Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mata węchowa, czyli edukacyjne zabawki domowej roboty dla psa. Na czym polega jej działanie?

Mata węchowa, nazywana również zapachową, to zabawka, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Oprócz tego, że zapewnia ona psu ciekawe zajęcie, pozwala na rozwiązanie wybranych problemów behawioralnych.

Mata węchowa składa się z podstawy oraz wplecionych w nią ciasno pasków materiału. Całość przypomina swojego rodzaju dywanik. Pomiędzy fragmentami tkaniny umieszcza się ulubione smakołyki czworonoga – tak by były one niewidoczne. Zadaniem psa jest odnalezienie ich przy pomocy zmysłu węchu.

Zabawki dla psa na smakołyki – na czym polega ich sukces?

Węszenie to jedna z najważniejszych potrzeb psa. Jej realizowanie konieczne jest dla prawidłowego rozwoju czworonoga. Co więcej, ewolucja ukształtowała psy tak, aby przy pomocy węchu poszukiwały pożywienia. Tymczasem, nasi pupile otrzymują pokarm w miskach, podstawianych „pod nos”. Zdobycie go nie było dla psa żadnym wyzwaniem. Nie ma w tym ekscytacji, poszukiwania i czekającej na końcu nagrody.

Ukrycie pożywienia w macie węchowej pozwala rozbudzić w czworonogach pierwotne instynkty. Samodzielne znalezienie przysmaków sprawia, że pies może realizować potrzebę węszenia, a także odczuć satysfakcję związaną ze znalezieniem pokarmu. Warto wiedzieć, że właściciele każdej rasy mogą zapewnić swojemu pupilowi taką zabawę. Zarówno doberman jak i pudel będą zadowoleni z maty węchowej.

Mata węchowa dla psa – zalety

Mata węchowa to zabawka edukacyjna, której stosowanie ma wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

 • Ćwiczenie zmysłu węchu – pies żyjący w domu nie ma zbyt wielu okazji, by wykorzystywać swój węch. Mata węchowa, dzięki możliwości umieszczania różnego rodzaju nagród (w różnych ilościach), pozwala na stymulację tego zmysłu.
 • Wzmacnianie samodzielności – pies korzystający z maty węchowej musi samodzielnie rozwiązać postawiony przed nim problem. Dzięki temu odczuwa dużą satysfakcję i buduje swoje poczucie własnej wartości.
 • Rozładowanie energii – węszenie to zajęcie, które jest dla psa niezwykle angażujące. Po zabawie z matą czworonóg może być równie zmęczony, co po długim spacerze.
 • Uatrakcyjnienie posiłków – dzięki samodzielnemu zdobyciu pożywienia.
Mata węchowa – przy problemach behawioralnych

Mata węchowa może być skutecznym narzędziem w walce z zaburzeniami w zachowaniu psa. Stosując ją, można uzyskać poprawę w następujących przypadkach:

 • Pies niejadek – spadek apetytu u psa może być spowodowany nieatrakcyjną formą podawania pożywienia. Czworonóg, który w każdej chwili może posilić się karmą czekającą na niego w misce, staje się znużony. Brakuje mu ekscytacji i satysfakcji, jaka powinna wiązać się ze zdobywaniem jedzenia. Zabawa z matą węchową sprawia, że pupil przestaje grymasić.
 • Pies, który je zbyt zachłannie – psy, które jedzą bardzo szybko, połykają zbyt duże ilości powietrza. Może mieć to negatywne konsekwencje dla ich zdrowia i zakończyć się np. skrętem żołądka. Rozmieszczenie pożywienia w macie wymusza na czworonogu zmniejszenie tempa jedzenia.
 • Pies, który zostaje sam w domu – dzięki angażującemu zajęciu pies lepiej znosi okres rozłąki, kiedy musi pozostać sam w domu.
 • Pies nadpobudliwy – wytropienie niewielkich przysmaków w gęstej macie wymaga od psa wiele uwagi i precyzji, które pochłaniają wiele energii. Po zabawie z matą wiele czworonogów natychmiast zasypia.
 • Pies lękliwy – rozwiązywanie problemów i satysfakcja związana z samodzielnym zdobyciem pożywienia sprawiają, że pies buduje swoją pewność siebie, która obniża jego poziom lęku i niepokoju w stresujących sytuacjach.
Mata węchowa – jak zrobić ją samodzielnie?

Matę węchową można zakupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. W prosty sposób można także wykonać ją samodzielnie.

Potrzebne będą:

 • Gumowa wycieraczka do butów z oczkami (ażurowa) – do zakupienia w sklepach z wyposażeniem domowym, marketach budowlanych.
 • Koce polarowych lub tkanina polarowej o wymiarach ok. 250×350 cm – w jednym lub kilku kolorach.
 • Nożyczki.
 • Miarka.

Sposób wykonania:

 • Z koców lub materiału polarowego wytnij paski o wymiarach 5×15 cm. Liczba pasków powinna być równa lub większa od liczby oczek na wycieraczce.
 • Przez każde z oczek na wycieraczce przewlecz pasek materiału i zawiąż go na supełek. Jeżeli dysponujesz kilkoma kolorami materiału, możesz przeplatać je naprzemiennie, lub stworzyć oryginalny wzór.
 • Matę możesz zagęścić, dodając kolejne paski materiału do oczek.
 • Gotowe!
Zabawa z matą węchową – jak powinna wyglądać?

Pomiędzy paskami tkaniny należy ukryć ulubione przysmaki psa. Dla urozmaicenia niektóre z nich można umieścić w miejscach łatwiej dostępnych, a inne np. zawinąć w paski materiału.

Przed zakupem zabawek i akcesoriów dla pupila, warto dowiedzieć się więcej na temat potrzeb danej rasy: https://wamiz.pl/pies/rasy

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
4 lat temu

U nas mata sie sprawdza swietnie 🙂 Poczatkowo myslalam ze psina ma alergie na nia ale okazalo sie ze winna jest karma i jak zmienilismy na 1st choice to wszystko jest ok