Wydarzenia Cieszyn

Kłopoty turystów pod Baranią Górą. Wyczerpanie nastolatków

Zdjęcie: GOPR Beskidy FB

Beskidzcy GOPR-owcy dwukrotnie ruszali w ten weekend z pomocą w okolice Baraniej Góry. W jednym z przypadków konieczna była pomoc między innymi trójce kilkunastoletnich dzieci.

Jak informuje Grupa Beskidzka GOPR, w piątek o godz. 18:50 ratownicy z Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku zostali powiadomieni o wychłodzonych i wyczerpanych fizycznie dwóch mężczyznach, znajdujących się w szałasie na Hali Baraniej. Na pomoc wyruszyli ratownicy, którzy po dotarciu na miejsce i udzieleniu pierwszej pomocy przystąpili do ewakuacji poszkodowanych quadem na gąsienicach w kierunku Kamesznicy, gdzie pozostawili karetkę górską, a następnie do Szczyrku, gdzie osoby ratowane zorganizowały sobie dalszy transport. Działania zakończono o godz. 23:50.

Nieco wcześniej, bo o godz. 23:20 ratownik pełniący dyżur nocny w CSR Szczyrk przyjął kolejne zgłoszenie z rejonu Baraniej Góry, tym razem o sześcioosobowej grupie (w tym 3 dzieci: 9, 13, 14 lat), idącej z Wisły Czarne Fojtula (Doliną Białej Wisełki) w kierunku Przysłopu pod Baranią Górą. Korzystająca z nawigacji Google grupa utknęła poza szlakiem, w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Padał bowiem śnieg, wiał silny wiatr, widoczność była znacznie ograniczona. Z uwagi na wyczerpanie – zwłaszcza dzieci – nie byli w stanie poruszać się do celu, którym było schronisko i nocleg w nim.

W kierunku poszkodowanych udał się zespół ratowników ze szyrkowskiej CSR. Ich dokładną lokalizację udało się ustalić po zainstalowaniu aplikacji Ratunek. Osoby te zostały odnalezione o godz. 00:50, zabezpieczone termicznie i kolejno przetransportowane quadem na gąsienicach do miejsca, gdzie pozostawiono karetkę górską. Wyprawa zakończyła się powrotem ratowników do CSR Szczyrk o godz. 2:50.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

Na ludzką głupotę nie ma rady mandat min 5tyś na rzecz GOPR

Bondek
Bondek
2 lat temu
Reply to  Piotr

Jak długo będzie się sponsorować głupotę? Czy ktoś wreszcie zrobi z tym porządek? Tyle wysiłku Goprowcow i takie środki wydawane niepotrzebnie. To karygodne

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  Piotr

Weź człowieku koło i je b ni j się nim w czoło…. Idąc w góry nie przewidzisz wszystkiego, możesz się zabezpieczyć na 200% a i tak jest szansa że będzie problem.

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Tomek

Głos rozsądku.

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
2 lat temu
Reply to  Jan

Głos rozsądku jest taki, że nie mandat w wys. 5 tys. zł lecz opłacenie kosztów akcji ratowniczej w wys. np. 10 tys. zł ?

Patapik
Patapik
2 lat temu
Reply to  Tomek

Tylko że jeśli jesteś na te 200% przygotowany to przewidujesz, że warunki będą trudne zwlasza w zimie masz ubranie i przede wszystkim coś do rozpalenia ognia – to zawsze ratuje zycie. Durga rzecz to powinieneś zaplanować trasę, przejrzeć mapy, zobaczyć gdzie po drodze sa jakieś schronienia. Ja tak robię zawsze czy w lecie czy w zimie. Trzecia rzecz latarka ifolia NRC i dobrze oprócz map w telefonie mieć zwykłą papierowa w laminacie i kompas ja to mam zawsze w plecaku i nie ważne że wazy. Chodzę po górach długo i wiele kilka większych wypraw wielodniowych i kilkanaście 1-2 dniowych w… Czytaj więcej »

B.B
B.B
2 lat temu

Rachunek dla rodziców

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

powinni jeden z drugim zapłacić za akcje