Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Zbliżają się wybory samorządowe. Kto snuje plany na przyszłość, a kto planuje emeryturę?

Na emeryturę przechodzą burmistrz Marian Trela z Wilamowic i wójt Józef Caputa z Buczkowic. Niespodziewanie o mandat radnego powiatu, a nie stanowisko wójta zamierza się starać Artur Beniowski.

Po piątą kadencję na stanowisku burmistrza Czechowic-Dziedzic chce się ubiegać Marian Błachut. W poprzednich wyborach wygrał już w pierwszej turze, choć miał trzech rywali. Jakie cele mu przyświecają? – Strategicznych rzeczy jest dużo, ale wskażę dwie. Pierwsza to samodzielność energetyczna gminy poprzez stworzenie klastra, inteligentnego zarządzania energią, szerokie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii na potrzeby mieszkańców, ale i przedsiębiorców. To wyzwanie na 10, może 20 lat – snuje plany burmistrz Błachut. Kolejne wyzwanie przed gminą to zrewitalizowanie terenów po dawnej walcowni w ścisłym centrum miasta. – To dla nas temat historyczny – dodaje samorządowiec.

Burmistrzem Szczyrku chciałby pozostać Antoni Byrdy, który w poprzednich wyborach samorządowych w pierwszej turze zdobył 79,08 proc. głosów i pokonał Ryszarda Cembalę. Turystyczną miejscowością rządzi od 2014 roku, wcześniej był przewodniczącym Rady Miasta. – W kolejnej kadencji chciałbym kontynuować inwestycje w infrastrukturę. W tym roku mamy przewidziane na ten cel prawie 20 mln zł, w najbliższym czasie zaplanowaliśmy dalszą rozbudowę centrum przesiadkowego, kolejkę na Skrzyczne, plus drogi, rozbudowę kanalizacji i oświaty, w tym rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2. Bardziej będziemy myśleć o infrastrukturze dla mieszkańców, a nie turystów – przekonuje burmistrz Byrdy.

Marian Trela nie będzie ubiegał się o stanowisko burmistrza gminy Wilamowice, którą rządzi nieprzerwanie od 1994 roku. Ostatnio nie miał kontrkandydata, zdobył 75,38 proc. głosów. – Nie będę się ubiegał ze względu na to, że przechodzę na emeryturę – wyjaśnia krótko i zapewnia że nie ma planu startu w wyborach na radnego powiatu. Czy burmistrz Trela wskaże swojego następcę? – Przygotowywałem osobę, która powinna objąć stery w gminie, czyli mojego zastępcę. Pracujemy razem już bardzo długo i myślę, że to osoba, która najlepiej wie, co będzie trzeba zrealizować, jakie są zamierzenia i perspektywy w gminie – dodaje burmistrz. Stanisław Gawlik, o którym mowa, decyzji o starcie w wyborach jeszcze nie podjął.

O reelekcję ubiegać będzie się Jacek Kaliński, który jest wójtem Kóz od 2018 roku (44,58 proc. w pierwszej i 64,93 proc. w drugiej turze, pokonał ówczesnego włodarza gminy Krzysztofa Fiałkowskiego): – Żona pozwoliła, więc startuję (śmiech). Mamy zadania do kontynuacji i grupę osób, która nadal chce ubiegać się o mandat radnych. Będziemy chcieli dokończyć inwestycje rozpoczęte – budowę przedszkola w Kozach czy rozbudowę kanalizacji w miejscach, gdzie mamy projekty i potrzebujemy finansowania – to sukcesywny proces i jest jeszcze sporo do zrobienia. W następnej kadencji chcielibyśmy przebudować stadion na obiekt lekkoatletyczny i kontynuować przebudowy dróg. Mam nadzieję, że jeśli uda się wywalczyć reelekcję, to pozostaną najmłodszym wójtem w powiecie bielskim.

Przy okazji składania życzeń noworocznych, start w wyborach na wójta zapowiedziała Anna Skotnicka-Nędzka, która po tragicznej śmierci Radosława Ostałkiewicza pełni funkcję komisarza w gminie Jaworze. – Mimo że mijający rok przyniósł naszej społeczności ciężkie doświadczenia, wyrażam moją głęboką wdzięczność za Waszą jedność, wsparcie i siłę, jakie pokazaliście w tych trudnych chwilach. Wraz z Nowym Rokiem na horyzoncie pojawiają się nowe nadzieje i wyzwania. Ten rok będzie dla mnie szczególnie ważny, ponieważ postanowiłam kandydować w wyborach na stanowisko wójta gminy Jaworze. Jestem pełna entuzjazmu i gotowa wiernie kontynuować pracę nad naszym wspólnym dobrem – napisała Skotnicka-Nędzka.

Na drugą kadencję na stanowisku wójta gminy Wilkowice ochotę ma Janusz Zemanek, który pięć lat temu uzyskał poparcie 47,16 proc. w pierwszej i 63,81 proc. w drugiej turze. – Już dawno podjąłem decyzję – mówi „Kronice” samorządowiec, który chwali się, że gmina w 2023 roku oddała inwestycje za łączną kwotę 120 mln zł (to suma nakładów poniesionych na inwestycje także we wcześniejszych latach). W kolejnej kadencji planuje dokończenie trwających zadań i realizację tych, które znalazły się w uchwalonej przez radnych w zeszłym roku Strategii Rozwoju Gminy Wilkowice do 2030 roku. Wśród nich znalazły się m.in. kompleks dróg prowadzących do centrum sportowo-rekreacyjnego, budowa ścieżki rowerowej nr 17 czy stacji przesiadkowej na terenie Wilkowic, która połączy transport drogowy i kolejowy.

Niespodziewanie o kolejną kadencję na stanowisku wójta gminy Bestwina nie zamierza się ubiegać Artur Beniowski. W poprzednich wyborach nie miał kontrkandydata i zdobył poparcie 81,34 proc. mieszkańców. – Decyzję oficjalnie podjąłem w poniedziałek. Zamierzam ubiegać się o stanowisko radnego powiatu z ugrupowania starosty Andrzeja Płonki – mówi samorządowiec.
Kto może przejąć stery w gminie po wójcie Beniowskim? – Nie mam zastępcy, a to często są kontynuatorzy. W gminie jest pełniący po części tę rolę sekretarz, ale chce nim pozostać. Na pewno nie pozostawię gminy mojemu następcy bez wsparcia i przygotowania. Służyć będę rozmową i radą każdej osobie, która pokieruje gminą – zapewnia Beniowski.

Na emeryturę przechodzi 65-letni Józef Caputa, który rządził gminą Buczkowice – z czteroletnią przerwą – od 1990 roku. W ostatnich wyborach samorządowych wygrał w pierwszej turze, zdobywając 59,65 proc. głosów i pokonując Jadwigę Górną. – W lutym osiągam wiek emerytalny, ale nie chcę siedzieć w domu i zamierzam ubiegać się o mandat radnego powiatu, by mieć kontakt z samorządem. Jeśli chodzi o gminę Buczkowice, to pora, by młodsi i kreatywni przejęli stery. Zamierzam poprzeć kandydaturę mojego zastępcy Jerzego Kanika, który będzie startował w wyborach na wójta. To solidny pracownik, z wykształcenia prawnik, ale oczywiście ostateczny głos należeć będzie do mieszkańców – mówi nam Józef Caputa.

O drugą kadencję będzie walczył w Porąbce wójt Paweł Zemanek, który w 2018 roku w pierwszej turze zdobył 63,08 proc. i pokonał Martę Tylzę-Janosz. – To, co zadeklarowałem, udało się zrealizować. Jestem pragmatykiem, nie lubię snuć planów na przyszłość, które będą niemożliwe do zrealizowania. Z pewnością w kolejnej kadencji będziemy kontynuowali projekty związane z rozbudową kanalizacji na terenie gminy oraz inwestycje drogowe – tego na pewno nie zabraknie. Kolejną rzeczą są inwestycje w odnawialne źródła energii w obiektach komunalnych czy szkołach. Musimy schodzić z wydatków bieżących, a nowa perspektywa unijna pozwala nam zabiegać o dofinansowanie na te inwestycje – mówi wójt Zemanek.

Czy o siódmą kadencję planuje ubiegać się wójt Jasienicy Janusz Pierzyna, który w 2018 roku nie miał rywala i zdobył poparcie 82,29 proc. wyborców? Wójt gminy Jasienica w rozmowie z portalem potwierdził swój start.

Bartłomiej Kawalec

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
WYBORCA
WYBORCA
24 dni temu

Do Dobra Rada
Patologia to w PiS-ie była podczas ich pseudo Rządów .
Wszystko co ten nierząd na czele z Pinokio robił i mówił było akurat przeciwne do słów .
Na szczęście Naród się obudził i mam nadzieję ,że w tych wyborach obudzi się bardziej .

