Porady i inspiracje

Pomoc psychiatryczna dla dzieci i dorosłych – kiedy warto się po nią zgłosić i jak wygląda?

Problemy natury psychicznej dotykają coraz młodsze osoby. Niegdyś tego typu schorzeń występujących u dzieci niemalże w ogóle się nie leczyło, dziś jednak psychiatrzy zachęcają do tego, aby zgłaszać się do gabinetu, jeśli tylko rodzice zauważą niepokojące objawy u swoich dzieci. Pacjenci powinni również obserwować samych siebie – swoje emocje, zachowania czy postawy. Kiedy warto zgłosić się po pomoc do psychiatry lub psychologa?

Niepokojące zachowania dzieci

Rodzice bardzo często obserwują swoje dzieci, gdy te są jeszcze malutkie i potrzebują bardzo dużo ich uwagi. Niemniej jednak wraz z wiekiem malucha ich czujność nieco słabnie. Mowa tutaj głównie o wieku szkolnym, kiedy dziecko staje się bardziej samodzielne. Dzieci w różny sposób okazują swoje emocje i eksponują swoje problemy. Bardzo często rodzicom zdarza się błędnie interpretować ich zachowanie. Uważają, że dzieci są niegrzeczne, podczas gdy te próbują im powiedzieć, że dzieje się coś niedobrego. Dziecko może być apatyczne, smutne, zamknięte w sobie. Czasami jednak dzieci zachowują się dokładnie odwrotnie – są nadpobudliwe, mają problemy ze snem i nie potrafią nawiązywać relacji społecznych. Jakiekolwiek niepokojące sygnały, które wysyła dziecko, powinny zostać jak najszybciej zdiagnozowane przez specjalistę, który pracuje z dziećmi na co dzień. Dlaczego problemy dzieci są tak często bagatelizowane? Zwykle nie wynika to z braku zainteresowania rodziców, a przekonania, że “dzieci tak mają” i trzeba to po prostu przeczekać. Niemniej jednak im dłużej odwlekamy wizytę u psychologa, tym problem narasta. Pamiętajmy, że w okresie dzieciństwa i dojrzewania kształtują się postawy dzieci, które później te będą reprezentować w dorosłym życiu. Życiu, które nie musi być wypełnione chorobą.

Problemy życia rodzinnego

Problemy dzieci mogą wynikać z otoczenia, w jakim obecnie się znajdują i funkcjonują. Nie jest tajemnicą, że dzieci z rodzin dysfunkcyjnych lub rozbitych częściej zapadają na różnego rodzaju choroby natury psychicznej. Rodziny, w których na co dzień mamy do czynienia z nałogami, przemocą (chociażby słowną) czy brakiem wzajemnego szacunku nie są dobrym środowiskiem do rozwoju dziecka. Separacja rodziców czy co gorsza rozwój również wpływają destrukcyjnie na psychikę najmłodszych. Dlatego też warto przede wszystkim zastanowić się, czy pomoc psychologiczna nie będzie potrzebna wszystkim członkom rodziny, a nie tylko najmłodszym. Bardzo często specjalista zleca bowiem przeprowadzenie terapii rodzinnej, terapii par bądź też konsultacji z rodzicami dziecka. Psycholog Warszawa w dokładny sposób ocenia środowisko, w którym żyje dziecko. To ono bowiem kształtuje jego poglądy i postawy. Dzieciom może zostać także zlecona konsultacja psychiatryczna. Rodzice bardzo często boją się jej, ponieważ uważają, że wizyta u psychiatry to ostatnia deska ratunku i można ją odbyć tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. Co gorsza rodzice boją się, że ich dzieciom zostaną podane leki psychotropowe, które nie cieszą się dobrą sławą w społeczeństwie. Tymczasem psychiatra Warszawa działa tak, aby pomóc dzieciom, a nie im zaszkodzić. Wbrew pozorom wdrożenie leczenia farmakologicznego może okazać się konieczne, jednak nie ma powodu do obaw, gdy przeprowadza je dobry specjalista.

Pomoc dla dorosłych

Psycholodzy i psychiatrzy świadczą również pomoc dla osób dorosłych, które cierpią na różnorodne schorzenia natury psychicznej. W przeciwieństwie do dzieci dorośli lepiej potrafią rozpoznać własne emocje i zauważać niepokojące objawy. Niemniej jednak w wielu sytuacjach może być to pułapka, w którą wpada osoba chora. Skoro wiemy, co nam dolega (albo raczej może dolegać, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy na własną rękę), to w jakim celu mamy odwiedzać psychologa? Wielu osobom wydaje się, że jest to tylko strata czasu lub pieniędzy, podczas gdy zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Co powinno nas szczególnie zaniepokoić? Obecnie bardzo częstych problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet są różnego typu stany depresyjne, które mogą przerodzić się w depresję – chorobę, na którą rok w rok umiera tysiące osób. Dorośli mają również tendencję do popadania w uzależnienia, które często są wynikiem prowadzonego stylu życia. Alkohol pity na rozluźnienie, narkotyki w celu pobudzenia czy leki spożywane po to, aby uśmierzyć ból i móc dalej funkcjonować to często nasza smutna codzienność. Coraz częściej nie potrafimy także nawiązywać i utrzymywać relacji z ludźmi, tymczasem człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje innych, aby móc normalnie funkcjonować. Pomocy psychologa lub psychiatry może wymagać każdy z nas, nawet jeśli pozornie myślimy, że problemy natury psychicznej absolutnie nas nie dotyczą. Tymczasem cierpią na nie coraz młodsze osoby, które na pozór prowadzą stabilne i poukładane życie.

Gdzie znaleźć pomoc?

W dużych miastach, takich jak Warszawa działa wiele gabinetów psychologicznych. Niemniej jednak warto zwracać uwagę na to, aby ten który wybierzemy, oferował pomoc w leczeniu wielu różnych schorzeń. Bardzo ważne jest również, aby pracować z osobami doświadczonymi, które posiadają dużą wiedzę na temat leczenia schorzeń natury psychicznej. Żaden profesjonalista nie obieca nam szybkiej terapii, lecz każdy powinien gwarantować jej efekty. Niestety, terapia sama w sobie trwa nawet kilka lat, a dodatkowo może być ona połączona z farmakoterapią. Z tego też powodu możemy jednocześnie odwiedzać gabinet psychologa oraz psychiatry, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Zasada ta dotyczy leczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych. To specjalista podejmuje decyzję o tym, jak będzie wyglądało nasze leczenie, dlatego warto znaleźć kogoś, komu będziemy w stanie zaufać. Pamiętajmy, że zarówno psycholog, jak i psychiatra zobowiązany jest do zachowania tajemnicy. Dzięki temu pacjent może czuć się komfortowo i bez skrępowania mówić o swoich objawach czy problemach, które go dotykają. W przypadku dzieci jest nieco inaczej – rodzice mają prawo do informacji o ich stanie zdrowia, jednak psycholog może przekazywać je wyłącznie opiekunom prawnym, nikomu więcej.

Psycholog online – czy warto?

W dzisiejszych czasach konsultacje psychologiczne czy psychiatryczne można odbyć zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Wbrew pozorom pacjenci często decydują się na drugą formę, ponieważ dzięki niej mają oni dostęp do specjalistów z całej Polski, bez względu na to, gdzie mieszkają. Psycholog Warszawa oferuje pomoc osobom mieszkającym poza stolicą czy w ogóle województwem mazowieckim. Jak wygląda konsultacja online? Bardzo podobnie, jak teleporada lekarska z tym, że wykonuje się ją nie przy pomocy telefonu, a skype. Dzięki temu pacjent ma kontakt wzrokowy z lekarzem, co pozwala na zbudowanie swego rodzaju relacji. Konsultacja online przebiega dokładnie tak samo, jak ta, która ma miejsce w gabinecie psychologa. W zależności od etapu psychoterapii specjalista rozmawia z pacjentem, zadaje mu pytania czy też stawia diagnozę. Na ogół nie ma przeciwwskazań do tego, aby konsultacje online odbywały się ciągle, bez konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego. Porady psychologa online mogą uzyskać zarówno dorośli, jak i dzieci. Często bowiem pacjenci nie mają możliwości osobistego stawienia się w gabinecie. Problemem może być bowiem choroba, która uniemożliwia wyjście z domu, zbyt daleki dojazd lub brak czasu, co szczególnie często dotyka rodziców czy osoby zapracowane. Podczas konsultacji online pacjenci mogą otrzymać najlepszą możliwą pomoc. Dzięki możliwości nawiązania kontaktu ze specjalistą za pomocą sieci być może więcej osób skorzysta z pomocy psychologicznej, gdy tylko będzie im ona potrzebna.

google_news