Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Po głośnej zbiórce: Nie doszło do przywłaszczenia pieniędzy na nowe seicento

Fot. Printscreen

Podobnie jak proces w sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło do jakiego doszło 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu, tak i sprawa głośnej zbiórki pieniędzy na zakup „nowego” fiata seicento dla oskarżanego o spowodowanie kraksy oświęcimianina przypominały brazylijską telenowelę. Ta druga wydaje się być wreszcie zakończona. Śledczy już drugi raz uznali, że pochodzący z Suchej Beskidzkiej organizator zbiórki, choć nie przekazał środków na deklarowany cel, to nie dopuścił się przestępstwa!

Krótko po wypadku pochodzący z Suchej Beskidzkiej, a przebywający w Wielkiej Brytanii Rafał Biegun zorganizował internetową zbiórkę (na serwisie pomagam.pl) na rzecz oświęcimianina. W jej opisie nie krył swoich danych, ale przede wszystkim zaznaczył, że celem jest zgromadzenie 5 tys. zł. Ta kwota miała starczyć na kupienie fiata seicento w identycznym roczniku i stanie technicznym, jak ten, który został rozbity w wypadku.

Zbiórka okazała się sukcesem. Szereg osób, głównie z pobudek politycznych, błyskawicznie wpłaciły w sumie 5 tys. zł. Chętnych do przekazywania darowizn nie brakowało. Łącznie prawie 8,1 tys. osób przelało ponad 150,6 tys. zł. Biegun zadeklarował, że pieniądze w całości trafią na konto oświęcimianina. Po kilku miesiącach Biegun powiadomił prokuraturę, że został przymuszony przez żonę do oddania pieniędzy, które w części zostały zajęte przez komornika, a reszta na bieżące wydatki i spłatę zaległości czynszowych.

Śledztwo w sprawie przewłaszczenia pieniędzy prowadziła Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze. We wrześniu umorzyła je uznając, że co prawda postępowanie rodowitego suszanina było etycznie naganne, ale niemniej nie stało w sprzeczności z regulaminem zbiórki. Zgodnie z nim środki są własnością organizatora zbiórki i ten wcale nie musi wydać ich na cel jaki deklarował pozyskując datki. Śledczy nie dopatrzyli się popełnienia przestępstwa.

Od decyzji prokuratury odwołał się reprezentujący Sebastiana Kościelnika mecenas Władysław Pociej. Argumentował, że Rafał Biegun miał rozliczyć się z zebranych środków, a tego nie uczynił.Krakowscy śledczy po ponownym zapoznaniu się z materiałem dowodowym pozostali przy swoim. Podobnie jak jesienią nie dopatrzyli się w działaniu Rafała Bieguna znamion przestępstwa. Podkreślono, że wpłacający pieniądze przekazywali jego organizatorowi zbiórki, a nie oświęcimianinowi. Ten zaś mógł wydać je na dowolny cel.

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
moj
moj
9 miesięcy temu

załatwili mu synalka za to i ma gosc lipe 🙂

Drugi sort
Drugi sort
1 rok temu

I o czym tu mówić sprawy nie wyjaśnione nie tylko Seicento pani Szydło ale zbiórka plecaków pani Kępy 2 więź Kaczyńskiego plac zabaw Jakiego komisja Maciarewicza limuzyna Gowina aż wreszcie maski Pana Szumowskiego już nie wyliczam więcej. Winna PO??? Halo pisiory rządzą!!!! Ci to żrą ile wlezie. A kto rządzi??? Zwykli szeregowyi posłowie. Przyjdzie czas na rozliczenie co do grosza. I tacy nas reprezentują w KE WSTYD. Już nie mówię o powiatach i gminach

Też dociekliwy
Też dociekliwy
1 rok temu
Reply to  Drugi sort

O tak rozliczenia ważna rzecz. A kto zwróci kasę za te daremne plakaty, banery, reklamy w mediach Kidawy-Błońskiej?. To też były pieniądze wszystkich podatników, a nie tylko platformy. Media podały info o tym, że WOŚP zakupiła maseczki z lipnym atestem. Kto za to odpowie? Rozliczymy wspólnie co do grosza?

Gość
Gość
1 rok temu
Reply to  Drugi sort

TVN wypalił ci mózg

Ali
Ali
1 rok temu
Reply to  Gość

Ztego co zrozumiałem powyższy artykuł nie jest o aferach PiS-u ale o KODziarsko -platformerskich złodziejach . Drugi sorcie czy jakiś tam inny odpadzie czytaj ze zrozumieniem

Świniopas
Świniopas
1 rok temu

Trzoda pisowska kradnie bez skrupułów . Bo im się poprostu należy….

Gość
Gość
1 rok temu
Reply to  Świniopas

fajny nick , POwinni ci to wpisać do dowodu osobistego

Ten typ tak ma
Ten typ tak ma
1 rok temu

Totalniacy nie po raz pierwszy dali się nabrać na Puste Obietnice (w skrócie PO). Takie obietnice łykają jak młody pelikan szproty.

Irena 23 lata.
Irena 23 lata.
1 rok temu

Jak by to dotyczyło pisu to po trupach by ściągali ale nie ich to ok zresztą złodziejstwo na miliony to ich specjalność jak mówiła oborowa im się to ciemnoto należało .

Irena
Irena
1 rok temu

Naciągnął platformerskich przygłupów. I za to go trzeba pochwalić.

hababa
hababa
1 rok temu

dlatego, po pierwsze, nigdy, przenigdy nie daję pieniędzy zbierającym na ulicy!!
po drugie, dawać tylko zarejestrowanym organizacjom pożytku publicznego, one muszą się rozliczać z kasy.
a po trzecie, gdziekolwiek pojawia się PO lub KOD, to są afery, przypadek?

Gość
Gość
1 rok temu

pieniądze zakosił ale przestępstwa nie POpełnił dziwne to wszystko .Ciekawe czy ten młodzik będzie miał większy uraz do byłej premier czy do KODomitów ,którzy zwiedli i okradli

YOU
YOU
1 rok temu

Haha KODziarze już tak mają….

Alicja
Alicja
1 rok temu

To skandal !!! Ludzie to świnie.

KolarzMimoWoli
KolarzMimoWoli
1 rok temu

ale jaja, czyli legalnie można zbierać na jedni a przeznaczać na drugie