrywania broni pozostawionej przez wycofujących się żołnierzy Kampanii Wrześniowej.

Pierwszym honorowym obywatelem gminy został ksiądz Andrzej Urbański – zobacz TUTAJ.

Tło dla uroczystej sesji stanowiła nowo wyremontowana sala w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowej, która będzie służyć mieszkańcom jako Miejsce Aktywności Społecznej.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments