Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nest Bank: Darmowe konto dla studenta

Poszukując najlepszych rachunków dla osób będących na studiach nie skupiliśmy się wbrew pozorom na przeszukiwaniu ofert kont studenckich, ale kierowaliśmy się nieco innym kryterium, szczególnie istotnym dla przeciętnego studenta. Jakie zatem powinno być konto dla studenta? Przede wszystkim darmowe! Wiadomo, że zdobywając wyższe wykształcenia z płynnością finansów osobistych bywa różnie. Nie zawsze też saldo na rachunku bankowym pozwala na płatności kartą. Dlatego miło by było jakby nikt nas nie zmuszał do płacenia nią.

Na rynku połowa banków oferuje darmowe konta, ale zwykle są one darmowe po spełnieniu szeregu warunków, co może być uciążliwe dla osób nie obracających większą gotówką i nie posiadających wynagrodzenia z tytułu pracy. Dlatego też na pierwszym miejscu wśród analizowanych przez nas rachunków bankowych uplasowało się konto osobiste w Nest Banku (dawny Bank Smart) – jest to dość nowy bank, ale należy do większej grupy FM Bank PBP SA. Nest Bank (Banku Smart) to zatem bardzie nazwa marketingowa, podobnie jak np. mBank.

Nest konto i alternatywy w innych bankach.

Przede wszystkim dlatego, że jest darmowe bez warunków. Praktycznie wszystkie najczęściej używane operacje bankowe są bez prowizji i warunków. Oczywiście w TOiP znajdziemy jakieś opłaty, ale są to opłaty za niestandardowe czynności. Konto w Nest Banku nie ma opłaty za prowadzenie rachunku, za przelewy, za wypłaty z bankomatów, czy wydanie i obsługę karty bankomatowej. Niby standard, ale w tym banku nie musimy spełnić żadnego warunku uprawniającego nas do zwolnienia z tych opłat. Obok Idea Banku  jest to jedyny bank działający na polskim rynku, który nie ma warunku uprawniającego do zwolnienia z opłaty za kartę związanego z ilością lub wysokością transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu. Idea Bank niestety boryka się ze sporymi problemami, włącznie z powołaniem kuratora przez KNF, który ma pomóc bankowi wyjść na prostą. Dlatego też trudno w tym momencie polecić Idea Bank.

Jakiś czas temu darmowe konto oferował też Volkswagen Bank. Niestety miał też pewien minus – mianowicie w banku tym wypłaty z bankomatów są darmowe jeżeli są dokonywane w kwocie wyższej niż 400 zł, w innym wypadku zapłacimy prowizję. Co ogólnie jest dość dziwnym warunkiem – dla studenta, który raczej wypłaca z bankomatu mniejsze kwoty, byłoby to raczej sporą wadą VW Banku. W każdym razie kont tych już nie ma w ofercie tego banku, ponieważ skupił się na obsłudze klientów firmowych.

Kolejny bank, który do niedawna oferował darmowe konto bez warunków, to BNP Paribas – niestety obecnie już pojawiła się opłata za kartę. Wprawdzie tylko 3 zł, a do zwolnienia z niej wystarczy jedna transakcja bezgotówkowa na miesiąc, ale skoro bank zaczął wprowadzać opłaty to nie wiadomo, czy nie dojdą nowe lub nie zwiększy tych już istniejących, bądź nie pojawią się bardziej wygórowane wymogi względem klienta uprawniające do zwolnienia z prowizji.
Jak na razie Nest Bank nie zmienia warunków i nie dodał opłaty za kartę, ani za obsługę konta od początku swojego istnienia. Oczywiście nie ma gwarancji, że tak będzie zawsze, ale bank sporo zainwestował w kampanie reklamowe sugerujące, że nie zmieniają warunków.

Serwis transakcyjny

Do niedawna system transakcyjny był bardzo prosty i przejrzysty, bez dodatkowych wodotrysków. Dla jednych było to zaletą, dla innych wadą, ale raczej prostota jest obecnie w cenie, chyba, że ktoś lubi gadżety. Niedawno Nest Bank wprowadził nowy system, co nie zostało przyjęte ze zbyt dużym entuzjazmem przez klientów. Za to posiada nieco więcej funkcji.

Czy Nest Bank  zatem nie ma wad? Konto idealne? Absolutnie nie, konto w Nest Banku nie ma ikonek do szybkich płatności online w takich systemach jak PayU, ale nie jest to duży problem, bo tego typu płatności możemy dokonywać za pomocą zwykłej karty bankomatowej, działa jak kredytowa. Innym minusem dla niektórych osób może być też brak bardziej zaawansowanych funkcji i promocji.

Opinie w Internecie

Jak w przypadku każdego banku  – w sieci można spotkać zarówno pozytywne jak i negatywne opinie o Nest Banku. Ludzie piszą mało pozytywnych opinii, a za to chętnie piszą te niepochlebne, także Nest Bank nie jest od nich wolny, ale w ogólnym ujęciu ze względu na brak opłat wypada nieźle. Dość pozytywnie wypowiadają się na jego temat również  eksperci oraz blogerzy finansowi. Jako przykład można tu wskazać analizę i opinię dotyczącą opłat Nest Konta osobistego i firmowego oraz inne opinie o Nest Banku w Antyhaczyku, czy recenzję i opinie o Nest Banku w portalu EiT Centrum oraz opinie i analizy konta opublikowane w wielu innych serwisach i blogach o tematyce finansowej. Oczywiście nie wszystkie opinie o tym banku są pozytywne, w sieci znajdziemy również sporo krytyki tego banku, tak samo jak w przypadku wszystkich innych banków.

Reasumując

Zawsze jest coś za coś. Konto jest bezwarunkowo darmowe, ale ma ograniczoną funkcjonalność. Rachunek ten naszym zdaniem najlepiej wpisał się w studenckie potrzeby. Np. dla studentów, którym pieniądze przesyłają rodzice, a także dla tych, którzy pracują i otrzymują jakieś wynagrodzenie na konto. Jedynie dla studentów, którzy pracują i otrzymują wypłaty w gotówce, konto to nie będzie dobry rozwiązaniem.

Źródła:
https://www.eit-centrum.waw.pl/

https://nestbank.pl/

 

Materiał partnerski

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
User2020
User2020
1 rok temu

Jak na razie roku 2019 działa wszystko jak należy byle tak dalej Co prawda nie jest rozbudowany ale wszystko za 0 zł Chodź konkurencja stawia twarde warunki jak nie będzie przelewu 500 -1000 zł i 5 – 10 razy ożycia karty to będą opłaty Wiec jeśli chodzi o ten bank to dla rodziny i dzieci z aplikacją jak ulał Mi to gra.
PS mbank chcąc sprzedając swoje udziały konkurencji też wszedł w ten sam metodę za 0zł

Pozdrawiam