Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

O czym przeczytacie w nowej Kronice Beskidzkiej

Nowy numer Kroniki Beskidzkiej jest już w sprzedaży. O czym piszemy w tym wydaniu lokalnego tygodnika?

To (nie) są zabytki! Bielszczanie upominają się o swoje dziedzictwo

Nie tak dawno temu za sprawą jednej z bielskich kamienic o naszym mieście mówiło się w całej Polsce. Szkopuł w tym, że zdaniem wielu osób wyburzony w ubiegłym roku budynek przy ul. Cyniarskiej zabytkiem nie był. Tymczasem część spośród tych, które mają nieocenioną wartość historyczną, do dzisiaj nie doczekała się wpisu do rejestru wojewódzkiego konserwatora.

Wygaszanie Fiata w Bielsku-Białej. 300 osób do zwolnienia
Fabryka silników Fiata w Bielsku-Białej chce najpóźniej do czerwca zredukować załogę o 300 osób. W ostatnich dniach w FCA Powertrain doszło do spotkania dyrekcji zakładu ze związkami zawodowymi. Pracownikom proponuje się zmianę miejsca pracy na fabrykę w Tychach lub Gliwicach albo dobrowolne odejście. Jeśli do końca marca nie będzie chętnych, ruszą zwolnienia grupowe.

Rośnie liczba drzew do wycinki. PKP chce budować drugi tor
PKP PLK nie odpuszcza tematu wycinki drzew wzdłuż torów w centrum Bielska-Białej. Wnioskowanych do usunięcia drzew najprawdopodobniej przybywa z prostego faktu – spółka chce zbudować drugi tor od dworca głównego do Lipnika oraz nowy tunel pod ul. 3 Maja.

Andrychów walczy o wod. Wytną las – wyschną źródła
Leśnicy chcą wyciąć położony na stokach Łamanej Skały (szczyt w Beskidzie Małym) las, stanowiący naturalną ochronę źródlisk rzeki Wieprzówki oraz kilku innych okolicznych potoków. Tymczasem to właśnie z tej rzeki pochodzi woda, dostarczana wodociągami mieszkańcom regionu. Funkcjonują na niej ujęcia zaopatrujące w wodę wiele tysięcy gospodarstw domowych, głównie w Andrychowie oraz Rzykach.

Autostrady w lasach. Po co te drogi?
Coś niedobrego dzieje się w Jaworzu w rejonie ulicy Turystycznej – redakcję zaalarmowali czytelnicy. Tłumaczyli, że na skraju lasu powstaje szeroka droga biegnąca podnóżem góry. Czy to przygotowanie do większej wycinki?

Szokujący raport z Soły i Koszarawy. Ryby na granicy wymarcia
Dotarliśmy do raportu, który jest efektem badań przeprowadzonych jesienią 2022 roku na Sole i Koszarawie. Wyłania się z niego tragiczny stan rzek na Żywiecczyźnie.

Życie w ciągłym strachu. Ściana się sypie
Każdego dnia z okna mieszkania widzą sypiącą się ścianę kamienicy. Mieszkańcy budynku przy ul. Waryńskiego boją się o swoje życie. Rok temu przeżyli już katastrofę budowlaną, gdy zawaliła się ściana sąsiedniej nieruchomości.

Wally – pies, który podbił serca uczniów
Do Szkoły Podstawowej nr 2 w Kętach chodzi pies. Labrador Wally stał się ulubieńcem uczniów i ma na nich bardzo dobry wpływ.
Wszystko zaczęło się od prezentu komunijnego. Początkowo Wally miał być tylko przyjacielem rodziny pani Moniki.

Jak radzić sobie w świecie finansów i naciągaczy?
Seniorzy są ulubionym celem naciągaczy. To bezduszne zjawisko tylko się nasila. Oszuści wykorzystują zaufanie, dobroć, chęć udzielania pomocy. Wiele pułapek na seniorów czeka też w materii szeroko pojętych spraw finansowych. Radzimy, jak się przed tym wszystkim bronić.

To tylko niektóre tematy opisane w tym wydaniu. Ponadto – jak zawsze – mnóstwo wiadomości lokalnych, także z Żywiecczyzny oraz zachodniej Małopolski oraz spora dawka sportu i kryminałów. Zapraszamy do lektury! Kronikę Beskidzką można kupić w kioskach, salonikach prasowych, hipermarketach i na stacjach benzynowych. E-wydanie na www.prasabeskidzka.pl

 

google_news