Wydarzenia Cieszyn

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pisze do samorządów. Walczmy razem o reparacje wojenne

Ratusz w Cieszynie / fot. poglądowe /

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się do samorządów, w tym także powiatu cieszyńskiego, do aktywnego włączenia się na rzecz propagowania i utrwalania prawdy historycznej. Chodzi o starania Polski o uzyskanie od Niemiec odszkodowania za straty wojenne.

– “Obecnie władze Republiki Federalnej Niemiec, pomimo wygłaszanych deklaracji o woli pojednania z narodem polskim i zapewnień o skrusze za popełnione zbrodnie wojenne, odmawiają podjęcia jakiegokolwiek dialogu w sprawie reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia, czy też restrykcji zrabowanych dóbr kultury i zasobów bankowych. Do dnia dzisiejszego, pomimo składanych publicznie deklaracji i zobowiązań wynikających z uchwały Bundestagu z 30 października 2020 r., nie został wzniesiony w Berlinie pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni na narodzie polskim” – czytamy w piśmie Arkadiusza Mularczyka, pełnomocnika rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945. W dokumencie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje także, że nie może być zgody na fałszowanie historii, zniekształcanie faktów czy wprowadzanie nieprawdziwych kodów pamięci. – “W powszechnym użytku są sformułowania takie jak: “zbrodnie nazistowskie” czy “polskie obozy śmierci”, które są wynikiem prowadzonej nowej interpretacji historii II wojny światowej. Jednocześnie w społeczeństwie niemieckim narasta przekonanie o jego braku odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, zaś w przestrzeni publicznej częstokroć podejmowane są próby obsadzenia “zwykłych Niemców” w roli ofiar systemu nazistowskiego” – podkreśla Arkadiusz Mularczyk.

Rząd domaga się od Republiki Federacji Niemiec wypłaty odszkodowania w wysokości 6,22 bln zł za zniszczenia wojenne oraz żąda zwrotu zrabowanych dóbr kultury i zasobów bankowych. Arkadiusz Mularczyk prosi więc samorządy o włączenie w działania. I tak proponuje podjęcie uchwały wyrażającej poparcie dla starań zmierzających do uzyskania odszkodowań za straty wojenne, upamiętnienia miejsc zbrodni niemieckich w regionie oraz oszacowania strat wojennych na obszarze samorządowej działalności. Pismo wraz z projektem uchwały trafiło m.in. do cieszyńskich radnych. Na razie nie wiadomo jak poszczególne rady gmin czy miast podejdą do tematu.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
12 dni temu

A kto za Grunwald zapłaci, pytali rycerze krzyżowi, toż to zakon rycerzy złotego krzyża za wilcze doły reparacje płacić powinien ,a krzyżów ci u nas dostatek ,Jagiełło rzekł

Janko
Janko
13 dni temu

Wybory się zbliżają i znowu nagonka na Niemców.

Wróg nie śpi.
Wróg nie śpi.
12 dni temu
Reply to  Janko

A teraz na nagonka na Ukrainę.

Oset
Oset
13 dni temu

Byłoby sprawiedliwością dziejową gdyby ministerstwo wystąpiło również do rządu Rosji o reparacje za wojnę bolszewicka 1920. za napad i okupację polski w czasie ll wojny światowej i zniszczenia kraju podczas okupacji powojennej. Może i rząd Czechosłowacji też coś by zapłacił za.zsjecir Zakopanego w 1939

Hermenegilda co nie wie
Hermenegilda co nie wie
13 dni temu
Reply to  Oset

za rozbiory trza

Hermrnegilda
Hermrnegilda
14 dni temu

Ja mam akurat do reparacji kilka par butów i nie mogę szewca znaleźć

Inny rachunek.
Inny rachunek.
14 dni temu

Niemcy pozostawili po sobie tysiące domostw setki porządnie zbudowanych szkół i obiektów użyteczności publicznej które są i służą nam do dzisiaj nie wspominając o historycznych kościołach w których do dzisiaj odprawiane są mszę św. Czy ktoś podliczył tego wszystkiego wartość? Nie, bo przed wyborami temat nie wygodny.