Wydarzenia Na sygnale Oświęcim

Policjant wspiął się po balkonach, by ratować mieszkańców. Sam trafił do szpitala

Zdjęcie: Policja Oświęcim

Niezwykłą odwagą i sprawnością wykazał się funkcjonariusz Komisariatu Policji w Chełmku st. sierż. Ivo Kopijasz, który w czasie pożaru mieszkania wspiął się po balkonach bloku i pomógł w ewakuacji czteroosobowej rodziny. Bohaterską postawę przypłacił zatruciem dymem.

W nocy z czwartku na piątek ok godz. 23.30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru jednego z mieszkań w Chełmku (powiat oświęcimski). Najszybciej na miejsce dotarł policyjny patrol w składzie sierż. szt. Michał Korczyk oraz st. sierż. Ivo Kopijasz. Policjanci zakręcili zawór z gazem, a następnie pomimo zadymienia wbiegli do klatki schodowej nakazując mieszkańcom opuszczenie bloku.

Kiedy funkcjonariusze byli już na zewnątrz, w rozmowie z mieszkańcami, którym udało się opuścić budynek, ustalili, że nie ma jeszcze rodziny z dwójką małych dzieci, mieszkającej na drugim piętrze bloku, bezpośrednio nad palącym się mieszkaniem. Podejrzewając, że osoby te mogą spać i nie wiedzieć o zagrożeniu, st. sierż. Kopijasz wspiął się na drugie piętro budynku po balkonach, następnie zaczął uderzać ręką w okno mieszkania krzycząc, że doszło do pożaru.

Okazało się, że rzeczywiście rodzina spała. Po chwili na balkonie znalazło się małżeństwo wraz z dwójką małych dzieci – trzyletnią dziewczynką oraz dwutygodniowym noworodkiem. Następnie funkcjonariusz razem z mężczyzną ponownie weszli do mieszkania, aby pospiesznie spakować najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci. Do końca akcji policjant uspokajał rodzinę.

Strażacy ugasili pożar mieszkania, a następnie oddymili budynek. Po około dwóch godzinach prawie wszyscy mieszkańcy wrócili do swoich mieszkań. Okazało się, że właściciel lokalu, który uległ spaleniu był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Tychach.

Bohaterski policjant tuż po akcji ratunkowej trafił do szpitala, gdzie stwierdzono u niego podtrucie się dymem. Policjant wykazał się bohaterską postawą. Jak stwierdził, była to dla niego naturalna reakcja w sytuacji, gdy mieszkańcy potrzebowali jego pomocy. Co ciekawe, policjant ma na swoim koncie już kilka interwencji ratujących ludzkie życie. W lutym 2023 roku st. sierż. Ivo Kopijasz został wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, medalem imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenie przyznawane jest policjantom, którzy zarówno w służbie, jak i poza nią wykazali się bohaterstwem w ratowaniu życia.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Szacunek dla tego dzielnego policjanta.

wzorowy policjant
wzorowy policjant
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz, wykonał obowiązek wynikający ze składanej przysięgi pomocy mieszkańcom, gdzie w przysiędze jest aby strzegł bezpieczeństwa obywateli nawet z narażeniem życia.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

W przeciwieństwie do ciebie TROLLU który tylko zaśmiecasz forum ten dzielny człowiek wyszedł daleko poza swoje obowiązki dzięki czemu uratował rodzinę!

Hermenegilda ta mądrzejsza
Hermenegilda ta mądrzejsza
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

weź adres aby podziękować osobiście. Przed “ten” – przecinek. Jak daleko wyszedł?
Zgadzam się z wypowiedzią policjanta, że była to Jego naturalna reakcja.

Hermenegilda ta mądrzejsza
Hermenegilda ta mądrzejsza
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Jak się będziesz widział podszywacz z policjantem, to zapytaj czy był na służbie czy poza służbą.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Idiota o tobie powiedzieć to jak nic nie powiedzieć.

Hermenegilda ta mądrzejsza
Hermenegilda ta mądrzejsza
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

wolę nic