Wydarzenia Cieszyn

Milion na remont Dworu Kossaków? To możliwe

Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Milion złotych – tyle wynosi wygrana w konkursie fundacji Most the Most “Nasz Zabytek”. Pieniądze mogłyby trafić na remont Dworu Kossaków w Górkach Wielkich. Wystarczy tylko oddać swój głos.

W tym roku powiat cieszyński podpisał akt notarialny stając się właścicielem dziedzictwa, jakie pozostawiła po sobie Zofia Kossak. Plany na obiekty są spore jednak istnieje jedna przeszkoda – pieniądze. A tych w budżecie na remont Dworu Kossaków brakuje. Z pomocą przyszli jednak prawnicy, którzy zgłosili zabytek do konkursu. Jeśli wygrana będzie w kieszeni wówczas uda się wyremontować obiekt.

– Dwór Kossaków wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, problemem są jednak kamienie i fragmenty zaprawy, które odpadają od zabytkowych murów. Gdyby przeprowadzić renowację i odpowiednio zabezpieczyć ściany, obiekt może być z powodzeniem wykorzystywany, np. jako miejsce, gdzie artyście będą prezentować swoje prace, jako miejsce spotkań malarzy, pisarzy czy rzeźbiarzy. Dwór Kossaków ma ogromny potencjał, może być szansą na rozwój lokalnych artystów, centrum kulturalnym, czy atrakcją, która przyciągnie do regionu całe rzesze turystów – obiekt warto zgłaszać, z pewnością jest to w naszym wspólnym interesie – przekonuje Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego. Wystarczy poświęcić kilka minut i zagłosować tutaj. Czas na wysłanie zgłoszenia mija 5 września.

Przypomnijmy, że dwór Kossaków to jedyne w Polsce muzeum Zofii Kossak. Budynek to jej rodzinna posiadłość, w którym przez wiele lat mieszkała. To jednak nie tylko scheda po Zofii Kossak, ale również po wielu innych, znamienitych artystach. W Dworku w Brennej bywali m.in. malarze – Jerzy Kossak i Wojciech Kossak, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Witkacy czy Jan Parandowski. Każda z tych osób pozostawiła w Dworze Kossaków coś po sobie, każda przyczyniła się do tworzenia historii – nie tylko tego zabytkowego obiektu, ale również Górek Wielkich czy całego Powiatu Cieszyńskiego.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tetryk
Tetryk
1 rok temu

W odległości mniejszej niż jeden kilometr od dworku niszczeje zabytek moim zdaniem nie mniej, a może nawet bardziej wartościowy – Stanica Harcerska Aleksandra Kamińskiego.

zabytek na zabytku moim zdaniem
zabytek na zabytku moim zdaniem
1 rok temu
Reply to  Tetryk

kto by tam mierzył kilometry

miś
miś
1 rok temu

japierdole. Kryzys a ci rozpierd… pieniądza na takie coś. Starsi nie mają pieniądze na węgiel . Zamiast im pomóc to wypie….cie pieniadze na bzdety .

Praktyczny
Praktyczny
1 rok temu
Reply to  miś

Węgiel rzecz ulotna a dwór zostanie na lata

o co chodzi
o co chodzi
1 rok temu
Reply to  Praktyczny

jasne, starsi mają ulecieć