Wydarzenia Bielsko-Biała

Maszerują, bo razem raźniej

Fot: Kuba Jarosz/zdjęcie z ubiegłorocznego marszu równości w Bielsku-Białej

O przygotowywanym, drugim już Marszu Równości w Bielsku-Białej z jednym z jego organizatorów – Jankiem Harrym Gębalą, rozmawia Kuba Jarosz

– Po co wam te marsze? Lubicie prowokować ludzi?
– Prowokować do czego? W zeszłym roku nasz marsz przebiegł w spokoju, bez tak zwanych incydentów, chociaż był głośny i widoczny w samym centrum miasta. Nikt nie poczuł się do niczego sprowokowanym.

– To prawda, niemniej wasze marsze budzą w społeczeństwie kontrowersje.
– Budzą w tych, którzy nie chcą zrozumieć, że świat i ludzie w nim są różni, i wszyscy mają prawo na równych zasadach funkcjonować.

– A wy, osoby spod znaku LGBT, nie macie takich praw? Przecież nikt wam nie zabrania kochać się, być razem.
– Miłości nam faktycznie nikt oficjalnie nie zabrania, ale jest sporo innych kwestii prawnych, które między naszą społecznością, a tzw. normalnymi ludźmi nie stawiają jednak znaku równości. Nie ma chociażby równości w związkach małżeńskich, w adopcji dzieci.

– I dlatego musicie maszerować?
– Chcemy i musimy, aby pokazać, że istniejemy. Że nie tworzymy żadnej ideologii, tak jak mówią o tym oficjalnie obecnie rządzący, a jesteśmy po prostu takimi samymi ludźmi, tyle, że o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych. Że jesteśmy częścią tego społeczeństwa. Że jest nas coraz więcej. Zawsze byliśmy, ale teraz mamy większą odwagę, by o tym publicznie mówić, pokazywać się. Między innymi poprzez nasze marsze równości. Poza tym jest nam zwyczajnie raźniej widząc, że jest nas mimo wszystko dużo, że coraz więcej osób heteroseksualnych nas popiera, idzie z nami ulicami miast. To dodaje nam też odwagi.

– No tak, w kupie zawsze raźniej… A już tak indywidualnie, to chyba nie zawsze można publicznie okazywać swoje uczucia względem partnera tej samej płci spacerując ulicami miasta. Mylę się? Jak z tym jest w Bielsku-Białej?
– To tak naprawdę zależy od wielkości miasta. Im większe, tym mniejsze ryzyko narażenia się na incydenty. W Bielsku-Białej nie ma z tym jakichś większych problemów, ale mam na myśli centrum miasta. Co najwyżej ktoś dziwnie popatrzy, rzuci jakąś złośliwą uwagę. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Gorzej już na peryferiach, gdzie – szczerze mówiąc – gdybym miał iść z partnerem trzymając się za ręce, raczej bym sobie odpuścił. I tutaj, widzisz, są te różnice. Chłopak przytulający dziewczynę na chodniku nikogo nie oburza. Ale chłopak chłopaka… Tego się nie widuje. Dlatego, że wciąż jest ten strach.

– Powiedziałeś wcześniej, że jest was coraz więcej. A nie jest tak dlatego między innymi, że w jakimś sensie, zwłaszcza wśród młodzieży zapanowała moda na przykład na bycie biseksualnym?
– To nie jest moda. Młodzi ludzie po prostu mają dzisiaj więcej odwagi, by się nie kryć z własną seksualnością. Między innymi dlatego, że dużo się o tym mówi, pisze, znani ludzie przyznają się do swoich orientacji. Moda jest ulotna, a nasza orientacja i tożsamość płciowa, to z czym się rodzimy, towarzyszy nam przez całe życie.

– Ok. Wróćmy do samego marszu. Na jaką frekwencję liczycie?
– To wróżenie z fusów. W ubiegłym roku część moich kolegów i koleżanek mówiło, że jak przyjdzie dwieście, trzysta osób, to będzie dużo. Ja stawiałem na pół tysiąca, a ostatecznie maszerowało blisko dwa tysiące. Mam nadzieję, że teraz będzie przynajmniej podobnie.