Dobra rada
Dobra rada
23 dni temu
Reply to  WYBORCA

Po kolejnych trzech miesiącach tych lewackich nierządów za takimi jak ty ludzie będą spluwać z pogardą na ulicach,po kolejnym roku dostaniesz w ryj

Dobra rada
Dobra rada
25 dni temu

Uwaga ,Patologia Obywatelska ukrywa się pod szyldem lokalnych komitetów .Uważajcie na kolor POmarańczowy w ich logo .Nie dajcie się zwieść

Czytelnik
Czytelnik
26 dni temu

Pis sie wstydzi wlasnych ludzi stara sie ukrywac kogo reprezentuje to jest najlepsza recenzja rzadow tej parti
ich kandydaci nie sa ich kandydatami:) ukrywaja nazwe pis a pokazuja odniesienia do prawicy do patryjotyzmu – to jest gliwna idea Trwa szlachetna akcja”ujawnij pisiora
!FAJNA AKCJA! – przegrywusy i zlamasy zlamali artykul 496 – brak oznaczenia komitetu wyborczego w widocznym miejscu – to nielegalne
Sprawdzajcie gdzie kto sie ukrywa zwlaszcza w miejszych miejscowosciach

BB
BB
25 dni temu
Reply to  Czytelnik

O czym bredzisz folksdojczu?PiS we wszystkich samorządach występuje jako PiS i pod swoim szyldem.

Krótko
Krótko
25 dni temu
Reply to  Czytelnik

Mocno w głowie pomieszało Ci się komuchu POwsko lewacki.

lokator
lokator
26 dni temu

Dekaczyzacja wiec kazdego pis zaoraja do zera pisowcy sa blizej celi.

Komuchy na drzewo
Komuchy na drzewo
26 dni temu
Reply to  lokator

Musisz jeszcze się podszkolić kacapie jak chcesz pisać na polskich forach.

Tom.Info
Tom.Info
26 dni temu
Reply to  lokator

Ostrzega sie obywateli wielu z PIS bedzie kandydowac po wewnetrznej dekaczyzacji bez baneru PIS ze wzgledu na syf jaki zrobili.

Pewnik
Pewnik
25 dni temu
Reply to  Tom.Info

Syf to jest to co masz w środku czachy

Konstanty
Konstanty
26 dni temu

Chcieliście (takiej) Polski, no to ją macie! Skumbrie w tomacie, pstrąg.

Puste Obietnice (PO)
Puste Obietnice (PO)
26 dni temu

Przygotujmy się na karuzelę obietnic wyborczych. Po ostatnich wyborach potwierdziło się, że nikt, absolutnie nikt tak cudownie nie obiecuje jak TUSK.

o czym mowa
o czym mowa
26 dni temu

Tusk już został wybrany

obserwator
obserwator
26 dni temu

Pomyśleć ,że o Morawieckim mówili pinokio.Ten ryży zaprzaniec to dopiero ma kinol

Monika 33 lata
Monika 33 lata
26 dni temu
Reply to  obserwator

Mowa o złodziejach pisu i SBekowi jarkowi PAN TUSK te bandę rozliczy a ciemnota szatana rydzola zobaczy prawdę o bandzie pis.

obserwator
obserwator
26 dni temu
Reply to  Monika 33 lata

Taki PAN to mnie ostatnio za nogawkę od spodni złapał

Ewa
Ewa
26 dni temu

Co to za niby władza jak kobiety wypchała na boki szczególnie ten jeden 1/3 zdjęcia jego gdzie chłopy macie honor do wymiany wszystko i to szybko dla dobra mieszkańców

Adam
Adam
26 dni temu
Reply to  Ewa

Jeśli są tam chłopy to są tam i baby.

Jan z Tela
Jan z Tela
26 dni temu

Max 3 razy a nie ta sama mafia się kręci i mówi to tylko ja was ratuje a ciemna wiocha kupuje.

brakuje
brakuje
26 dni temu

Opisani są sami panowie, a na zdjęciu widać i panie. Cały region nie kończy się na woj. śląskim

Josif
Josif
26 dni temu

Zaraz się zaczną czułe słówka , obiecanki cacanki , mydlenie oczu etc etc

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu

Życzę wszystkim powodzenia,niech Wam się wiedzie na nowej drodze życia ☺️

jak zwykle
jak zwykle
26 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Komunał podszywacz, strzępienie języka, nic mądrego po co buźka

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu
Reply to  jak zwykle

O sobie piszesz podszywacz?

malutko
malutko
26 dni temu
Reply to  Hermenegilda

cieniutko

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu
Reply to  malutko

Może się jeszcze ciebie będę pytała czy buźkę mogę dołączyć 🤪

o czym mowa
o czym mowa
26 dni temu
Reply to  Hermenegilda

trzeba się spytać przed napisaniem – swojego rozumu, jak się go ma. A nie bardzo on jest jeśli podszywacz pisze o nowej drodze życia w przypadku weteranów samorządowych.

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu
Reply to  o czym mowa

Każda kadencja to nowa droga podszywasz

co mi tłumaczysz
co mi tłumaczysz
26 dni temu
Reply to  Hermenegilda

nowa droga życia, palanciku, to wejście w związek małżeński

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu

Może dla ciebie wyjątkowo,oczywiście ty w roli kobiety 😂