Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Cieszyn: Na workach ze słonecznikiem do Niemiec

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Cieszynie sześciu Afgańczyków, którzy ukryci w naczepie tira, nielegalnie przekroczyli polsko-czeską granicę.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj około godz. 9.00. – Kierowca bułgarskiej ciężarówki, zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami, zatrzymał się przy patrolu straży granicznej, realizującym zadania związane z dokonywaniem kontroli sanitarnej w rejonie byłego przejścia granicznego Cieszyn-Boguszowice. Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wraz z kierowcą otworzyli drzwi naczepy, w konsekwencji czego ujawnili sześciu cudzoziemców podróżujących w środku na ładunku słonecznika – informuje Szymon Mościcki, pełniący obowiązki rzecznika prasowego komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali  zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Polski. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób, okazało się, iż pięciu z nich ma powyżej 18 lat, natomiast jeden z nich jest młodszy i ma około 17-18 lat.

– W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo nastolatków oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były Niemcy. Ponadto okazało się, że wszyscy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej – dodaje Szymon Mościcki.

Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments