Kultura i rozrywka Wadowice

Muzyczne Tortury

Fot. Bogdan Szpila

Przez cały tydzień w Wadowicach słychać było głosy „torturowanej” młodzieży.

Tortury były nie tylko dobrowolne, ale także bezbolesne, o czym świadczyły wesołe głosy „torturowanych”. Wszystko zaś działo się za sprawą Jana Kmińskiego, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach, który zorganizował po raz trzeci w Wadowicach „Letnie Tortury Muzyczne”. Na warsztaty nad Skawę zjechała ponad setka uczniów szkół muzycznych nie tylko z Polski ale także zagranicy, między innymi z Niemiec, Łotwy, Belgii… Uczestnicy mieli okazję pracować pod okiem znanych muzyków. Zajęcia prowadzili: Flet: prof. Beata Kierzkowska, prof. Renata Guzik. Obój: prof. Arkadiusz Krupa, prof. Tomasz Miczka. Klarnet: prof. Arkadiusz Adamski, prof. Dorota Boruch-Żołnacz, Saksofon: prof. Paweł Gusnar, prof. Alicja Wołyńczyk-Raniszewska. Fagot: prof. Artur Kasperek, prof. Krzysztof Fiedukiewicz. Trąbka: prof. Jakub Waszczeniuk. Skrzypce: prof. Mariusz Patyra, prof. Kazimierz Olechowski.

Uczestnicy warsztatów nie samą muzyką żyli, ale także poznawali miasto Karola Wojtyły i okolice. Dzięki przewodnikom PTTK z Andrychowa (usługa nieodpłatna!) młodzi muzycy wraz z opiekunami zawędrowali na szczyt Leskowca!

Kończąc wakacyjne muzyczne tortury, „warsztatowcy” koncertowali w Zatorze, Brzeźnicy oraz w Parku Miejskim w Wadowicach. Gwiazdą koncertów był Mariusz Patyra zwany – nie bez powodu – polskim Paganinim. Maestro Patyra jest zdobywcą wielu niezwykle prestiżowych muzycznych nagród. Między innymi jako pierwszy Polak zdobył w 2001 roku na Concorso internazionale di violino “Premio Niccolò Paganini” w Genui nagrodę specjalną za najlepszą interpretację “Kaprysów” Paganiniego i kopię skrzypiec “Il Cannone” należących do słynnego wirtuoza. Wygrał też Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Józsefa Joachima w Hanowerze. Wszystkich sukcesów nie sposób zliczyć…

Owacją przyjęto również występ Jakuba Waszczeniuka. Pierwszy trębacz solista w orkiestrze Sinfonia Varsovia koncertuje w najbardziej prestiżowych salach świata. Współpracuje głównie jako pierwszy trębacz z orkiestrami: Malaysian Philharmonic Orchestra, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Leopoldinum, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej. Jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news