Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Podszywają się pod skarbówkę

Grażyna Kmiecik. Fot. KAS

Ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników urzędów skarbowych lub Ministerstwa Finansów. To próby wyłudzenia danych podatników! – alarmuje Grażyna Kmiecik, ekspert służby celno-skarbowej z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Urzędnicy przypominają, że resort finansów nie prowadzi telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw ani nie zbiera w ten sposób informacji o podatnikach. Tymczasem osoby podające się za pracowników urzędów skarbowych lub ministerstwa telefonują przykładowo w sprawach dodatków do PIT-u lub podejrzanych przelewów.

– Próby wyłudzeń mogą pojawić się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują uzyskać od nas pieniądze lub informacje – ostrzega ekspert.

W Krajowej Administracji Skarbowej radzą, w jaki sposób szybko powiadomić odpowiednie służby o próbie oszustwa. – W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i próby wyłudzenia danych, użyj w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij” i przekaż treść otrzymanej wiadomości pod numer 799-448-084. Zgłoszenie zostanie przekazane do analityków CERT Polska. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników! – mówi Grażyna Kmiecik.

Z kolei w przypadku otrzymania podejrzanego telefonu lub próby wyłudzenia danych, które dotyczą Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, należy przekazać zgłoszenie za pośrednictwem poczty elektronicznej ([email protected]).

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments