Wydarzenia Oświęcim

Oświęcim: Lawina podwyżek

Fot. Pixabay

Od nowego roku mieszkańcy Oświęcimia będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Wzrosną nie tylko ceny biletów wstępu na pływalnię, czy też komunikacji miejskiej, ale również stawki podatku od nieruchomości. Włodarze miasta tłumaczą je trudną sytuacją finansową grodu nad Sołą związana z przeniesieniem przez rząd znacznych kosztów oświaty na samorząd i obniżeniem dochodów z tytułu podatku PIT oraz wzrost płacy minimalnej i cen energii.

Agata Gworek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji podkreśla, że podwyżki są więc nieuniknione, aby utrzymać obiekty na dotychczasowym poziomie. Na krytej pływalni seniorzy będą mogli korzystać z atrakcji obiektu przez 70 minut od poniedziałku do piątku do godzin 15 za 4 zł.  Dzieci do 100 cm wzrostu bez ograniczeń czasowych, jednak  z wyłączeniem, saun i zjeżdżalni, zapłacą teraz także 4 zł. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunami  mogą korzystać z pływalni za 3 zł bez ograniczeń czasowych. Dotyczy to także dzieci do 16 roku o orzeczonej niepełnosprawności stałej lub wymagające długotrwałej opieki i ich opiekunów. Za wejście do strefy A, obejmującej basen 50-metrowy normalny, bilet czasowy kosztuje 11 zł, a ulgowy 8 zł. Mieszkańcy Oświęcimia posiadający Kartę Mieszkańca zapłacą 8,25 zł, a za ulgowy 6 zł. Nieco więcej kosztuje strefa B, z jacuzzi i rekreacją. Za czasowy bilet normalny zapłacimy 14 zł, za ulgowy 11 zł. Osoby posiadające Kartę Mieszkańca zapłacą 10,50 zł, a za ulgowy 8,25 zł. Strefa C z basenem 50-metrowym, rekreacją bez saun to koszt rzędu 16 zł, przy zakupie normalnego biletu i 13 za ulgowy. Z Kartą Mieszkańca wejście do tej strefy kosztuje 12 zł i ulgowy 9,75 zł. Strefa D z saunami kosztuje 20 zł, bilet ulowy wyniesie 16 zł. Mieszkańcy Oświęcimia z ważną Kartą Mieszkańca  zapłacą 15 zł, a ulgowy będzie kosztował 12 zł. Nowe ceny są również strefie E open na wszystkie baseny z sauną. Zmieniły się również dopłaty za każde rozpoczęte 5 minut przekroczonego czasu. 30 proc. zniżki mają rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny.

Miejski Zakład Komunikacji podnosi ceny biletów

Od 1 stycznia bilet normalny wzrośnie z  2,70 zł na 3 zł, a ulgowy z 1,70 na 1,90 zł. Jak podkreśla prezes MZK Bożena Fraś jest to pierwsza podwyżka od  sześciu lat.  Jednak konieczna, bo w ostatnich latach nastąpił wzrost płac, kosztów paliwa i eksploatacji autobusów. Znacznie zwiększyła się też ilość pasażerów uprawnionych do jazdy bez biletu.

Za bilet obejmujący przejazd na terenie dwóch gmin trzeba będzie zapłacić 3,40 zł za normalny i 2,20 zł za ulgowy. Podróżujący przez teren trzech gmin będą musieli kupić bilet normalny za 4,40 zł i 2,80 za ulgowy, a za  bilet obejmujący przejazd przez cztery gminy zapłacą za bilet normalny 5,40 zł i 3,40 za ulgowy. Miejski przewoźnik ma również opcję zakupu biletu czasowego – 60 i 120 minut lub jednodniowego. Tu nowe ceny kształtują się następująco: 4, 6 i 11 zł. Nowością jest bilet przesiadkowy dwukrotnego kasowania, obowiązujący na terenie dwóch, trzech lub czterech gmin w cenach odpowiednio 4,40, 5 i 6 zł oraz ulgowe 2,80, 3,20 i 3,80 zł. Wzrastają również cenny innych biletów,  w tym miesięcznych,  na liniach obsługiwanych przez MZK.

W 2020 roku będą obowiązywały nowe, wyższe stawki podatków lokalnych. Stawki opłaty targowej w styczniu i lutym obniżone są o 50 proc. i  kształtują się następująco –  w dni targowe czyli wtorki, czwartki, soboty i niedziele – 6,70 za 1 m kw. (w styczniu i lutym 3,35 zł od każdego pełnego lub rozpoczętego metra kw. zajętej powierzchni), a w pozostałe dni – 4,80 zł (2,40 zł). Przy sprzedaży odręcznej – 3,20 zł (1,60 zł). Stawka opłaty od posiadania psów wynosi 30 zł rocznie od jednego psa.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
3 lat temu

A jak ktoś ma jeszcze bilety na autobus za 2.70 to od 1 stycznia będą już niewazne czy można jeszcze na nich jeździć jakiś czas? Nie wiedziałam że będzie podwyżka i mam jeszcze kilka takich w portfelu 🙁

Mądry prawdą
Mądry prawdą
3 lat temu

W tym mieście PiS ukrzyżowało niewinnego chłopaka a mieszkańcy nadal na nich głosują. Razem z chłopakiem zniszczono prokuraturę która chciała bronić prawdy. Wstyd i chańba na cały kraj!

Smiena
Smiena
3 lat temu
Reply to  Mądry prawdą

Same miasto nie głosuję na PiS tylko okoliczne wioski

Bożenka
Bożenka
3 lat temu

Zlikwidować straże miejskie i będą pieniądze. Ta formacja już zrobiła swoje !

nie ta Kryśka
nie ta Kryśka
3 lat temu

Tępaki zawsze będą chwalić tę władzę,która aby im dać 500 + lub ileś tam plus,musi od nich wydrzeć w podatkach lub podwyżkach 30 % tego co im zaoferuje.Tuman ,zawsze będzie tumanem,a tacy tylko głosują na pisiarstwo.

Gosc
Gosc
3 lat temu
Reply to  nie ta Kryśka

Cos z twoją glową dzieje się niedobrego

Pis
Pis
3 lat temu
Reply to  nie ta Kryśka

Ile razy “tępa Kryśko” byłaś na basenie? Dzieci i wnuków też nie masz? To gdzie tak często kursujesz autobusem? Siedź bidoku miernoto skończona w domu po ciemku i zamknij dziub a nie wypisuj głupot……

Ewka
Ewka
3 lat temu
Reply to  Pis

Miernoty i ciemniaki to jesteście wy : pisoidy ,wyznawcy psychicznego kurdupla.

Pis
Pis
3 lat temu
Reply to  Ewka

Ewka, pomyliła pojęcie wiary….. Żal mi takich ludzi, jak kogoś nie stać na życie w obecnej Polsce to właśnie trzeba go nazwać ciemną miernotą!

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jeśli mowa o podwyżkach cen to trzeba napisać o ile w każdej z wymienionych pozycji jest podwyżka. Wytłuszczonym drukiem jest powiedziane o wzroście podatku od nieruchomości ale niżej już nie ma w jakim zakresie, jest tylko mowa o stawkach opłaty za basen, bilety autobusowe, targowej. I na koniec wtrącona opłata za psa. Z ilu na 30 zł. Opis niepoukładany.

ŻelazneKolano
ŻelazneKolano
3 lat temu

Macie swój PIS tępaki.

Demo
Demo
3 lat temu
Reply to  ŻelazneKolano

Po pierwsze nie obrażaj społeczeństwa, które w demokratycznych wyborach dało mandat zaufania obecnemu rządowi. Jestem sympatykiem PO, lecz szanuje wybór i demokrację. Spuść z tonu a będziesz na pewno miał lepsze samopoczucie i uszanuj wolę większości, czy Ci się podoba czy nie.
P. s.
Która opcja polityczna panującą nie podnosiła cen, czy podatków? Pozdrawiam. ?

Gosc
Gosc
3 lat temu
Reply to  ŻelazneKolano

Ja glosowalam na PIS. W przeciwienstwie do ciebie nie jestem tępakiem

Smiena
Smiena
3 lat temu
Reply to  Gosc

Próbuj się przebadać