Cieszyn Kultura i rozrywka

O Robercie Schumanie w Skoczowie. Nowa wystawa w Sarkandrówce

Fot. UM w Skoczowie

W Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie otwarto wystawę „Robert Schuman. Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”. Zmarły przed 60 laty, dwukrotny premier Francji, był człowiekiem dialogu i pojednania między narodami, pochodził z pogranicza, podobnie jak Jan Sarkander.

Zebrani w skoczowskim muzeum goście wysłuchali najpierw przemówienia Jana Pawła II, zarejestrowanego podczas modlitwy ekumenicznej w kościele ewangelickim w Skoczowie 22 maja 1995 roku. Nawiązaniem do niej jest wyeksponowana w Sarkandrówce statuetka z brązu Chrystusa ukrzyżowanego, autorstwa prof. Jana Hermy, przekazana wówczas papieżowi przez biskupa ewangelickiego Pawła Anweilera.

– Ta statuetka dzisiaj łączy nas i nawiązuje do ekumenicznego spotkania. Jest poniekąd pomostem dialogicznym między przeszłością a teraźniejszością, jest również żywym świadkiem wydarzeń z 1995 roku oraz wydarzeń obecnych. W ten sposób powracamy do idei Schumana, do postaci, która jest w centrum historii człowieka. Jest nią osoba Chrystusa – mówił dyrektor Muzeum im św. Jana Sarkandra w Skoczowie, Jakub Staroń, witając zaproszonych na wernisaż gości, wśród których znalazł się m.in. inicjator wystawy, senator Tadeusz Kopeć.

– Robert Schuman był człowiekiem z pogranicza francuskiego i niemieckiego – jak sam o sobie mówił, „z urodzenia Luksemburczykiem, z wyznania rzymskim katolikiem, z serca Francuzem i Europejczykiem” – mówił Tadeusz Kopeć, członek zespołu parlamentarnego “Grupa Schumana”. Senator zwrócił uwagę, że działalność „Ojca zjednoczonej Europy” w duchu dialogu i pojednania kultur i wyznań była oparta na głębokim życiu duchowym Schumana, który nie rozstawał się z różańcem i codziennie brał udział w mszy św.

Ekspozycja w skoczowskim muzeum przedstawia fotografie i szczegóły z życia „Ojca zjednoczonej Europy”. Można ją oglądać do 20 maja, kiedy to w Ustroniu rozpocznie się VII Europejski Festiwal Schumana „Quo Vadis Europo w XXI wieku”, organizowany przez senatora Tadeusza Kopcia i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne w Ustroniu. Dodajmy, że w Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny Roberta Schumana.

google_news