Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Taryfa G11 – co warto wiedzieć?

Dostawcy energii elektrycznej, starając się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców,  przygotowują konkurencyjne oferty sprzedażowe. Obecnie, najczęściej wybieraną przez konsumentów indywidualnych formą rozliczenia, jest taryfa G11. Dla kogo G11 stanowi najkorzystniejsze rozwiązanie, komu się opłaca i kiedy warto ją wybrać?

Czym jest taryfa G11?

Taryfa G11 zaadresowana została przede wszystkim odbiorcom indywidualnym oraz gospodarstwom domowym. To, co wyróżnia ją na tle innych ofert to stała stawka za kilowatogodzinę (kWh) w każdej godzinie doby i w każdy dzień tygodnia. Innymi słowy, niezależnie od tego, kiedy następuje pobór prądu, cena jest zawsze taka sama. Nie ma zatem podziału na godziny, w których następuje obniżenie bądź podwyższenie stawki za kWh. Z tego względu taryfa G11 określana bywa mianem taryfy jednostrefowej, uniwersalnej, lub całodobowej.

Co oznacza skrót G11?

By w pełni zrozumieć, czym jest taryfa G11 warto zapoznać się ze znaczeniem jej poszczególnych symboli:

  • litera „G” dotyczy rodzaju odbiorcy, do którego została skierowana taryfa, w tym przypadku dotyczy ona gospodarstw domowych,
  • pierwsza „1-ka” wyznacza moc, nieprzekraczającą 40 kilowatów (kW), co w większości przypadków stanowi wystarczające źródło dla wszystkich domów mieszkalnych,
  • druga „1-ka” oznacza, iż jest do taryfa jednostrefowa, zatem nie obowiązują strefy czasowe, w ramach których konsumenci zapłacą więcej lub mniej, takie rozwiązanie przekłada się na prostotę w pojmowaniu zasad i kolejno w użytkowaniu.
G11 dla kogo rekomendowana?

Taryfa G11 została opracowana z myślą o gospodarstwach domowych, w których zużycie prądu jest równomierne, w konsekwencji czego trudno skonkretyzować godziny wzmożonego poboru energii energetycznej. Dzięki taryfie G11 odbiorcy nie muszą organizować swoich obowiązków wokół określonych pór czasowych. Z tego względu jej użytkowanie zasadne bywa również wtedy, gdy domownicy wykorzystują energochłonne urządzenia, takie jak pralka, zmywarka, odkurzacz, lub komputer, przez cały dzień aż do późnych godzin nocnych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż taryfa G11 nie przyniesie satysfakcjonujących rozwiązań, jeśli prąd służyć będzie także do celów grzewczych, gdyż odbiorcy będą musieli zapłacić znacznie wyższe rachunki. Wówczas bardziej korzystna okazać się może taryfa G12.

Prócz gospodarstw indywidualnych z taryfy G11 mogą korzystać lokale przybierające charakter zbiorowego zamieszkania. Wśród takich podmiotów odnaleźć możemy: internaty, akademiki, mieszkania rotacyjne, hospicja, domy opieki społecznej, domy dziecka, koszary wojskowe, plebanie, czy klasztory, a także domki letniskowe oraz garaże.

Czy z G11 mogą korzystać firmy?

Zgodnie z tym, co zostało wyżej omówione taryfy prądu z grupy G, polecane są przede wszystkich konsumentom indywidualnym. Niemniej istnieją dogodności, dzięki którym po ich użytkowanie mogą sięgnąć również niektóre rodzaje działalności gospodarczej. G11 staje się ona doskonałym rozwiązaniem dla osób, które swoją firmę prowadzą w domu. Jedynym uniedogodnieniem jest brak możliwości przyjmowania klientów i rozliczania się z nimi na terenie budynku mieszkalnego. Wobec tego, iż jest to taryfa całodobowa przedsiębiorcy mogą pracować, wykorzystując ku temu niezbędne sprzęty elektroniczne, niezależnie od pory oraz godziny.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bodzio57
bodzio57
4 lat temu

Może tak redakcja zamieści artykuły “sponsorowane” o innych taryfach. W dobie wszechobecnej elektroniki pralki, zmywarki, odkurzacze, elektryczne kosiarki ogrodowe, ect. mogą pracować w bardzo różnych porach dnia i nocy.