Wydarzenia Bielsko-Biała

Konferencja w spółce Aqua. Mieszkańcy nie stracą finansowo przez skażoną wodę

W Bielsku-Białej trwa kryzys spowodowany zanieczyszczeniem wody w części miejskich wodociągów. W sobotę po południu w siedzibie spółki Aqua S.A. odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Konsekwencje zostaną wyciągnięte.

Jak przekazał mediom prezes Aqua Krzysztof Michalski, tylko w czterech z 15 pobranych ostatnio próbkach wody stwierdzono obecność styrenu. Stężenie substancji chemicznej w środę, tylko w jednym przypadku przekraczało normy Światowej Organizacji Zdrowia. Prezes przypomniał jakie działania były prowadzone od momentu wystąpienia kryzysu. Przyczyną zanieczyszczenia okazał się remont magistrali.

Dyspozytor natychmiast poinformował pracowników, podjęto decyzję o zamknięciu włączonej magistrali i przestrefowano sieć. Rozpoczęto płukanie, które trwa do dziś – mówił prezes spółki Aqua.

Skąd substancja chemiczna wykorzystywana m.in. do produkcji żywic znalazła się w wodociągu ustali śledztwo. Prezes potwierdził jednak, że remont magistrali realizowany był przy użyciu rękawów z żywicą. 29 marca magistrala została oddana po sprawdzeniu mętności i zapachu. Wszystkie parametry były w normie. Po otrzymaniu zgłoszeń magistrala została zamknięta.

Zrobimy wszystko aby w jak najkrótszym czasie usunąć skutki awarii. Sytuacja cały czas ulega poprawie. Zidentyfikowaliśmy źródło problemu. Oczekujemy na decyzję sanepidu dotyczącą możliwości spożywania wody przez mieszkańców – mówił prezes Aqua.

Sytuacja dotknęła ok. 12 proc. gospodarstw domowych w mieście. – Oczywistą sprawą jest, że konsekwencje w tej sytuacji będą wyciągnięte. I to w sposób, którego wymaga nie tylko prawo, ale po prostu przyzwoitość – zapewniał prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski.

Krzysztof Michalski potwierdził również, że mieszkańcy otrzymają rekompensatę za zużytą wodę, którą spuszczają z instalacji, by pozbyć się zanieczyszczenia. Bielszczanie finansowo nie stracą, rachunki za wodę będą reklamowane. Odszkodowanie mają także otrzymać lokale gastronomiczne, które z powodu zanieczyszczenia wody nie mogą prowadzić działalności.

W trakcie konferencji zapewniono, że w pozostałej części Bielska-Białej woda jest bezpieczna i zdatna do spożywania. – Tam, gdzie się dało, woda płynie z innych części wodociągu – mówił prezes Michalski.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sabina
Sabina
1 rok temu

Wyciągnięte konsekwencje od Aqua ? Przecież takie rzeczy się zdarzają, to chyba rozumie każdy, natomiast totalny brak informacji , brak alertu , brak działań to już zaniedbanie Pana K. Jak był covid to były szczekaczki, jak wieje to dostaje 5 smsów, ale to ,że w wodzie jest substancją rakotwórcza mogę sobie zobaczyć na stronie gestora, która zapewne odwiedzam codziennie. Dziękuję Panu K. Za dbałość o zdrowie mieszkańców, zapewne 20zł za spuszczoną wodę w pełni zrekompensuje nam cudze braki kompetencji 🙂

czytelnicy
czytelnicy
1 rok temu
Reply to  Sabina

Na podstawie fragmentu zasłyszanej rozmowy gdzie pada zdanie: ,, Sprawy skażenia wody nie należy wyolbrzymiać ani nagłaśniać bo sytuacja została opanowana. Aqua jest ważnym i znaczącym sponsorem dla wielu imprez w naszym mieście i nie może być obiektem ataków w sytuacji gdzie winny jest wyłacznie wykonawca robót….” – jasno wynika że wobec Aqua S.A.żadne konsekwencje nie zostaną wyciągnięte. Po przytoczonym fragmencie rozmowy błyskawicznie lokalny portal BielskoBiala.Pl wycina wszystkie komentarze od czytelników i sprawa skażenia wody przestaje być ważnym tematem. No cóz, wychodzi na to że ten znaczący sponsorig jest ważniejszy od zagrożenia dla zdrowia mieszkańców z powodu skażenia wody pitnej… Czytaj więcej »

w sumie
w sumie
1 rok temu

Już dostałeś odpowiedź, że stanie się to jutro po sumie, niekumaty?

Zygmunt
Zygmunt
1 rok temu

Skończyłeś już?