Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

PIT z ZUS. Kiedy musisz rozliczać się sam?

Fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał kilka milionów formularzy PIT do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, na przykład emeryturę, rentę lub zasiłek. W województwie śląskim deklarację otrzymało około 1,352 mln świadczeniobiorców ZUS. Część z nich musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Najwięcej dokumentów otrzymali klienci, którzy podlegają pod Oddział ZUS w Rybniku. Do nich trafiło ponad 292 tys. PIT-ów, następnie z Oddziału ZUS w Zabrzu – ponad 251 tys. formularzy PIT i z Oddziału ZUS w Chorzowie 227 tys. Natomiast ponad 189 tys. 220 tys. PIT-ów wysłał do świadczeniobiorców Oddział ZUS w Bielsku-Białej, pod który podlega również inspektorat w Cieszynie.

– Nie wszystkich emerytów czy rencistów ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Przypominam, że osoby, które mają nadpłatę podatku, ZUS nie rozlicza. Takie osoby mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 2 maja aż zrobi to za nich urząd – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Warto sprawdzić, jaki PIT z ZUS-u otrzymaliśmy, by mieć pewność, czy ZUS dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym. I tak, świadczeniobiorca, który otrzymał z ZUS PIT-40A – nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego, chyba że chce skorzystać z przysługujących dla niego odliczeń, natomiast świadczeniodawca, który otrzymał PIT-11A, PIT-11 – może samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego albo poczekać do 2 maja br., wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2022 rok, wygenerowane automatycznie w usłudze “Twój e-PIT”.

Przypomnijmy ponadto, że jeśli ktoś potrzebuje do wspólnego rozliczenia PIT po zmarłym małżonku, powinien zgłosić się do ZUS o wydanie takiego rozliczenia. – ZUS nie wysyła z urzędu deklaracji PIT po zmarłym mężu czy żonie. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się ze z przychodów po zmarłym małżonku, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do ZUS o wydanie takiego dokumentu – tłumaczy rzeczniczka.

Warto wiedzieć, że swój PIT z ZUS można pobrać także przez internet. Wystarczy zalogować się na nasz indywidualny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w panelu “Świadczeniobiorca” w zakładce Formularze PIT.

google_news