Wydarzenia

Najpopularniejsze kierunki kształcenia wśród młodych ludzi: odpowiedzialny wybór kierunku edukacji w szkole średniej

Wybór szkoły średniej to pierwszy prawdziwy krok w kierunku własnej drogi zawodowej. Przy wyborze uwzględnia się nie tylko dojazd czy wyposażenie danej placówki, ale przede wszystkim ofertę edukacyjną, czyli dostępne w kierunki kształcenia. Zarówno w szkołach branżowych, jak i technikach czy liceach możesz wybrać profil, który naprawdę Cię zainteresuje. Dzięki temu ciekawość będzie motywować Cię do nauki, która może być przyjemna i satysfakcjonująca!

Technikum, liceum, a może szkoła branżowa? Zaplanuj swoją edukację!

Przed wyborem szkoły średniej przede wszystkim warto rozejrzeć się wśród dostępnych opcji. Odpowiednią dla siebie możesz wybrać spośród trzech typów szkół średnich:

  • liceum trwa 4 lata, a uczniowie są przygotowywani do egzaminu maturalnego, który umożliwia podjęcie nauki na uczelni wyższej;
  • technikum trwa 5 lat, a w programie mieści się zarówno przygotowanie do matury, jak i egzaminu zawodowego;
  • szkoła branżowa I stopnia trwa 3 lata, a po tym czasie uczniowie zdają egzaminy zawodowe.

Wybór szkoły powinien być podyktowany przede wszystkim planem na własną edukację. Jeśli planujesz zdobyć zawód, który wymaga wykształcenia wyższego, musisz iść na studia, a co za tym idzie najpierw wybrać szkołę, która przygotuje Cię do matury. Z drugiej strony jeżeli nie planujesz studiować, matura może okazać się zbędna, w przeciwieństwie do wyuczonego zawodu, który zapewni Ci dobrze płatną pracę. Połączeniem obu dróg jest wybór technikum, czyli szkoły, w której możesz zarówno zdać maturę, jak i egzamin zawodowy.

Wybierz zawód, który zapewni Ci nie tylko pracę, ale i satysfakcję

Polecane kierunki kształcenia dla młodzieży to przede wszystkim te, które prowadzą do zdobycia zawodu potrzebnego na rynku pracy. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze uwzględniać również własne zainteresowania i pasje. Nie zmuszaj się do wyboru kierunku, który nie wzbudza w Tobie żadnego zainteresowania, tylko ze względu na wysokie zarobki czy dużą ilość miejsc pracy. Z czasem może się okazać, że sytuacja na rynku pracy ulegnie zmianie, a Ty pozostaniesz w zawodzie, który nie daje Ci żadnej satysfakcji.

Technikum CosinusYoung w Białymstoku proponuje całą masę kierunków edukacyjnych. Interesuje Cię informatyka? A może myślisz o karierze programisty? Koniecznie sprawdź więc ofertę szkoły i pamiętaj, że stale się ona powiększa!

Cosinus Young to szkoła przeznaczona dla wszystkich absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej, w której możesz przygotować się do matury, a tym samym studiów wyższych, jak i egzaminu zawodowego z wybranej przez siebie specjalizacji. Sprawdź dostępne kierunki i zapisy online CosinusYoung. Pamiętaj, że szkoła jest bezpłatna, a Ty możesz rozpocząć naukę zarówno w semestrze jesiennym, jak i wiosennym.

Najczęściej wybierane kierunki w szkole średniej

Które kierunki kształcenia cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem wśród młodzieży? Często wybierane specjalizacje są popularne nie tylko ze względu na zainteresowania nastolatków, ale i rynek pracy, na którym wciąż potrzebni są kolejni specjaliści. Najciekawsze kierunki obierają zwykle uczniowie technikum, którzy kształcą się dwutorowo, przygotowując do dwóch egzaminów jednocześnie. W ich przypadku aktualnie najczęściej wybierane profile w szkole średniej to:

  • technik pojazdów samochodowych;
  • technik informatyk i teleinformatyk;
  • technik programista;
  • technik usług fryzjerskich;
  • technik spedytor.

Pamiętaj, że wymienione specjalizacje nie są jedynymi dostępnymi – koniecznie sprawdź otwierane kierunki w wybranej przez siebie lokalizacji, żeby znaleźć coś idealnego dla siebie i zacząć budować własną drogę zawodową.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
edukacja planuje?
edukacja planuje?
2 miesięcy temu

Może już tych informatyków trochę jest za dużo i widać, że coraz gorzej jest dostać pracę niż 10 lat temu.