Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Lekcje na całe życie. ZUS zaprasza młodych

Fot. z arch. ZUS

To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS”, organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku uczestniczący w nich uczniowie otrzymują solidną dawkę wiedzy z ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek. Nie inaczej będzie w tym roku. Wiedza zdobyta podczas zajęć pozwoli młodym ludziom z pełną świadomością wkroczyć na rynek pracy.

Każdy uczeń, który weźmie udział w projekcie, może spróbować też swoich sił w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na zwycięzców czekają indeksy na uczelnie wyższe lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych kierunkach uniwersytetów i szkół wyższych oraz nagrody rzeczowe. Zgłoszenia szkół do udziału w olimpiadzie przyjmowane są do 28 października br.

– Od 2014 roku w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział łącznie ponad 516 tys. uczniów. W roku szklonym 2021/2022 w olimpiadzie uczestniczyło ponad 35 tys. uczniów z całej Polski. Co roku województwo śląskie ma silną reprezentację zarówno w liczbie zgłoszeń szkół do projektu, jak i uczestników olimpiady z wiedzy o ZUS i systemie ubezpieczeń społecznych – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czym są „Lekcje z ZUS”? Jest to cykl czterech lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Podczas zajęć młodzież dowiaduje się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe. Ponadto dla tych, którzy planują prowadzenie własnej działalności gospodarczej, lekcje są wsparciem w zrozumieniu, jakim ubezpieczeniom podlegają płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy, jakie są terminy zgłoszeń do ZUS czy rozliczania, ale też, na jakie ulgi może liczyć startujący biznes. Jak wynika z badań, blisko trzy czwarte tzw. generacji Z, czyli pokolenia ludzi urodzonych między 1995 a 2012 rokiem, chce w przyszłości założyć własną firmę. – Dlatego tym bardziej lekcje o prowadzeniu biznesu wpisują się w potrzeby młodego pokolenia, a wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych pozwoli im świadomie podejmować decyzje na etapie dorosłego zawodowego życia – zauważa Beata Kopczyńska.

Ponadto ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą im zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie internetowej ZUS-u w zakładce “materiały”. Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji, a także ze wsparcia pracowników ZUS.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments