Wydarzenia Bielsko-Biała

Kolejne grunty pod zabudowę. Apartamenty zamiast zieleni

Fot. Marcin Płużek

Rada Miejska w Bielsku-Białej uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie ulicy Zwardońskiej. Prace nad tym dokumentem trwały rekordowo krótko. Do sporządzania planu Ratusz (na podstawie decyzji radnych) przystąpił pod koniec września ubiegłego roku.

Chodzi o tereny położone na południe od ulicy Zwardońskiej, sięgające ulicy Krzemiennej i Barwnej. Nowy plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową w tym obszarze. Do tej pory były to tereny zielone o wyjątkowo dużych walorach krajobrazowych. Cały obszar – usytuowany na południowy-wschód od lotniska w bielskich Aleksandrowicach – jeszcze kilkanaście lat temu był jedną wielką łąką. Obecnie szybko się urbanizuje. Decyzja rady sprawia, że zabudowa mieszkaniowa przesunie się jeszcze dalej w kierunku zachodnim, w stronę lotniska.

Cały obszar objęty nowym planem liczy 1,36 hektara powierzchni. O to, aby można było budować tam domy, wnioskowali już od dawna właściciele gruntów. I argumentacja właścicieli działek najwyraźniej przekonała bielski samorząd. Tym bardziej, że obowiązujące jeszcze dla Bielska-Białej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta z 2012 dopuszcza na tym terenie budownictwo mieszkaniowe (od kilku lat trwają prace nad opracowaniem nowego studium).

Władze miasta zapewniają, że zrobiono wszystko, aby w jakiś sposób chronić tamtejszy krajobraz. Między innymi nie uwzględniono wniosków o to, aby można było tam lokować zabudowę szeregową oraz budynki o wysokości do 8 metrów. Przyjęto, że maksymalnie będą one mogły być wysokie na 6 metrów. Minimalna powierzchnia działki budowlanej to 12 arów. Może na niej powstać tylko jeden dom mieszkalny plus budynek gospodarczy. Określono też wymogi co do rodzaju materiałów budowlanych oraz kolorystyki budynków. Dzięki temu zachowane mają zostać walory krajobrazowe tego chętnie odwiedzanego w celach rekreacyjnych przez mieszkańców miasta terenu (chodzi między innymi o zapierający dech w piersi widok na Bramę Wilkowicką z Babią Górą, a nawet Tatrami w tle). Poza tym wysokość zabudowy musi być tam ograniczona także z uwagi na pobliskie lotnisko. Przebiegają tamtędy ścieżki podejścia dla lądujących samolotów i szybowców.

Z uwagi na kurczący się w zastraszającym tempie zasób gruntów nadających się w Bielsku-Białej pod zabudowę mieszkaniową, coraz częściej przeznaczane są pod nią obszary od dawna będące terenami zielonymi. Zwłaszcza te położone w najbardziej atrakcyjnych pod względem widokowym punktach miasta. Tak było między innymi z ogromną zieloną łąką przy ulicy Kolistej, gdzie w miejsce trawnika powstały w krótkim czasie ogromne osiedla apartamentowców. A na tym nie koniec. Podobny los czeka także wielką połać zielonego terenu przy alei Armii Krajowej (naprzeciwko ZIAD-u), gdzie przed kilku laty dopuszczono zabudowę o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Także obszary położone wokół aleksandrowickiego lotniska bardzo szybko zmieniają swój dotychczasowy wygląd. Na niegdysiejszych polach uprawnych, pastwiskach i nieużytkach powstają całe osiedla mniejszych i większych budynków mieszkalnych. Oby tylko za kilka lat nie okazało się, że dla bielszczan pojawiających się tam w celach rekreacyjnych nie ma już miejsca.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Jeśli ktoś chce aby to były tereny zielone to proszę bardzo – wyłożyć pieniążki na stół,odkupić tereny po cenie budowlanej i zrobić park dla.mieszkańców.

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
1 miesiąc temu

POpaprancy robia swoje,to mafia ktora tezeba tępic z rudym na czele

Więc
Więc
1 miesiąc temu
Reply to  Sprawiedliwy

Chyba pisowcy. Oni teraz rządzą gamoniu

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Dziwna rzecz z tego co pamiętam miały tam być tereny zielone dla mieszkańców,i nagle tereny pod zabudowę?

BAT na BATa
BAT na BATa
1 miesiąc temu

Nie obiecuj. Spełnij obietnicę. Będzie przyjemniej na forum.

smog
smog
1 miesiąc temu

Skąd ty, nieszczeście, wzięłaś na świecie. Mózg(piszęna wyrost) masz zjedzony przez pisią ideologię. Nie masz nic, to wara od czyjejś własności. Nie ma znaczenia kto rządzi.

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Może by tak rozbudować szkole 20
bo niedlugo dzieci będą chodzić na 3 zmiany…. deweloperka może by się dożyła co…..?!

Last edited 1 miesiąc temu by Tomasz
Iga
Iga
1 miesiąc temu

Niech się to już skończy. Ludzi coraz mniej a mieszkania jak grzyby po deszczu. Wszechobecny beton. Czym oddychać

Edi
Edi
1 miesiąc temu

Mafia działa a i****i ryczą o 5-10 starych drzew a tu może być cały park zieleni na spacery ale widać ludzie nie myślą tylko słuchają nawiedzonych brudasów eko.

Arek
Arek
1 miesiąc temu

Będą domy, nie będzie zieleni. Jebnie samolot, nie będzie domów ani zieleni.

Mk
Mk
1 miesiąc temu

I bardzo dobrze! Jak ktoś chcę zielonych terenów niech pakuje zabawki i rusza na wieś!