– I że będzie równie spokojnie. Czego wam życzę.

google_news
100 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marco
Marco
2 lat temu

Upadek cywilizacji…

Karol
Karol
2 lat temu

Super młodzi inteligentni wykształceni nie ciemnota moherowa kaczora i pedofili.

Jony nawalony
Jony nawalony
2 lat temu

Wyznawcy genitaliów znow machali czym popadnie

Ewa
Ewa
2 lat temu
Reply to  Jony nawalony

Mowa o jarkowi rydzylowi i czarnych.

Stelak
Stelak
2 lat temu

DEMOKRACJA: forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli”. Dziwna u nas ta demokracja skoro mniejszości coś wymusza na większości.

wyjęte z szerszego kontekstu
wyjęte z szerszego kontekstu
2 lat temu
Reply to  Stelak

Doczytaj głębiej na czym polega prawdziwa demokracja.

Stelak
Stelak
2 lat temu

To przytocz proszę definicję demokracji.

Oj niedobrze, niedobrze
Oj niedobrze, niedobrze
2 lat temu

Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił władzom na ściganie rodziców, którzy angażują się w zmianę płci swoich małoletnich dzieci. Moda na „transpłciowość” czyni znaczne spustoszenia w głowach młodych ludzi.

Izabela
Izabela
2 lat temu

Pomagając jednym przez przyznanie im szczególnych praw szkodzimy innym i całej społeczności. Co gorsza w dalszej perspektywie najczęściej szkodzimy również tym wyróżnionym. To żadne odkrycie, to banał. Pisali o tym ćwierć wieku temu amerykańscy liberałowie. „Przepisy i akty prawne przyjmowane na korzyść określonej grupy z biegiem czasu zaczynają działać na szkodę tej grupy” pisał na przykład Henry Hanzlitt w pozycji „Economics in one lessons” oraz Joseph E. Stiglitz, w „Economics of the Public Sector”

to wszystko?
to wszystko?
2 lat temu
Reply to  Izabela

mówisz o ideologii LGBT, strefach wolnych od LGBT?, wypowiedziach naczelnych polityków, hierarchów kościelnych?

Bielszczanin
Bielszczanin
2 lat temu

Cóż, macie prezydenta takiego na jakiego głosowaliście. Jacek przynajmniej na dewiację się nie godzil

to nie ja, kolega
to nie ja, kolega
2 lat temu
Reply to  Bielszczanin

gdybyście nie wiedzieli: wasza wina wybierających, że marsz przejdzie przez centrum B-B.
Bielszczanin tak naprawdę nie jest Bielszczaninem, rączki z tyłu, lepszy sort.

Tom
Tom
2 lat temu

Debilizm,prowokacja nic innego

P Łopata
P Łopata
2 lat temu

hej,hej BKS – dzisiaj jazda!!!

Dźwięk
Dźwięk
2 lat temu

Normalni ludzie nie muszą manifestować swojej normalności..

BM
BM
2 lat temu
Reply to  Dźwięk

Słuchaj patafianie , normalni ludzie odznaczają się tolerancją dla odmienności i nie przeszkadzają im ludzie o orientacji LGBT.

boss
boss
2 lat temu
Reply to  BM

o tolerancji najwięcej mówią wrogowie tolerancji

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  BM

Co oznacza orientacja seksualna chyba dewiacje czyli jednym słowem zboczenia

nie pomyłka?
nie pomyłka?
2 lat temu
Reply to  BM

w Polsce tak jest?

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Dźwięk

Dokładnie

Sojowy Chłopiec
Sojowy Chłopiec
2 lat temu

Nie mogę się doczekać aż będą maszerować! ^^

żdziwiony
żdziwiony
2 lat temu

Czy trasa marszu musi przebiegać dokładnie w ścisłym centrum Bielska -Białej . Skrzywieńcy muszą utrudniać życie NORMALNYCH ludzi .Czy nie można pokazywać swoich problemów ze znalezieniem bratniej duszy gdzieś poza miastem.Rozbić obóz obok PSZOK ZGO Bielsko-Biała.I pokazywać swoją normalność [ klimat idealny].

