Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Nie przegapcie tego! Ruszają 51. Żywieckie Gody!

Fot. ROK Bielsko-Biała

Już jutro (11 stycznia) w Żywcu rozpoczynają się 51. Żywieckie Gody. Program imprezy jest niezwykle bogaty, a zagości ona nie tylko w Żywcu, ale w Milówce i Bielsku-Białej!

Jak podkreśla Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, to impreza unikatowa w skali całej Polski.

Takiego folkloru, zwyczajów i strojów nie ma nigdzie indziej. Nasza impreza ma swoją odpowiednią rangę, co doceniają nie tylko mieszkańcy, ale i turyści, którzy w tym okresie specjalnie do nas przybywają. W sobotę i niedzielę (11 i 12 stycznia) warto się wybrać do żywieckiego klubu Papiernik, gdzie od 12.00 do 17.00 potrwa przegląd grup kolędniczych i obrzędowych występujących w izbie. Również w sobotę (11 stycznia) o 16.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu ciekawie zapowiada się koncert laureatów Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”. To impreza towarzysząca Żywieckim Godom – podkreśla Marek Regel.

To wydarzy się w najbliższy weekend, a na co możemy liczyć w kolejnych?

* 18 stycznia (g. 8.30) – Milówka – Dzień plenerowy Żywieckich Godów w Milówce – Konkurs trzaskania z bata, korowód grup kolędniczych i obrzędowych oraz konkurs kolędowania grup obrzędowych występujących w plenerze.

* 25 stycznia (g. 11.00) – Żywiec – Dzień plenerowy Żywieckich Godów w Żywcu – korowód grup kolędniczych i obrzędowych, prezentacja zespołów i konkurs trzaskania z bata.

* 26 stycznia – (g. 17.00) – Bielsko-Biała – Koncert finałowy w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

Andrzej Maciejowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, gwarantuje, że w trakcie Żywieckich Godów w Milówce nie zabraknie atrakcyjnych imprez towarzyszących.

U nas w Milówce pomiędzy 18 a 26 stycznia będzie się wiele działo. Zaczniemy w sobotę (18 stycznia) na Rynku od widowiskowego konkursu trzaskania z bata. Potem niezwykle barwny, radosny, rozbawiony i roztańczony korowód Dziadów przejdzie z Rynku do Muzeum Stara Chałupa przynosząc radość mieszkańcom i turystom. Tam grupy kolędniczo-obrzędowe zaprezentują się w pełnej krasie w kolędowaniu. Będą to występy tego co było dawniej, ale wciąż jest autentyczne i żywe dzięki temu, że kolędnicy w okresie świąteczno-noworocznym nadal wędrują po wsiach zachodząc od chałupy do chałupy. W kolejnych dniach będzie ogromnie wiele imprez towarzyszących. Będziemy mieli skubanie pierza, łuskanie fasoli, przędzenie wełny, występy kolędników i degustację potraw. Innego dnia zaprosimy z kolei na wieczór wspomnień o życiu i twórczości Józefa Szczotki z naszej Milówki. Będzie również i lubiana Potańcówka dziadowska, gdzie przygrywać będą kapele i zespoły, a na drugi dzień Gościna oraz Spotkanie z tradycją z muzyką i degustacją potraw regionalnych. Dla tych, którzy chcą spróbować swych sił w bibułkarstwie czy ceramice proponujemy Zimową Szkołę Folkloru. Zatem przybywajcie do Milówki, a nie pożałujecie! – zachęca dyrektor Andrzej Maciejowski.

W przypadku Żywca największą popularnością cieszy się dzień plenerowy, który w tym roku przypadnie na 25 stycznia.

Tego dnia niepowtarzalny i niezwykły korowód Przebierańców z Żywiecczyzny przejdzie ulicą Kościuszki na Rynek. Tam każda z grup zaprezentuje się w krótkim programie artystycznym, a część z Przebierańców stanie do widowiskowego konkursu trzaskania z bata. Niezwykle ciekawie zapowiada się i Beskidzki Karnawał, podczas którego 26 stycznia w sali Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu zaprezentują się gminy powiatu żywieckiego. Będzie kiermasz sztuki ludowej i degustacja potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Żywiecczyzny. Na koniec zagra zespół Chwila. Beskidzki Karnawał to impreza przygotowywana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Żywcu wraz z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz gminnymi ośrodkami kultury z Żywiecczyzny. Ostatnim akcentem będzie 12. Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej, który planowany jest 31 stycznia. Jak widać tych atrakcji jest naprawdę sporo. Dlatego mamy nadzieję, że spotkamy się podczas tej wyjątkowej wspólnej zabawy! – mówi dyrektor Marek Regel.

O tym, że trzeba koniecznie wybrać się na 51. Żywieckie Gody przekonuje też Lesław Werpachowski, pełniący obowiązki dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

To impreza, która z ogromnym powodzeniem kultywuje oraz popularyzuje ludowe obrzędy z naszego regionu związane z okresem świąteczno-noworocznym. Podczas trzech najbliższych weekendów w Żywcu, Milówce i Bielsku-Białej zaprezentują się wyjątkowe grupy obrzędowe Jukaców, Szlachciców i Dziadów Żywieckich, które wystąpią w różnych konkursach, także plenerowych czy w widowiskowej rywalizacji w trzaskaniu z bata. Będzie również wiele imprez towarzyszących jak między innymi potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych czy kuligi. W grupach kolędniczych z Żywiecczyzny występują różne postacie, w tym tak niezwykłe jak Koń, Niedźwiedź czy Cygan. Ale osobliwe maski i barwne stroje to nie jedyny ich wyróżnik. To co przyciąga to akcja, w której tradycyjne ludowe obrzędy pokazane są w taki sposób, że widz aż wstrzymuje oddech z wrażenia. W imieniu organizatorów, czyli Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu i Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, serdecznie zapraszam na Żywieckie Gody, życząc dobrej zabawy i niepowtarzalnych przeżyć – podkreśla Lesław Werpachowski.

google_news