Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Oświęcim ma swoją tarczę

Fot. Pixabay

Koronawirus odbija się na kondycji polskich firm, w tym również oświęcimskich. Zamknięte są m. in. hotele, hostele, sklepy, kawiarnie czy inne usługi. Władze tego miasta postanowiły już teraz wyciągnąć rękę do tych, których biznesy są zagrożeone.

– Podobnie jak w wielu innych samorządach w Polsce przygotowaliśmy propozycje pomocy skierowane do lokalnych przedsiębiorców dotkniętych w najwyższym stopniu trudnościami w prowadzeniu działalności gospodarczej – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.  Pomoc polega na możliwości odroczenia podatków lokalnych, czynszów za lokale użytkowe czy dzierżawy terenu pod działalność gospodarczą. Każdy wniosek będzie jednak rozpatrywany indywidualnie.

Prezydent deklaruje odroczenie do 31 sierpnia płatności podatków lokalnych od nieruchomości, podatku rolnego i od środków transportu. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe, którzy ze względu na sytuację z koronawirusem musieli zawiesić działalność lub mają trudności z jej prowadzeniem, będą mogli odroczyć płacenie czynszów również do 31 sierpnia. Na podobne ułatwienia w płatności za dzierżawienie od miasta gruntu mogą liczyć podmioty prowadzące działalność gospodarczą. – Sytuacja w związku z rozwojem epidemii jest dynamiczna, trudno przewidzieć co będzie w kolejnych tygodniach. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba i możliwości  to będziemy podejmować kolejne decyzje związane z pomocą dla lokalnych firm – dodaje.

Odroczenie płatności podatków, czynszu i opłaty za dzierżawę gruntu obejmie płatności za miesiąc kwiecień i maj.  Następuje na wniosek przedsiębiorcy. Konieczne jest jednak złożenie dokumentów potwierdzających aktualną trudną sytuację finansową oraz dokumentów wynikających z Ustawy o pomocy publicznej. Każdy wniosek będzie rozpatrzony indywidualnie. Wnioski przyjmowane będą wyłącznie drogą elektroniczną na adres: um@um.oswiecim.pl

Więcej informacji odnośnie podatków lokalnych można uzyskać telefonicznie w Wydziale Podatkowym i Biurze Rozwoju Miasta (tel.  33 842-92-15, 842-92-16, 842-91-27, 842-91-28), w sprawie dzierżawy gruntów w Wydziale Mienia Komunalnego  (tel. 33 842-92-68), a w sprawie czynszów w Zarządzie Budynków Mieszkalnych  (tel. 33 842-40-51).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments