Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Na aktywność nigdy nie jest za późno!

Przyznają, że kiedy po raz pierwszy wybierali się na wspólne zajęcia, mieli różne obawy, byli trochę onieśmieleni. Dziś już coraz odważniej sami proponują kolejne tematy i podpowiadają, co mogliby razem robić. – No i częściej się uśmiechamy, bo więcej nam się chce – mówią zgodnie uczestnicy programu „W zdrowym ciele zdrowy duch – Aktywność 60+”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy w Łodygowicach, organizacji OPP, która od 25 lat zajmuje się sportem i nie tylko.

Jak wyjaśnia prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek, po bardzo dobrych doświadczeniach związanych z realizacją programu aktywności fizycznej dla mieszkańców terenów wiejskich po 50. roku życia, myśl o tym, aby zaproponować działania adresowane do seniorów 60+ pojawiała się już od dłuższego czasu.

– Impulsem, by rozpocząć je w praktyce, były obserwacje negatywnych konsekwencji pandemii i niebezpiecznego zjawiska zamykania się starszych osób, rezygnacji z udziału w życiu społecznym, ograniczania kontaktów z otoczeniem. To odbija się na ich samopoczuciu, ale także jest szkodą dla nas wszystkich, bo przecież nasi seniorzy to ludzie, którzy mają za sobą wiele lat życiowej aktywności, zdobyte umiejętności, wiedzę i doświadczenia, którymi mogą się podzielić z młodszymi. Postanowiliśmy stworzyć taką szansę, ważną dla obu stron tej relacji. Chodzi o to, że jedna będzie mogła przekonać się, że potrafi jeszcze być autorytetem dla młodych, a druga nauczy się doceniać i szanować możliwość tego kontaktu – podkreśla prezes Handerek.

Tak powstał zarys projektu, którego celem jest aktywizacja społeczna oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia mieszkańców powiatu żywieckiego i bielskiego po 60. roku życia, dotkniętych negatywnymi skutkami społecznymi, wynikającymi ze stanu epidemii. Całość działań jest dofinansowana ze środków senioralnego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Na program wyprowadzania seniorów ze stanu społecznej izolacji do aktywności i wspólnego spędzania czasu złożyły się bardzo zróżnicowane formy działania. – Zależało nam na tym, żeby proponować takie zajęcia, które będą pobudzały do wszechstronnej aktywności, a jednocześnie wybierać takie, które mogą być bliskie osobom starszym – tłumaczy Stanisław Handerek.

Poprawę zdrowia zapewnia cały blok zajęć ruchowych, dostosowanych do sprawności i możliwości seniorów. W ramach ogólnorozwojowej gimnastyki uczestnicy programu mogą poprawić ogólną kondycję. Są też zajęcia na świeżym powietrzu, na przykład spacery z elementami zabawy i rywalizacji, a także rekreacyjne zajęcia w wodzie, na pływalni „Aqua” w Bielsku-Białej.

Jest w programie wykład na temat sposobów uprawiania sportu, wyboru dyscyplin sportowych i tego, jak uprawiać sport w rodzinnym gronie, ale także przewidziane są zajęcia z gry w tenisa stołowego i zajęcia szachowe.

Okazji do otwierania się na otoczenie dostarcza przewidziana w projekcie wycieczka szlakiem beskidzkich atrakcji turystycznych. Organizatorzy zadbali, by nie brakowało okazji do spotkań w grupie i takie spotkania odbywają się w siedzibie SI Eurobeskidy.

Tym, co bardzo się spodobało seniorom, są warsztaty przyrodnicze, prowadzone w Łodygowicach, połączone z praktyczną nauką odpowiedniego doboru roślin, zasad ich sadzenia oraz pielęgnacji. Na grządkach w ogrodzie i na specjalnych wygodnych klombach wspólnie tworzą piękne kolorowe kompozycje kwiatów, a nawet warzyw i ziół, tworząc jednocześnie dla siebie i innych przyjazne miejsca do spotkań i integracji.

– Zapraszamy więc seniorów, by wyszli z domów, zgłosili się do nas. Ten pierwszy krok muszą zrobić sami, albo z pomocą najbliższych. Dalej już pójdziemy razem po zdrowie ciała i ducha – zachęcają instruktorzy, prowadzący zajęcia dla seniorów.

A tych, którzy sport uprawiają już od dawna zapraszamy do udziału w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Starosty Powiatu Żywieckiego, który odbędzie się 16 października w Lipowej. Więcej informacji na stronie www.eurobeskidy.org.pl.

KB_42_2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments