Wydarzenia Bielsko-Biała

Kosmiczna pasja pana Marka – ZDJĘCIA

Foto: Marek Macner Pierwszy efekt obrobionych ostatniej sesji Cygnus Wall w Mgławicy Ameryka Północna. Złożenie 68 zdjęć, każde po 360 sekund. Obróbka w PixInsight (dedykowana aplikacja do obróbki astrofotografii) oraz lekko w Photoshopie.

Pan Marek liczy dziś na bezchmurne niebo. Przymierza się do zrobienia zdjęć Jowisza i Saturna. Swoimi pracami udowadnia, że nie trzeba wyjeżdżać daleko w góry, aby złapać w kadrze miliony gwiazd. To wszystko dzieje się w jego przydomowym ogródku w Bielsku-Białej.

– Wiadomo, że zdjęcia byłyby dużo lepsze, gdyby zostały wykonane w miejscu, gdzie nie ma zanieczyszczenia światłem. Gdzieś w Bieszczadach na przykład, ale te z centrum Bielska-Białej też dają radę – mówi pan Marek Macner, miłośnik fotografii i kosmosu.

Foto: Marek Macner
Obrobiona Trąba Słonia

Od kilku dni publikuje na swoim profilu społecznościowym zdjęcia mgławic, które udało mu się ostatnio wykonać. Zna się na rzeczy. Choć jak przyznaje – pracuje na zwykłym sprzęcie.
– To pracochłonna sprawa. Trzeba odpowiednio dobrać obiektyw, przesłony, programy. Obok kamery, która jest dedykowana fotografii astronomicznej, używam zwykłego Canona 450. Wszystko też zależy od tego, czego chcę zrobić zdjęcie. Dziś będzie to Jowisz i Saturn. O ile pogoda na to pozwoli – tłumaczy bielszczanin.

Panie Marku trzymamy kciuki i czekamy na kolejne zdjęcia.

Foto: Marek Macner
Mgławica Pelikana IC5070
Zdjęcie powstało z najlepszych klatek wybranych z 61 zrobionych w nocy. Każda – to 300 sekund naświetlania.

 

Foto: Marek Mecner
Złożenie 16 klatek wczorajszego Pelikana.

 

Foto: Marek Macner

 

Foto: Marek Macner
Najbliższa nam galaktyka – M31 Andromeda.
Złożenie ponad 200 zdjęć, każde po 30 sekund.

 

Foto: Marek Mecner
Złożenie 16 klatek wczorajszego Pelikana.

 

Foto: Marek Macner

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments