Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ordynacja dziewięciu kobiet na księży w kościele luterańskim. Długo czekały na ten dzień

Fot. z arch. parafii Św. Trójcy w Warszawie / Facebook

7 maja w kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce: Kariny Chwastek, Małgorzaty Gaś, Beaty Janoty, Katarzyny Kowalskiej, Wiktorii Matloch, Haliny Radacz, Katarzyny Rudkowskiej, Izabeli Sikory i Marty Zachraj-Mikołajczyk.

Przypomnijmy, że 16 października Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, którego najliczniejsze diecezje znajdują się na Śląsku Cieszyńskim, w tajnym głosowaniu opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Dyskusja na temat ordynacji kobiet w tym kościele toczyła się z przerwami od ponad 70 lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach. Od 1999 roku, dzięki zmianom w tzw. pragmatyce służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. Mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego, m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 roku także sakramentu komunii świętej, nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.

W październikowym głosowaniu za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet o ordynację kobiet na księży głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów. Uchwała weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Uroczystość w stolicy rozpocznie się o 11.00. Ordynacji dokona zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
1 rok temu

Pieprzenie o równości kobiet… Niektóre panie diakonki niestety nie rozwinęłyby skrzydeł, gdyby nie miła pomoc sprzyjających im duchownych. Vide parafia krakowska, gdzie uczynność rozwiedzionego pro LGBT proboszcza w stosunku do młodej pani diakon owocuje do dzisiaj….:)))

tłumacz
tłumacz
1 rok temu

nie na księdza tylko na pastora-ksiądz to jest w kościele katolickim a w prawosławiu jest pop (tylko mężczyzna ale może być żonaty )

dobrze a nawet bardzo dobrze
dobrze a nawet bardzo dobrze
1 rok temu
Reply to  tłumacz

ksiądz jest pojęciem ogólnym w chrześcijaństwie, obejmuje i księdza w kościele katolickim i pastora i popa, więc w artykule jest dobrze.

ONV
ONV
1 rok temu
Reply to  tłumacz

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim są księża

???
???
1 rok temu

A papieżycę to też już wybrali?

bez znaków zapytania
bez znaków zapytania
1 rok temu
Reply to  ???

póki co jest znana papierówka

Ks Swawolnik
Ks Swawolnik
1 rok temu

czy po ordynacji na księdza pani może zamążpójść, tzn jak juz księdzem zostanie?

wydaje mi się
wydaje mi się
1 rok temu
Reply to  Ks Swawolnik

mogły i wcześniej, tutaj chodzi o to, że teraz mogą prowadzić samodzielnie parafię a Ty bez swawoli, jeśli jesteś ewangelikiem, możesz wybrać kobietę na proboszcza parafii i być dumny, że wybrałeś.

El
El
1 rok temu
Reply to  Ks Swawolnik

Oczywiście, że może! 🙂

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Ks Swawolnik

Tak może mieć męża dzieci i to szacunek do luteran księży starokatolickich po co mają być pedofilami jak mają męża żonę i po burdelach nie muszą się szlajać jak księża katolicy lub gwałcić chłopców.