Wydarzenia Cieszyn

“Nie” dla mobilnych płuc? Zamieszanie wokół edukacyjnej akcji w Ustroniu

To miała być kolejna standardowa akcja Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. Sęk w tym, że aktywiści nie dostali zielonego światła od włodarzy Ustronia, aby edukacyjne płuca zawitały do miasta. Dlaczego?

Ustroński Alarm Smogowy wystąpił do miasta z prośbą o ustawienie mobilnych płuc antysmogowych przed przedszkole w dzielnicy Hermanice. To właśnie w tym miejscu ma być najgorsza, według aktywistów, jakość powietrza w Ustroniu. Co więcej, akcja była widoczna nie tylko przez najmłodszych, ale również osoby odprowadzające je do placówki jak i samych mieszkańców. Niestety burmistrz Ustronia nie dał aktywistom zielonego światła. – Od kilku lat jako Polski Alarm Smogowy prowadzimy akcję edukacyjno-informacyjną “Zobacz czym oddychasz” w jej ramach umieszczamy w wielu miastach mobilne platformy z płucami antysmogowymi. Tak było między innymi w Cieszynie 2022 roku gdzie płuca stanęły na rynku i wspólnie z władzami miasta przeprowadziliśmy konferencje prasową poświeconą tej akcji. Chodzi o to, aby edukować mieszkańców, pokazywać jak można żyć lepiej w czystszym powietrzu. I z taką propozycją współpracy zwróciliśmy się do władz Ustronia. Chcieliśmy wszystko przygotować, a gminę prosiliśmy jedynie o zezwolenie na umieszczenie “płuc” oraz podłączenie do prądu. Tym bardziej, że w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa i coraz bardziej restrykcyjne są normy co i w jakich kotłach można palić. Wysłaliśmy więc do Ustronia dokumenty jednak dostaliśmy negatywną odpowiedź. To właściwie było tylko jedno zdanie bez podania przyczyny – mówi Piotr Poznański z Ustrońskiego Alarmu Smogowego.

Mimo to Polski Alarm Smogowych postanowił mobilne płuca sprowadzić do miasta. Znajdują się w samym centrum i pozostaną tam do jutra. Instalacja nie jest jednak podłączona, w związku z tym nie pokazuje aktualnego stanu powietrza jakim oddychają mieszkańcy, turyści i kuracjusze. Pojawiły się jednak na instalacji dwa rodzaje tkaniny filtracyjnej. Biała i czysta, która nie filtrowała powietrza oraz tkanina o zabarwieniu czarnym, która oddychała 2 tygodnie zanieczyszczonym powietrzem. Takie porównanie ma na celu zwiększyć świadomość mieszkańców i unaocznić problem jakim jest zanieczyszczenie powietrza. – Postanowiliśmy mimo negatywnej odpowiedzi ze strony władz miasta przywieść płuca do Ustronia. Postawiliśmy je na parking publicznym przy rynku, opłaciliśmy postój obok rynku i jakiś czas tam postoją. Nie są one podłączone do prądu. Jedynie stoją, a mimo to wzbudzają zainteresowanie przechodniów – mówi wprost Piotr Poznański i wyjaśnia, że mimo odmowy aktywiści nie zamierzają zamiatać tematu pod dywan. – Naszym zdaniem po prostu nie można nam odpowiedzieć nie, bo nie. To jest akcja obywatelska, którą realizujemy w wolnym czasie, za własne pieniądze. Dziś jako aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego zaplanowaliśmy mały happening oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć przed instalacją sztucznych płuc. Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość mieszkańców na temat powietrza – komentuje Piotr Poznański.

Dlaczego miasto Ustroń nie zgodziło się na akcję? – Uważam, że tego typu akcje powinny robione w miejscach, gdzie faktycznie problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo poważny. W Ustroniu, tak jak w każdej miejscowości górskiej, owszem on jest, ale jest on dość marginalny. W zeszłym roku u nas były trzy dni przekroczone normy. Trzy dni. To nie jest skala, która wymagałoby to aż takich działań – mówi wprost burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz. Jego zdaniem miasto robi wiele, aby powietrze w mieście uzdrowiskowym było jak najlepsze. – Wiem, że Ustroń jest to miasto uzdrowiskowe i na prawdę nie chce mówić, co robimy, w ilu programach uczestniczymy, gdyż jest tego na prawdę dużo, można powiedzieć, że jesteśmy liderami w kraju, ale to nie chodzi o to, aby się chwalić. Ta akcja z tymi płucami ma mieć wymiar edukacyjny. Sęk w tym, że w mojej ocenie jest to chybiony pomysł. Jako miasto organizujemy mnóstwo spotkań i akcji edukacyjnych, które w naszym Ustroniu dzieją się od lat. Współpracujemy z Fundacją “Oddychaj Beskidami”, która prowadzi również programy edukacyjne i wydaje mi się że przez te 10 lat świadomość ludzi jest w tym względzie bardzo wysoka. Gdyby Alarm Smogowy zaproponował 5 takich płuc w różnych dzielnicach miasta, w mojej ocenie miałoby to sens edukacyjny np. aby sprawdzić w której dzielnicy jest lepiej, w której gorzej. Niemniej oczywiście my już taką wiedzę mamy, gdyż monitorujemy sytuację dronem, jaki poziom zanieczyszczeń. Wiem, że ich akcja ma taki cel, aby pokazać ludziom, że białe płuco za chwile zrobi się czarne robi wrażenie tylko że ich indykator przygotowano w takim miejscu w mieście, gdzie dziennie przejeżdża ok. 5-7 tys. aut. W Ustroniu mamy zamontowanych 8 punktów w różnych dzielnicach mówiące o jakości powietrza. Mieszkańcy na co dzień mają możliwość na bieżąco ją sprawdzać zarówno online jak i po prostu idąc w to miejsce. W mojej ocenie akcja alarmu nie ma wartości dodatniej. My stawiamy na realne działania, takie które przynoszą efekty. Same happeningi są fajne, ale niczego realnie nie zmieniają i mam wrażenie, że też do niczego nie prowadzą – komentuje sytuację Przemysław Korcz.

Zupełnie inne zdanie ma w tej kwestii Polski Alarm Smogowy. Aktywiści skrytykowali uzdrowisko, gdzie ich zdaniem liczba kotłów, które powinny być wycofane nadal jest wysoka. Wynosi bowiem ok. 500 palenisk. W związku z tym Zdzisław Kuczma, jeden z aktywista alarmu doświadczony w ścieżce prawnej, rozważa złożenie zbiorowego zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia do organów ścigania. – Z oficjalnych od miasta wiemy, że w mieście jest ponad 440 kotłów, które nie spełniają wymogów uchwały antysmogowej na ten moment. Pokazuje to, że sytuacja nie spełnia pewnych standardów prawa i oczekujemy bardziej zdecydowanych działań ze strony władz miasta. Naszym celem jest czyste i zdrowe powietrze dla każdego bez względu na wiek, poglądy czy czy stan materialny. Starania czyste powietrze powinno nas łączyć a nie dzielić – komentuje Piotr Poznański i dodaje, że monitoring prowadzony przez władze miasta nie jest miarodajny z uwagi na położenie owych czujników. – Czy burmistrz jako także farmaceuta, osoba zdająca sobie sprawę z dewastujące go wpływu smogu na zdrowie człowieka, ma prawo ograniczać akcje służące poprawie zdrowia publicznego. Wiem, że jest odpowiedzialny za wizerunek i interesu miasta, ale jest również odpowiedzialny za zdrowie publiczne. Zdajemy sobie sprawę, że to nie pan burmistrz swoim kominem zatruwa powietrze w Ustroniu, ale mieszkańcy. Stąd nasza akcja. Oczekujemy zdecydowanych działań ze strony władz miasta, w tym także edukacyjnych, aby jakoś powietrza w mieście była satysfakcjonującą – komentuje Piotr Poznański.