Jarosław.
Jarosław.
2 lat temu
Reply to  żdziwiony

W Boże Ciało też szli środkiem miasta i mnie nie przeszkadzali, a tobie?

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Jarosław.

A co ma z tym wspólnego Boże ciało

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  żdziwiony

Ja się zastanawiam komu to w ogóle potrzebne

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
2 lat temu

ach ten widok—– —- —-dwa zarośnięte torsy z makijażem w stringach z tęczową parasolką idą za rączkę przez miasto.Ręce same składają się w pięść.

Loco
Loco
2 lat temu

Chcą sobie robić parady i marsze to zapraszam do tela vivu, ewentualnie jakiś inny kraj, a nie robić młodzieży pranie mózgu swoją ideologią. To nie jest normalne. Nie dość że deprawujecie dzieci to pokazujecie wasze homoseksualne skłonności i wmawiacie ze to normalne.

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Kurde , jeszcze z 20 lat temu to takie coś byłoby nie do pomyślenia
Jak można hańbić honor miasta w taki sposób ?
Jeszcze demoralizacja niepełnoletnich przez okropności które tam się odbywają .
Pochód degeneratów – coś wstrętnego , wstyd !

Proud
Proud
2 lat temu

Polska została uznana za mistrza homofobii w UE, bo: nie ma zapisanych przywilejów dla tęczowych w konstytucji, nie udziela homo ślubów, nie oddaje gejom dzieci do adopcji, ma rzekomo utrudniać organizacje homo parad i nie karze za krytykę tęczowych, nie uprzywilejowuje tęczowych ofiar kosztem dyskryminacji innych ofiar, nie wspiera okaleczania ludzi z zaburzeniami tożsamości (w tym i dzieci), nie daje azylów z powodu orientacji seksualnej.

Giga Chad
Giga Chad
2 lat temu
Reply to  Proud

No i słusznie, że nie ma adopcji przez gejów. Tak trzymać!

Maniek
Maniek
2 lat temu

Tak jak mają nie budzić kontrowersji wasze marsze skoro wciskacie ludziom do głowy waszą nienormalność mówicie że wasze zachowania to coś normalnego, nie! Jesteście poprostu ludźmi chorymi psychicznie i takie coś należy leczyć i prawdy nie zakrzyczycie choćbyście nie wiadomo co robili! Życzę opamiętania i powrotu do zdrowia!

Bann
Bann
2 lat temu

Cóż to ? Pielgrzymka na basen w strojach kąpielowych?

Kajas alot
Kajas alot
2 lat temu

Dla mnie niech żyją jak chcą ale po co się afiszować marsze czemu nie idą protestować ludzie np. Podatki za czynsz drożyznę. Wstyd dla prezydenta miasta nas ludzi większość w 80%pana zachowanie potepia
Zapytam po co Pan zezwala autobusy samochody zatrzymać boudzie o innej orientacji z Polski przejdą się ulicami wy stójcie czekajcie

Tracz
Tracz
2 lat temu

Kiedyś mieszkańcy Bielska witali okupanta (Niemców) machając szczęśliwie flagami ze swastyką. Dziś mieszkańcy witają kolejnego machając flagami tęczowymi

YOU
YOU
2 lat temu

Duma z powodu tego, że ktoś komuś rozwala jelita? Ciekawe…

nie you
nie you
2 lat temu
Reply to  YOU

duma, że tylko taką widzisz stronę miłości, troski o siebie kochającej się pary? Nie tylko mężczyzn.
Te “zboki” często mają więcej inteligencji, wiedzy, kultury od wielu “normalnych”.

Maniek
Maniek
2 lat temu
Reply to  nie you

Chyba żartujesz, jak można być bardziej inteligentny mając skrzywiony kręgosłup psychiczny, tak oni sobie to wmawiają że są bardziej inteligentni, kulturalni chcieli by tacy być ale to się niestety wyklucza jedno z drugim, jeśli ktoś jest zboczony to nie może być inteligentny

nie you
nie you
2 lat temu
Reply to  Maniek

A jeśli ktoś ma skoliozę (uwaga patologia!) – może być inteligentny?

Żonaty Prawiczek Rogacz #TakDlaSegregacjiSanitarne
Żonaty Prawiczek Rogacz #TakDlaSegregacjiSanitarne
2 lat temu

Czekam aż nasze miasto będzie znowu pokryte miłością, równością i tolerancją! A ruskie homofobiczne onuce mogą spadać na Wschód!

Miejscowy
Miejscowy
2 lat temu

Widze, że w główce mocno się pomieszało.

Kucharz
Kucharz
2 lat temu

Zjedz kilka kiszonych ogórków, do tego zieloną kiełbasę i popijając to wszystko maślanka i vódką. Wtedy jak to wszystko tolerancyjnie “ruszy” to będziesz mieć takie pokrycie miłością jak nigdy dotąd

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
2 lat temu

psychopatozbokoludki

A propos "tęczy"
A propos "tęczy"
2 lat temu

Warszawski ratusz żądał od Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwrotu 200 000 zł za szkody poniesione podczas 11 listopada 2013 roku. Chodzi m. in. o spalenie tzw. “tęczy” na Placu Zbawiciela. Mimo, że organizatorzy wydarzenie nie mieli nic z tym wspólnego, to warszawski ratusz chciał ich obciążyć ogromnym odszkodowaniem. Po latach batalii sądowych dopiero teraz Stowarzyszenie wygrało proces z miastem.

boss
boss
2 lat temu

oddajcie dzieciom tęczę,dziwolągi

bossman
bossman
2 lat temu
Reply to  boss

a i ukradziony księżyc

boss
boss
2 lat temu

oddajcie dzieciom tęczę,dziwolągi

Osiołek szaleje
Osiołek szaleje
2 lat temu

mędrzec

wystarczy być antyLGBT
wystarczy być antyLGBT
2 lat temu

tu nie trzeba mędrca lecz sensowne argumenty, a nie są takimi, że ktoś nie lubi się bawić w kupie a inny woła do redaktora aby policzył ile policji będzie ochraniało marsz.

cicia Hesia
cicia Hesia
2 lat temu

No to pochwal się wiedzą, czekamy na twą krynicę mądrości co nam mądrego napiszesz.

ciocia Misia
ciocia Misia
2 lat temu
Reply to  cicia Hesia

Mądre piszę, jeśli nie zauważasz- nie chcesz mądrego i cokolwiek bym nie napisał – mądre nie będzie.

Kasa dla homoaktywistów
Kasa dla homoaktywistów
2 lat temu

Rewolucja, która przywdziała tęczowe barwy nie może odbywać się bez „koła zamachowego” w postaci olbrzymich pieniędzy. W Polsce kłania się Fundacja Batorego wspierana przez środki pochodzące z Open Society Foundations – organizacji założonej przez Georga Sorosa. Wśród popierających marsze w Polsce nie zabrakło banków i wielkich korporacji: Citi, Nordea, Credit Suisse, NatWest, Linklaters, BNP Paribas, Marsh McLennan, JP Morgan, Goldman Sachs, Michael Page, Paramount, Netflix, Microsoft, Levi’s czy Google i HP.
Dalej wierzycie, że im chodzi tylko o to, żeby odwiedzać się w szpitalach i móc adoptować dzieci?

kasa i gomora
kasa i gomora
2 lat temu

Nie wymieniłeś Tuska i Trzaskowskiego, że popierają, a także ile konkretnie tęczowi dostają. Z taką świadomością na Twoim miejscu w Google bym nie spojrzał ani nie kupił produktów HP.

Kasa dla homoaktywistów
Kasa dla homoaktywistów
2 lat temu
Reply to  kasa i gomora

Nie muszę podmiejski mędrek i tak dopisze co sam chce przeczytać.

kasa i gomora
kasa i gomora
2 lat temu

Odpiszę, że dziękuję za Twoją rozległą, analityczną wiedzę i uspokojenie mnie, że kasa którą dostaną nie wiadomo jak dużą (musisz sprawdzić w mądrych źródłach) na marsz w Bielsku Białej nie idzie z moich podatków. Bardzo prosto zarzucić, że podmiejski mędrek.

qwert
qwert
2 lat temu

Do Pana redaktora.
Panie Kubo, czy może Pan ustalić ile służb porządkowych zostanie skierowanych do zabezpieczenia tego spędu? Podobno do Bielska ściągana jest policja z całego województwa śląskiego? Dziękuję.

policz jeszcze koszty
policz jeszcze koszty
2 lat temu
Reply to  qwert

Pan redaktor ma Ci ustalić? – co za oczekiwania. A pomyśl dlaczego policja jest ściągana?, bo “równi” rzucają się na przechodniów i są zagrożeniem?

AntyBolek
AntyBolek
2 lat temu

Nie, bo jesteś ty

moja wina
moja wina
2 lat temu
Reply to  AntyBolek

aha, jestem zagrożeniem bo nie wolno mi inaczej widzieć? – gratuluję poziomu Twojej mądrości, będziesz już zawsze AntyBolkiem.

Chłop
Chłop
2 lat temu

”chłopak przytulający dziewczynę na chodniku nikogo nie oburza .Ale chłopak chłopaka…”Miej pretensje do natury ,to ona wyposarzyła nas w odruch wymiotny

on on, ona ona
on on, ona ona
2 lat temu
Reply to  Chłop

Był czas, że na pary żyjące w konkubinacie pluli sąsiedzi, a urodzone dziecko poza małżeństwem było bękartem. Oprócz “chłopa” mają odbiór też “baby” i przy przytulających się kobietach może można nie mieć odruchu wymiotnego. O jakiej winie natury mówisz?, zaakceptowałbyś na wsi dom w sąsiedztwie, w którym mieszka dwóch facetów kochających się a nie przytulających się na ulicy? – nie ma co kierować winy na naturę bo jesteśmy my ludzie.

Sssss
Sssss
2 lat temu

Nikt im nic nie odbiera, bo tego akurat nie mieli. Nie ma zgody na adopcję dzieci i małżeństwa. Tak samo dla nich jak i dla pedofili, zoofili i nekrofili. Tamci tak samo mogliby powiedzieć że chcą równości i co?

Sssss
Sssss
2 lat temu

Nikt im nic nie odbiera, bo tego akurat nie mieli. Nie ma zgódy na adopcję dzieci i małżeństwa. Tak samo dla nich jak i dla pedofili, zrobili i nejrofili. Tamci tak samo mogliby powiedzieć że chcą równości i co?

Proud
Proud
2 lat temu

Serca wszystkich polskich konserwatystów, reakcjonistów i realistów przepełnia ogromna radość. Polska po raz trzeci z rzędu jest mistrzem Europy w homofobii. Tak sobie wyliczyła tęczowa organizacja Ilga-Europe. Polacy powinni mieć się na baczności i nie spocząć na laurach, bo konkurentów do tytułu nie należy lekceważyć.

Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
2 lat temu

Małpia ospa może się roznieść po Bielsku. Więc lepiej to omijać z daleka.

Waldek
Waldek
2 lat temu

Przyjęte jest ze normą jest ogół a nie margines. Dlaczego heterycy nie organizują marszów? Bo nie muszą. Bo to jest normalne, naturalne. Natura zdecydowała że do podtrzymania gatunku potrzebni są osobnicy obu płci, w przeciwnym razie jest to NIENATURALNE oraz sprzeczne z prawami natury. Oczywiście każdego z osobna jest sprawą osobistą kto, kogo gdzie popycha i organizowanie marszy w tym temacie jest zaiste zbędne. Nikt nikogo nie ma prawa zmusić do akceptacji oraz tolerancji.

Gilbert Keith Chesterton
Gilbert Keith Chesterton
2 lat temu

„Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań”.

taka prawda
taka prawda
2 lat temu

@100/100

zmień nick
zmień nick
2 lat temu
Reply to  taka prawda

gówno prawda

antykomuch
antykomuch
2 lat temu

idzie nowy proletarjat,od kiedy lud pracujący miast i wsi wypiął na komuchów cztery litery znaleźli sobie nową klasę uciskaną ,którą trzeba wyzwolić i jeszcze klimat ,który sami zniszczyli budując w komunistycznych rajach wyłącznie przemysł ciężki

Tak, ale
Tak, ale
2 lat temu

“– No tak, w kupie zawsze raźniej…” Ja tam nie przepadam za zabawą w kupie.

Tusia
Tusia
2 lat temu

Walka o przywileje. Nie należne przywileje. Zboczenia się leczy albo ukrywa a nie narusza nimi cudzą wolność. Wstyd na długie lata.

umiesz?
umiesz?
2 lat temu
Reply to  Tusia

Jeszcze uzasadnij, umiesz? Najprostsze, co to są przywileje. Bo według mnie przywilejem jest, że policjant w wieku mniej niż 45 lat już może iść na pełną emeryturę, jest zdolny do pracy i podejmuje bez problemu inną pracę korzystając z wcześniejszych uprawnień. To tylko przykład, miejsc przywilejów jest więcej, niech będzie karta nauczyciela.

Tymek
Tymek
2 lat temu
Reply to  umiesz?

Nie popisuj się swoją małą wiedzą.

umiesz?
umiesz?
2 lat temu
Reply to  Tymek

popisz się większą i uświadom mnie co to jest przywilej

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

jak dla mnie takie marsze powinny odbywać się w strefach wyłączonych z ruchu by nie blokowac ulic bo w ten sposób nie blokowane jest pół miasta na protest przy okazji nikt nie będzie marudził że marsz mu przeszkadza a tak sie dzieje

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

sami są sobie winni takich afrontów mi taż te marsze przeszkadzają ,no i jak znajdzie sie jakiś mądry to pujdzie do SADU i oskarży organiatorów o nękanie no i o zagrożenie bespieczenstwa w razie wyższej konieczności

co się umyśli
co się umyśli
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

o czym to prawisz, na marsz trzeba mieć pozwolenie, nikt nie pujdzie do sądu.

bliżej sądu (ostatecznego).
bliżej sądu (ostatecznego).
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Na Księżyc wystrzelić.

Katolik
Katolik
2 lat temu

Podobno jesteśmy Dziećmi jednego Boga.
Więc w czym problem.
Mamy mieć pretensje do Boga, że nas takimi stworzył.
A może do współbraci, że takich nas nie akceptują.

o co chodzi
o co chodzi
2 lat temu
Reply to  Katolik

czytałeś uważnie wywiad? A i przeczytaj komentarz niżej i będziesz wiedział o co chodzi, żadne dzieci jednego Boga a zboki.

o co chodzi
o co chodzi
2 lat temu
Reply to  o co chodzi

już nie przeczytasz komentarza niżej bo usunięto od “mędrca” JURANDA ZE SPYCHOWA.

Vox popili ;)
Vox popili ;)
2 lat temu
Reply to  o co chodzi

Nie obrażaj księdza

Zorientowany
Zorientowany
2 lat temu

Chcesz dziecko to może sobie go urodzisz, co facet?
Małżeństwa Homo?
Czytałem już o tym, było to dawno temu. Jakoś tak Sodoma i Gomora się chyba nazywało.

w którymś kościele dzwoniło
w którymś kościele dzwoniło
2 lat temu
Reply to  Zorientowany

nie za dobrze zorientowany

Greg
Greg
2 lat temu

Moda i wypranie mózgu