Cieszyn Na sygnale

Piesi i kierowcy dziś pod szczególnym nadzorem. Akcja NURD w powiecie cieszyńskim

Fot. KPP w Cieszynie

Dziś w powiecie cieszyńskim policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pod kryptonimem NURD, ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Genezą tej cyklicznej akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni przed pojazdem.

Mundurowi dziś zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników jednośladów i pieszych, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

– Bez względu na to, czy statystyki wskazują na poprawę sytuacji, czy nie, trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych, to zatrważa fakt, że wciąż znaczna część wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach działań NURD zwracamy szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami znacznej części wypadków, mundurowi bacznie przyjrzą się również ich poczynaniom – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych, na przykład przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

– Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne, kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość, a zwiększyć uwagę – podkreśla Krzysztof Pawlik.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawski
Ciekawski
1 rok temu

Ilu złapano pieszych z telefonem przy uchu wchodzącym bez oglądania się na przejścia dla pieszych?
I ilu rowerzystów wjeżdżających na przejście dla pieszych bez zsiadania z roweru?