google_news
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
7 miesięcy temu

Może raczej najpierw skończyć w Ustroniu z tą nagminna wycinka drzew(wieloletnich) ,która praktykuje się od wielu,wielu lat.To boli ,gdy drzewa rosnące może 60 lat,może więcej znikają.
Dziwi mnie ta praktyka (że boli to już inna sprawa),bo to uzdrowisko-niby.
Drzewa to nasze drugie płuca ale włodarze “uzdrowiska”Ustron najwyraźniej tego nie wiedzą.

Ekolog
Ekolog
7 miesięcy temu

Przecież te “płuca” to tylko niszczą planetę, bo to trzeba prąd cały czas zużywać, żeby naciągnęło wszelakiego pyłu.To jest generalnie ściema, bo płuca te tylko wciągają a nic nie wydychają tą samą stroną. Takie akcje niszczą marnotrawią tylko energię i niszczą klimat.

KK
KK
7 miesięcy temu

Zadajcie sobie szanowni państwo pytanie, kto w tej całej układance się śmieje a kto płacze ? Płaczą ludzie, którzy wdychają syf, płacze burmistrz na którego lecą pomyje, ponieważ on jest w wielu kwestiach bezsilny i pozbawiony narzędzi którymi mógłby coś zmienić. A kto się śmieje? Śmieje się Polak, chrześcijanin, sąsiad, obywatel, mieszkaniec miejscowości uzdrowiskowej. Śmieje się bo dalej z pełną świadomością używa z pełną premedytacją swej machiny do trucia świata. Tą machiną jest najczęściej kocioł węglowy, nie że stary, nie że niespełniający norm, tylko kocioł który jest przez niego źle używany. Źle rozpalany i źle eksploatowany. W necie są dziesiątki… Czytaj więcej »

Sceptyczny
Sceptyczny
7 miesięcy temu
Reply to  KK

Władze miasta mają wszelkie narzędzia aby działać. wojewódzki program ochrony powietrza, straż miejską, możliwość pobiera próbek popiołu, drony, edukację społeczną, programy dotacyjne.

zubożenie energetyczne
zubożenie energetyczne
7 miesięcy temu

dokładnie takich ruscy w UE potrzebują.

Tyle w temacie.
Tyle w temacie.
7 miesięcy temu

Kaczyński i jego ludzie zezwolił palić czym popadnie oprócz opon no to nie dziwmy się że ludzie kaszlą , plują i w końcu umierają. Wg. pisu ruski gaz i węgiel był bardzo szkodliwy tak jak i wiatraki którymi od niedawna zaczęli straszyć. Bardzo żal mi niewinnych dzieci które na tym też cierpią oczywiście prezesa to nie tyczy.

Jędrek
Jędrek
7 miesięcy temu

Kawał dobrej gumy paru chłopaków i bym rozgonił tych nierobów

Policjant
Policjant
7 miesięcy temu
Reply to  Jędrek

@Jedrek, twoja wypowiedź jest nawoływaniem do popełnienia przestępstw i jako takie jest karalne na podstawie kodeku karnego.

jak za sowietów
jak za sowietów
7 miesięcy temu
Reply to  Policjant

leć z donosem.
Partia stawia na ‘sygnalistów’.

Lulu
Lulu
7 miesięcy temu

Śmieszne to było, wyszli, stanęli, cykneli foty i poszli 😉

o co chodzi
o co chodzi
7 miesięcy temu
Reply to  Lulu

tak się zachowuje niechciany gość

Sceptyczny
Sceptyczny
7 miesięcy temu
Reply to  Lulu

Co cię śmieszy w protestowaniu przeciwko oddychaniu rakotwórczy powietrzem?

Ela
Ela
7 miesięcy temu
Reply to  Lulu

No a do chodnika się nie przykleili,jak u naszych zachodnich sąsiadów?

Hn
Hn
7 miesięcy temu

Nie chce płuc? Za raka płuc,astmę,zawał serca pozwać miasto do sądu.

Rudy z centrali
Rudy z centrali
7 miesięcy temu

Kolejna sekta!!
Opłacana przez globalistów “wiatrakowych ” i “fotowoltaikowych “

jest gorzej niż myślisz
jest gorzej niż myślisz
7 miesięcy temu

Największy smog wisi na niskim pułapie tzn. mniej więcej na poziomie rzeki. Nie bez kozery pomiary stanu powietrza dla Ustronia wykonuje się ok. 50 metrów wyżej na ul. Sanatoryjnej 10.

Zorro
Zorro
7 miesięcy temu

‘postanowili przywieść – lepiej by grafoman nauczył się pisać poprawnie

Racja, bo
Racja, bo
7 miesięcy temu
Reply to  Zorro

Przywieść to bezokolicznik od czasownika przywodzić, więc przywieść to inaczej ‘przyprowadzić kogoś lub coś do jakiegoś miejsca’.
2. Przywieść oznacza także ‘spowodować, aby ktoś przybył na określone miejsce’.
3. W kolejnym znaczeniu przywieść znaczy tyle, co ‘doprowadzić kogoś do jakiegoś stanu’.Natomiast przywieźć to bezokolicznik od czasownika przywozić, czyli ‘wioząc np. samochodem, dostarczyć coś komuś lub gdzieś’, a także ‘przyjechać gdzieś z kimś’.

Pytam, bo
Pytam, bo
7 miesięcy temu
Reply to  Racja, bo

i Ty to wszystko z głowy napisałeś?

Skoro się już czepiasz, to...
Skoro się już czepiasz, to...
7 miesięcy temu
Reply to  Zorro

Naprawdę piszemy razem. Na pewno:)

Adam
Adam
7 miesięcy temu

Dlaczego?
Jakie są źródła finansowania stowarzyszenia „Alarm Smogowy”?
Czy stowarzyszenie współpracuje z podmiotami prywatnymi? Jeśli tak – jakie to podmioty, z jakich branż? Czy są to podmioty zarejestrowane w Polsce czy za granicą?
Na jakich zasadach pracują osoby działające na rzecz stowarzyszenia? Czy jest to wolontariat?
Czy istnieją jakiekolwiek relacje pomiędzy stowarzyszeniem „ Alarm Smogowy” a Instytutem Ekonomii Środowiska? Jeśli tak, jakiego rodzaju są to relacje?
Czy aby europejski wymóg modernizacji wszystkich budynków pod kątem ekologii nie jest w interesie Instytutu Ekonomii Środowiska?

nieciekawy
nieciekawy
7 miesięcy temu
Reply to  Adam

zwołaj komisję, dowiesz się

oczywista oczywistość
oczywista oczywistość
7 miesięcy temu

«Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie! Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie». Czyli o grubą mamonę ze statusu uzdrowiska.

Arczi78
Arczi78
7 miesięcy temu

Skandaliczne argumenty burmistrza. Powinien dwa razy się zastanowić zanim coś powie. Korcz do wymiany!!!

Stefan
Stefan
7 miesięcy temu

Poziom burmistrza Korcza zenujący! Jak można być tak butnym i aroganckim? Współczuję takiego burmistrza mieszkańcom.

Lendos
Lendos
7 miesięcy temu

W centrum miasta jest kilka domów, z których kominów wydobywa się czarny lub żółty dym. I ten dym, jak jest niskie ciśnienie, snuje się przez całe miasto. A ludzie, w tym turyści, którzy przyjechali do uzdrowiska, tym oddychają. Nie wierzę, że władze miasta o tym nie wiedzą, więc wiemy, skąd odmowna decyzja.

