Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Od 1 stycznia wnioski o 500+ wyłącznie w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia „Rodzina 500+” i będzie je wypłacał.

Jeśli chodzi o gminy, będą one kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022. Nie ma konieczności składania nowych wniosków w tej sprawie.
Etapowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022. W tych kwestiach nadal należy podjąć kontakt z pracownikami gmin – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Rodzic, który w chwili obecnej nie pobiera świadczenia 500+ na swoje dziecko, aby móc uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na okres od 1 stycznia do 31 maja 2022, musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS. Natomiast wszyscy ci rodzice, którzy są w trakcie okresu pobierania świadczenia 500+, wnioski na nowy okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023, mogą składać elektronicznie dopiero od 1 lutego 2022.

Istotne jest, że wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można dostarczać wyłącznie drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

Znowelizowanie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do ZUS. Zmianie ulega także sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na określony przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Kluczowa zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą dostarczane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych w systemie klientów.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments