Cieszyn Kultura i rozrywka

Letnie spacery wśród starych książek. Książnica Cieszyńska od kuchni

Fot. z archw. Książnicy Cieszyńskiej

Jeśli jesteście ciekawi, czym się zajmuje i jakie skarby skrywa Książnica Cieszyńska, jest okazja, by się o tym dowiedzieć i zajrzeć w jej zakamarki. W każdą sobotę – przez cały lipiec i w pierwszej połowie sierpnia – organizowane są „Letnie spacery wśród starych książek”.

Wakacyjna atrakcja została przygotowana z myślą o miłośnikach książek. Na zwiedzających czekać będzie przewodnik, który opowie o najstarszych i najciekawszych księgozbiorach, a przy okazji pokaże bibliotekę w nietypowy sposób.

– Książnica Cieszyńska słynie z księgozbioru księdza Leopolda Jana Szersznika, jednak nie wszyscy wiedzą, że jej zbiory liczą ogółem ponad 200 tys. woluminów dzieł drukowanych, w tym 17 500 starych druków, czyli 53 inkunabuły, oraz około 18 tys. rękopisów. To jedyna w powiecie cieszyńskim biblioteka naukowa przechowująca kolekcje książkowe powstałe lub przechowywane w Cieszynie w ciągu ostatnich 200 lat. W magazynach Książnicy Cieszyńskiej spoczywa ponadto, uzupełniany na bieżąco, księgozbiór współczesny, liczący już grubo ponad 40 tys. woluminów. Są to wszelkiego rodzaju wydawnictwa dotyczące Śląska, szczególnie Śląska Cieszyńskiego, publikowane nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Czechach czy innych zakątkach Europy i świata – mówią organizatorzy „Letnich spacerów wśród starych książek”.

Sam budynek Książnicy Cieszyńskiej należy natomiast do najbardziej reprezentacyjnych gmachów Cieszyna. Dzięki przebudowie, trwającej w latach 1995-2001, łączy elementy zabytkowej architektury z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i przestrzennymi. W trakcie inwestycji obiekt zyskał bowiem nowoczesny segment przystosowany do celów bibliotecznych.

– Nasi goście poznają więc historię i specyfikę pracy Książnicy Cieszyńskiej. Dowiedzą się, jak na co dzień korzystać z jej zbiorów. Opowiemy też, jakie korzyści płyną z posiadania naszej karty bibliotecznej. Słowem – zaprezentujemy swoiste vademecum początkującego czytelnika biblioteki naukowej. Zapraszamy gorąco! – dodają organizatorzy wakacyjnego cyklicznego wydarzenia.

Początek każdego spotkania w hallu głównym o godz. 13.00. Wizyta potrwa około godziny. Wstęp wolny. Zapisy i rezerwacje nie są wymagane.

google_news