Leśnik spode grónia
Leśnik spode grónia
7 miesięcy temu

Pan Burmistrz na początku swojej kadencji nie unikał trudnych tematów i podejmował współpracę na różnych polach. Ewidentnie skapciał.
Zamiast pokazać jak modelowo można zmieniać atrakcyjną turystycznie i uzdrowiskową miejscowość, starając się o krajowe i unijne środki na te zmiany, dochodzi do wniosku, że te 500 pozaklasowych kopciuchów to średnio licząc 1500 wyborców. No i jeszcze niepotrzebny szum medialny, a tu taki piękny, biały śnieg spadł…

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

W Hermanicach w okolicy przedszkola, na tak zwanej kolonii nie da się oddychać. Pan Korcz powinien się przespacerować po dzielnicy w chłodny dzień i pooddychać “świeżym”, uzdrowiskowym powietrzem.

Lendos
Lendos
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

W centr wcale nie jest lepiej.

Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu

Ciężko jest lekko żyć. Ale meldujemy, że da się panie premierze.

Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

A co za tym idzie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, proponujemy: “Przyciągniemy uwagę tłumów, zorganizujemy akcję promocyjną, przygotujemy widowisko, rozkręcimy imprezę, ułożymy scenariusz, przeprowadzimy warsztaty, sformujemy grupę wykonawców, stworzymy scenografię – doradzimy, opracujemy, napiszemy, zaprojektujemy, wyreżyserujemy i wykonamy.
Posiadamy jedną z największych baz artystów posiadających zarówno klasyczne jak i bardzo nietypowe umiejętności kuglarskie z najwyższej półki. U nas znajdziesz zarówno atrakcje, których szukasz jak i te, których nie znałeś.” Dają się już widzieć pierwsze jaskółki kuglarstwa wiatrakowego.

don kichnąć
don kichnąć
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Świetny meldunek do premiera 2-tygodniowego, do ataku na wiatraki

Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu
Reply to  don kichnąć

Na szczęście dwa tygodnie miną i nastąpi odzyskana wolność i swoboda. A i nieograniczone rzucenie się w wiatraków ramiona dane nam będzie.

na pohybel
na pohybel
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Problemów do załatwienia jest znacznie więcej i poważniejsze niż ramiona wiatraków. Jeszcze nie ma premiera od wolności i swobody co nie dostał rekomendacji od pseudokomisji a już wyciągane są przyszłe przewinienia. Im gorzej tym lepiej.

Żalka
Żalka
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Dołóżmy zachwycające Polaków najwyższe wieże widokowe w Europie z iluminacjami świetlnymi największymi w Europie

Hanna
Hanna
7 miesięcy temu

Po europejsku (unijnemu) – wyrzuć termometr a nie będziesz miał gorączki. Taki wskażnik mógłby odgonić część wrażliwych turystów. Choć ci ze sląska nie są wrażliwi na zanieczyszczenia. Brawo Ustroń, jesteście uzdrowiskiem nawet jakby powietrze można było łopatą odgarniać.

ogłupianie
ogłupianie
7 miesięcy temu

Burmistrz argumentuje, że miernik nie w ruchliwym miejscu a w innym jest lepszy? – na tej zasadzie inni włodarze nie pozwalaliby montować mierniki czystości powietrza w miejscach o ruchliwości kilkakrotnie większej niż 5-7 tyś. aut na dobę.

Śmierć
Śmierć
7 miesięcy temu

Ple%bs powinien umierać nieświadomy.
Do zobaczenia…
Ps.Po burmistrza i radnych też przyjdę.

Last edited 7 miesięcy temu by Śmierć
podobnie?
podobnie?
7 miesięcy temu

Niezrozumiała odpowiedź burmistrza, kilka lat temu były starania samorządu w Suchej Beskidzkiej aby nie instalować miernika jakości powietrza bo popsuje atrakcyjność turystyczną.

KK
KK
7 miesięcy temu
Reply to  podobnie?

Cóż ci z miernika jak ludzie i tak kopcą bo nasze bezpaństwo nie wprowadziło do dzisiaj narzędzi do eliminacji patologii palaczy