Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej zawładnie całym miastem

Grafika: Teatr Lalek Banialuka

To będzie święto teatru najwyższej próby, które zakradnie się w wiele zakamarków Bielska-Białej. I to w międzynarodowej obsadzie, bowiem do Bielska-Białej przyjadą wyróżniające się teatry europejskie. – Chcemy nie tylko wzruszać pięknem obrazu, kunsztem animacji, ale także otwieramy przestrzeń do dyskusji o sztuce i człowieku we współczesnym świecie – zapowiada Jacek Popławski, dyrektor Teatru Lalek Banialuka.

Jacek Popławski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zdjęcia: Marcin Kałuski

XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej rozpocznie się 21 maja i potrwa aż pięć dni. Po pandemicznej przerwie znowu będzie się można delektować festiwalem, który od ponad pół wieku jest świętem teatru lalek, teatru plastycznego i formy skierowanym do szerokiej publiczności. Prezentuje nowe trendy w sztuce lalkarskiej, promuje nieznanych polskiej publiczności twórców i spektakle będące polskimi prapremierami.

Do udziału w zmaganiach konkursowych 29. edycji festiwalu – jak przybliża zespół Banialuki – wybrano wybitne teatry z Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii, Francji oraz teatry z Polski. Ponadto w programie, poza konkursem, znalazły się dwa spektakle plenerowe: „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży i „Women in Red” Living Picture Visual Theatre (Węgry), a także najnowsze realizacje Teatru Lalek Banialuka: „Smoki”, „Proces”, „Włosy Mamy”, które szybko zdobyły serca publiczności. Prezentowane widowiska cechują interesujące rozwiązania formalne oraz tematyka poruszająca zagadnienia współczesne i uniwersalne. – Rozmawiamy m.in. o potrzebie przyjaźni, miłości, empatii, przemijaniu i znaczeniu pamięci, istnieniu metafizyki, zmianach cywilizacyjnych, imigracji, przemocy i odrzuceniu z powodu inności. Planujemy liczne wydarzenia dodatkowe, między innymi rozmowy pospektaklowe z twórcami, czytanie performatywne czy interesujący blok warsztatowy – wyliczają w Banialuce.

Spektakle biorące udział w części konkursowej festiwalu oceniać będzie jury główne w składzie: Bożena Sawicka, Lucyna Kozień, Konrad Dworakowski oraz jury młodych krytyków w składzie: Iga Skolimowska, Katarzyna Pawlicka, Karolina Kosieradzka.

– Sztuka teatru lalek, korzystając z nieograniczonych możliwości, jakie daje jej posługiwanie się metaforą, plastyką i animacją, potrafi w sposób wyjątkowy, odkrywczy przedstawiać człowieka i otaczający go świat. Artyści zaskakują nowatorstwem, kolorytem oraz oryginalnością swej twórczości. Odwołują się do technik klasycznych, eksperymentują ze współistnieniem aktora i lalki jako równorzędnych partnerów scenicznych, wprowadzają nowoczesne techniki wizualne. Adresując swą sztukę zarówno do dzieci, jak i dorosłych, podejmują tak tematy lekkie, jak też zagadnienia egzystencjalne, zadając odwieczne pytania o cel i sens – wprowadza Jacek Popławski, szef Banialuki.

Pierwszym akcentem teatralnego święta będzie Parada Festiwalowa. Uformują ją artyści Teatru Lalek Banialuka, kataryniarz, szczudlarze, kolektyw aktorów i performerów Street Art Masters Living Statues, kuglarze z Teatru Świat(ł)a oraz goście festiwalowi i chętni widzowie, prowadzeni przez Grupę Perkusyjną Walimy w Kocioł. Ta kulminacja energii ulicznej oraz interdyscyplinarna synergia twórcza przejdzie ulicami Bielska-Białej: od placu Bolka i Lolka, przez Galerię Sfera II – od głównego wejścia, do wyjścia obok Empiku – następnie kładką nad rzeką Białą i deptakiem wzdłuż Białej obok DH Klimczok, potem ulicą 11 Listopada, następnie wzdłuż placu Wojska Polskiego, przejściem dla pieszych na ul. Stojałowskiego, aż dotrze do placu Ratuszowego, gdzie powita paradę festiwalową prezydent Jarosław Klimaszewski. Na placu Ratuszowym zaprezentuje się, w krótkiej odsłonie, Living Picture Visual Theatre z Węgier. Wieczór teatralny w Bielsku-Białej będzie bogaty w atrakcje, a jego akcenty będzie można oglądać w kilku miejscach. Galerię Sfera zdominuje Street Art Masters Living Statues, aktywnie performując w przestrzeni obu budynków. Na placu Bolka i Lolka zobaczymy pokazy ognia w wykonaniu Teatru Świat(ł)A. W Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu spektaklem „Smoki” w reżyserii Anny Nowickiej. Późnym wieczorem plac Bolesława Chrobrego stanie się sceną teatralną dla „Eurydyki” Teatru Biuro Podróży z Poznania.

Strona festiwalu wraz z programem i wszelkimi szczegółami – TUTAJ.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zegarmistrz
Zegarmistrz
1 rok temu

Jury z jednym profesjonalistą?