Edi
Edi
1 miesiąc temu
Reply to  Mk

Mk w mieście to slamsy dla starszych ludzi i roboli młodzi inteligentni i wykształceni mają swoje domki za miastem z pięknymi ogrodami nie betony blokowiska.

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu
Reply to  Edi

Wieśniacy / z pochodzenia/ wracają na wieś. Trudno im się przyzwyczaić do poziomu ludzi inteligentnych, którzy urodzili się, wychowali w mieście. Nie pomaga nawet wykształcenie. Geny.

Ruda
Ruda
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Betonujcie wszystko, ale wiosną nie płaczcie,że potopy a latem susza i upały. Budujcie, budujcie, za parę lat będzie stało i świeciło pustkami, bo Bielsko się wyludnia. Takie są statystyki. Może jak w opuszczonych budynkach zamieszkają lumpy to się zorientujecie coście se zgotowali.

Edi
Edi
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Widać twoją miejska inteligencję i słomę w butach takie niby coś zostało w brudnych slamsach.

Mariola
Mariola
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

Miastowy inteligentny bezobjawowo czy ty wiesz że 80% ludzi w BB to słoiki przywiezionych do pracy z dalekiej wsi do pracy w FSM,Apeny,Befamy,Lenko,Allenu Bezalinu i 10 zakładów przemysłu lniarskiego prawdziwych mieszkańców już prawie nie ma mądralo pochodzenia głęboko wiejskiego.

Last edited 1 miesiąc temu by Mariola
Więc
Więc
1 miesiąc temu
Reply to  taka prawda

W mieście inteligencja to może 20 procent. Reszta to o buractwo twojego pokroju.

Więc
Więc
1 miesiąc temu
Reply to  Edi

Starzy bardziej inteligentni od ciebie mają większe domy buraku.

Czarna
Czarna
1 miesiąc temu

A może tak mniej niepotrzebnych sklepów typu Merkury…kto tam wogole jeslzdzi,wciąż pusto a budynek przypomina bardziej biurowiec..coraz mniej mamy parków zieleni…jeszcze trochę a pozbędziemy się i lotniska

Mk
Mk
1 miesiąc temu
Reply to  Czarna

Ja jeżdżę.

Ds
Ds
1 miesiąc temu
Reply to  Czarna

Właśnie miałem to napisać, że się wybuduje tam jakiś nowobogacki i mu będzie lotnisko przeszkadzać, bo takie przypadki się zawsze trafiają, komuś przeszkadzały korty w Cyganskim Lesie, a znam osobiście przypadek że jakaś rodzinka z bloków się wybudowała za miastem i dzwonili na straż miejską bo im młucący kombajn przeszkadzał, tylko nie wiem czy mają pojęcie skąd się bierze pieczywo, chyba że myślą że z Biedronki.

Stańczyk
Stańczyk
1 miesiąc temu

Proszę nie dziwić się decydentom. Prezydentem, radnym się bywa, a potem dalej żyć za coś trzeba.

Karol
Karol
1 miesiąc temu

Nie od dziś wiadomo, że Klimaszewski siedzi w kieszeni deweloperów i okrada mieszkańców z przestrzeni publicznej dorabiając do tego bzdurną ideologię. Trzeba jego i radę odwołać jak najszybciej ponieważ układ Klimaszewski-Okrzesik narobią takich szkód, że BB nigdy się z tego nie podniesie.

Iwona
Iwona
1 miesiąc temu
Reply to  Karol

Widać to p[o BB ratusz i trochę koło reszta to ruina i syf posadzą trochę kwiatów i myślą że już zamydlą nam oczy 80 % BB to ruina . Mam pytanie kto rozpisuje przetarg i kiedy na sadzenie kwiatów i zieleni czy tylko kolesie coś za coś nigdy nic takiego nie słyszałem.

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Osiedla na obrzeżach, swoją drogą. Nawet ładne powstają i nieraz potrafią cieszyć oko. Jednak nie rozumiem dlaczego deweloperzy nie remontują zabytkowych kamienic!? Wiem, to własność miasta. I właśnie o to mi chodzi, żeby zaczęli kupować w centrum miasta również ładnie położone pojedyncze kamienice i całe kompleksy z dziedzinami. W obecnych czasach nie ma rzeczy niemożliwych i wszyscy na tym by zyskali. Ratusz pozbył by sie utrapienia z popadającymi w ruinę i szpecącymi otoczenie budynkami a oczywiście po warunkiem wykonania kompleksowego zagospodarowania terenu i adaptacji owych kamienic na mieszkania ze współczesnymi rozwiązaniami. Nawet jestem w stanie pokusić się o to, by… Czytaj więcej »

Mario
Mario
1 miesiąc temu
Reply to  Mirek

Moim zdaniem stare kamienice powinno się burzyć. Wszystkie ładne stare kamienice powstały w miejscu wyburzenia parterowej zabudowy. W Singapurze zburzyli starocie i postawili nowoczesne budynki. Tych starych to nawet nie ma jak ocieplić i w środku zimo a energia ulatuje. Powinno się wyburzać obstawiać nowoczesne konstrukcje.

Marjan
Marjan
1 miesiąc temu

coraz mniej pól uprawnych… dobrze że jedzenie kupuje się w sklepach…

Karol
Karol
1 miesiąc temu
Reply to  Marjan

To nie pola tylko łąki, zagajniki, las, parki, skwery. Zamieniają to w betonową pustynię.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Hahaha kolejne mieszkania dla niemcow. Jak tam lemingi? Mniam mniam?

Ola
Ola
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Ale z ciebie ***** psychol

BAT na BATa
BAT na BATa
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

To gołodupiec co w co trzecim poście domaga się mieszkań komunalnych