Wydarzenia Oświęcim

Liczą na grubą kasę

Fot. UM w Owięcimiu

Samorządowcy z powiatu oświęcimskiego rozpoczęli starania o przedłużenie na kolejne lata Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Przygotowali już listę projektów, które ich zdaniem powinny otrzymać rządowe dofinansowanie. Liczą na ponad 61 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku przez Radę Ministrów. Przeznaczane na jego realizację środki z budżetu państwa oraz przez samorządy w powiatu oświęcimskiego są wydawane na porządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, poprawę dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla pielgrzymów i turystów oraz osób dojeżdżających do tego miasta do pracy, rozwoju działalności edukacyjnej oraz na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Oświęcimia poprzez renowację obiektów zabytkowych i infrastruktury.

Trwający obecnie V etap OSPR zakończy się w przyszłym roku. Dlatego już teraz włodarze powiatu i gmin do niego należących opracowały nową listę inwestycji jakie są jeszcze w ich ocenie konieczne do zrealizowania. Dokument został już zaopiniowany przez wojewodę małopolskiego i trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przez najbliższe kilka miesięcy będzie opiniowany i procedowany na szczeblu rządowym. W przypadku przyjęcia go przez Radę Ministrów będzie on obowiązywał w latach 2021-25.

Beneficjenci poprzednich edycji OSPR, którzy do tej pory otrzymali 135 mln zł, są zgodni, że ten powinien być kontynuowany. Jak mówią jest on dla nich znaczącym wsparciem finansowym, zwłaszcza w zakresie drogowym. – Uznaliśmy, że warto zawalczyć o dodatkowe pieniądze, które będą mogły być wykorzystane na rozwój infrastruktury drogowej czy zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, z której korzystają przecież nie tylko mieszkańcy, ale też turyści, coraz chętniej odwiedzający miasto. Udało się nam wspólnie porozumieć i wypracować propozycje zadań do współfinansowania przez stronę rządową w latach 2021-2025 – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Chciałby tym razem otrzymać środki na wycenione na 15,4 mln zł realizację II etapu budowy parku na Zasolu, zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Berka Joselewicza, Bulwary i Dąbrowskiego, na którym obok parkingu podziemnego zaplanowano stworzenie otwartego miejsca dla wydarzeń kulturalnych. Liczy też na wsparcie z OSPR modernizacji ul. Chopina. Samorząd powiatowy chce z programu rządowego odnowić kilka dróg, a w pierwszej kolejności zniszczoną ul. Nideckiego na Błoniach oraz ulice Sobieskiego i Wyspiańskiego na osiedlu Chemików oraz dokończyć ul. Szpitalną i ul. Wysokie Brzegi od Szpitalnej do wysokości hospicjum. Po 7,7 mln zł planują pozyskać Chełmek i Brzeszcze, które również myślą o remontach sieci drogowej.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments