Wydarzenia Cieszyn

Kolorowo, smacznie, skocznie, praktycznie – cieszynian spotkanie na Głębokiej wokół rzemiosła

Fot. Michał Cichy

Fryzjerki, kowale, piekarze, a nawet minister – obok widzów i gości to główni uczestnicy dzisiejszego Święta Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Cieszynie, które było imprezą ciekawą i licznie odwiedzaną.

Obok dnia rzemieślników był to też jubileusz 110-lecia edukacji rzemieślniczej przy ul. Frysztackiej, czyli dziś w Zespole Szkół Technicznych im. Gwidona Langera. To też jeszcze nie wszystko, ponieważ ważną część obchodów stanowił jarmark na Głębokiej, przez co sobota 24 września stała się też dniem tej ulicy.

Wszystko zaczęło się jednak od części oficjalnej, czyli nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Marii Magdaleny w Cieszynie i następnie gali w Teatrze im. A. Mickiewicza. Potem natomiast, w południe, korowód gości przeszedł na ul. Głęboką, gdzie burmistrz Gabriela Staszkiewicz symbolicznie przekazała rzemieślnikom klucze do ul. Głębokiej.

Nie był to jednak koniec części oficjalnej, gdyż potem jeszcze kilka zdań wygłosił przybyły na tą uroczystość minister, członek Rady Ministrów, Michał Wójcik.

Potem głównymi uczestnikami jarmarku byli już tylko goście ul. Głębokiej, a więc rzemieślnicy i wystawcy oraz oglądający. Swoje umiejętności lub towary prezentowali: fryzjerzy, kowale, zabawkarze, piekarze i wielu innych. Można było dać sobie wykonać ciekawą fryzurę, skorzystać z porad kominiarskich, wypróbować tradycyjnego drukowania, czy zabawić się dawnymi zabawkami.  Grały orkiestry dęte, byli też Beskidzcy Harnasie, którzy dla uczestników mieli tradycyjne stroje, salwy z pistoletów zbójnickich i quizy na temat zbójowania.

Zapraszamy do poniższej galerii zdjęć:

Fot. Michał Cichy

Michał Cichy

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
najważniejszego brak
najważniejszego brak
2 miesięcy temu

No ale na nagraniu nie ma kilka zdań nadrzemieślnika – ministra, raport nieważny.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
2 miesięcy temu

Ty psychozo na szczęście o tym nie decydujesz.

człowiek człowiekowi wilkiem
człowiek człowiekowi wilkiem
2 miesięcy temu

Podszywacz, był niedawny komentarz aby rzucić Cię na pożarcie wilków. Szkoda wilków ale niech będzie.

człowiek człowiekowi wilkiem
człowiek człowiekowi wilkiem
2 miesięcy temu

brak przecinka

tak to leciało
tak to leciało
2 miesięcy temu

Podszywacz, wiem że ciasna głowa, ale komentarze nie mają siły sprawczej.