Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Okrągły jubileusz Rekordu!

Pracownicy Rekordu przed Willą Maria w połowie lat dziewięćdziesiątych.
30 lat innowacji

– Rekord tłumaczy się jako zapis. Mówi się: „- Ile masz w bazie rekordów?” „- 50”. – „A więc masz przykładowo 50 faktur lub 50 kontrahentów”. To jedno z najbardziej podstawowych znaczeń w informatyce – mówi Janusz Szymura. – To, że jest to znaczenie także sportowe, nie jest chyba przypadkowe, bo sport był mi zawsze bliski. Gdy myślałem o nazwie Rekord, nie wyobrażałem sobie, że wokół Rekordu powstanie największy klub w naszym regionie i będzie on wielokrotnym mistrzem Polski. Minęło tyle lat i wiem, że nie miałbym nigdy pomysłu na lepszą nazwę – na to, co Grupa Rekord robi i w jaki sposób to robi.

Wszystko zaczęło się w 1989 roku, kiedy Janusz Szymura – absolwent zarządzania i informatyki na Politechnice Śląskiej – po kilku latach pracy w państwowych zakładach, postanowił założyć swoją własną firmę. Były to pierwsze lata informatyki na rynku komercyjnym – dla młodego inżyniera z pomysłem na innowację wymarzony moment na otwarcie własnego biznesu i znalezienia odbiorców na nowy produkt. Tą innowacją był program płacowy, ułatwiający księgowości wypłatę wynagrodzenia pracownikom. Pierwszym klientem było Katowickie Przedsiębiorstwo Informatyki Przemysłu Budowlanego ETOB.

W 1991 roku Rekord zaczął rozwijać oprogramowanie dla administracji samorządowej. Na początku były to dość proste zadania – dla przykładu: jak sprawić, by kilkanaście tysięcy decyzji podatkowych nie pisać ręcznie, tylko usprawnić ten proces. Dziś rozwiązania cyfrowe wydają się oczywistością, natomiast wówczas było to prawdziwe nowatorstwo i rewolucja. Pierwszym urzędem, który zdecydował się skorzystać z rozwiązań Rekordu, był Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Droga na kolejne lata

Początkowo siedzibą firmy był budynek jednorodzinny przy ulicy Krakowskiej 104.

Z czasem Rekord zmienił lokalizację na ulicę Kresową 3, gdzie Rekord wynajmował jeden pokój przy firmie Mikronet. Obecnie mieści się tam laboratorium medyczne. W 1992 roku nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem do budynku na placu Wolności 9. Kres przenosin nastąpił w czerwcu 1995 roku, kiedy Rekord trafił do dzisiejszej siedziby przy ul. Kasprowicza 5. Przeprowadzki dokonano własnymi siłami, czyli rękoma blisko dwudziestu zatrudnionych wówczas w firmie osób. Odtąd pracownicy przebywali w Willi Maria – ponoć jedynej przedwojennej willi wybudowanej w Białej przez Polaka. Wkrótce z jednego budynku zrobiły się aż cztery i tak jest do dzisiejszego dnia.

Lata dziewięćdziesiąte to okres, w którym firma odnalazła kierunki rozwoju na następne lata. W 1997 roku powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dwa lata później powstało oprogramowanie wspierające zarządzanie produkcją i logistyką przedsiębiorstw czyli Rekord.ERP. Od tego momentu Rekord miał już dwa produkty, na których oparł swoją pracę: pakiet Ratusz dedykowany administracji samorządowej i pakiet Rekord.ERP dla zakładów produkcyjnych. – Dzięki temu, że w pierwszych latach nie zabrakło nam odwagi, dziś jesteśmy firmą już nie tylko o znaczeniu regionalnym, lecz ogólnopolskim – ocenia prezes Szymura.

Wypłynąć na szerokie wody

Faktycznie, na liście klientów firmy odnaleźć można urzędy i zakłady przemysłowe z całego kraju. Są zarówno gminy i powiaty ze Śląska i Małopolski, jak również z Podkarpacia, Dolnego Śląska, Mazowsza, Wielkopolski czy Pomorza, a także kilka urzędów marszałkowskich. Z branży przemysłowej wymienić można kilka zakładów zbrojeniowych, spółek transportowych i zakładów produkcyjnych z całej Polski. W sumie jest to około 300 jednostek administracji publicznej i 200 przedsiębiorstw.

Odcinek z serii “Polskie znaczy dobre” na ekranie TVS-u. Historia biznesowych i sportowych sukcesów Rekordu SI. 

Handlowa ekspansja firmy skłoniła zarząd Rekordu do podjęcia decyzji o otwarciu nowych biur. W 2011 roku, po przejęciu krakowskiej firmy Memax, Rekord SI stworzył pierwszą spółkę zależną Rekord Kraków Systemy Informatyczne Sp. z o.o. Trzy lata później powstał Rekord Pomorze Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie oraz z biurem w Gdańsku.

Docenieni za innowacje

W październiku 2017 roku uroczyście otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe. Nowoczesny budynek wyposażony jest w serwerownię, salę konferencyjną i przestrzeń dla zespołów programistycznych. Developerzy pracują w zgodzie z metodyką zwinną Scrum, a klienci firmy nie martwią się o infrastrukturę serwerową, utrzymywaną w jednym z pomieszczeń CBR-u. Dzięki budowie Centrum, Rekord SI może jeszcze bardziej rozwijać swój kurs na innowacyjność produktów.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Rekordu.

Rekord SI corocznie poddaje się weryfikacji niezależnych instytucji, a przyznawane mu wyróżnienia są potwierdzeniem wyznawanych wartości: jakości produktów, etyki w biznesie oraz społecznej odpowiedzialności za pracowników i otoczenie. Z ważniejszych nagród i wyróżnień wymienić trzeba osiem diamentów do złotej statuetki Lidera Polskiego Biznesu, dziewięć Medali Europejskich, czy czterokrotnie przyznawaną nagrodę główną Przedsiębiorstwa Fair Play.

Spod Kopca do Ligi Mistrzów

Oczywiście nazwa Rekord wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze sportem. Wszystko zaczęło się w 1995 roku od sponsorowania klubu piłkarskiego Beskidzkie Towarzystwo Sportowe „Lipnik”. Na początku piłkarze grali na amatorskich boiskach pod Kopcem Lipnickim. Przełom nastąpił 1 czerwca 2000 roku – z gminą została wówczas podpisana umowa na wieloletnią dzierżawę dawnego Ośrodka Sportowego „Budowlani” w Cygańskim Lesie. Ze względu na zmianę lokalizacji, nazwa klubu też musiała ulec zmianie. Od tego momentu można mówić o Beskidzkim Towarzystwie Sportowym „Rekord”. W tym roku obchodzi on swoje 25-lecie.

Ośrodek w Cygańskim Lesie został przekazany Rekordowi w fatalnym stanie. Obiekt był nieczynny, zamknięcie nakazał Sanepid. Na podstawie umowy władze klubu były zobligowane jedynie do remontu hotelu. Okazało się jednak, że biznes można połączyć ze sportem, a z klubu „w teczce” zrobić klub posiadający reprezentatywną siedzibę. Rozwój następował etapami – najpierw decyzja o szkoleniu dzieci i młodzieży, później decyzja, żeby mieć drużynę seniorską w „dużej piłce”. Następnie podjęto decyzje związane z remontem hali, budową pierwszego w Bielsku boiska ze sztuczną nawierzchnią, a także boiska pełnowymiarowego ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Powołano też do życia pierwszą w mieście drużynę kobiet grających w piłkę nożną. Wnet zaczęły przychodzić osiągnięcia sportowe: najpierw w drużynach dziecięcych i młodzieżowych, potem sukcesy seniorskie w futsalu i futbolu. W samym klubie, pod okiem 25 szkoleniowców, trenuje obecnie około 400 młodych zawodników, a najbardziej wyróżniający spośród z nich są powoływani do występów w reprezentacji Polski.

Rekord znaczy wszechstronność

W sezonie 2017/2018 roku klub sponsorowany przez firmę Rekord SI drugi raz z rzędu obronił tytuł Mistrza Polski w futsalu, zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar Polski w futsalu. Drużyna futsalowa klubu, reprezentowała region oraz Polskę występując w europejskich rozgrywkach UEFA Futsal Cup. W pierwszym etapie tych zmagań zespół wygrał turniej w Danii, awansując do Rundy Głównej tych rozgrywek, w której zakończył swój udział, podczas turnieju rozgrywanego w Bratysławie. W tym samym sezonie 2017/2018 młodzieżowe zespoły Rekordu zdominowały Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu zdobywając (na cztery kategorie) trzy złote oraz jeden srebrny medal. Również kobiece drużyny Rekordu odniosły w sezonie 2017/2018 znaczące sukcesy, uzyskując awans do Ekstraligi Futsalu oraz I ligi piłkarskiej.  Męska drużyna piłkarska od lat należy do czołowych drużyn III ligi piłkarskiej i na tym szczeblu rozgrywek występowała również w sezonie 2017/2018.

Drużyna Rekordu świętuje zdobycie tytułu Mistrza Polski w futsalu Sezon 2017/2018.

Od września 2010 roku organ prowadzący, którym jest Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord Bielsko-Biała, prowadzi Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Jest to placówka niepubliczna dla uczniów szkół podstawowej (od klasy czwartej) i liceum, pobierających naukę poza miejscem zamieszkania. Przy kompleksie sportowym usytuowane jest nowoczesne Centrum Szkoleniowe, które wraz z zapleczem hotelowym i gastronomicznym przystosowane jest do przeprowadzania profesjonalnych prezentacji i seminariów, między innymi dla klientów Rekord SI. W 2012 roku otwarto budynek nowej szkoły, a we wrześniu 2014 roku otwarto internat.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Rekord.

Nie wiele jest firm w naszym regionie z dorobkiem w tak wielu dziedzinach. – W jakimś sensie te 30 lat Rekordu odzwierciedla 30 lat transformacji w naszym kraju. Początki były skromne, a obrana droga nieraz wyboista, ale uważam, że połączenie odwagi, pomysłowości i konsekwencji pozwala osiągnąć naprawdę wiele. Staramy się być nowatorscy, robić coś innego niż inni. To się na dłuższą metę opłaca, tak w biznesie jak i w życiu. Myślę, że mamy się czym pochwalić – podsumowuje Janusz Szymura.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
3 lat temu

Gratulacje Rekord!
PS
To przedruk z 25lecia ? Gdzieś już czytałem ten artykuł beskidzka24.pl