Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Pompa ciepła, fotowoltaika – poznaj zalety odnawialnych źródeł energii w Twoim domu

Nowoczesne budownictwo nie może obyć się bez nich! Dowiedz się więcej o sposobach na pozyskiwanie energii odnawialnej.

Ekologia jest ważna!

Od paru lat nieustannie mówi się o tym, że powinniśmy dbać o środowisko naturalne. Nie są to słowa zupełnie bezpodstawne – wręcz przeciwnie. Dziesiątki badań udowadniają, że stan naszej planety z roku na rok pogarsza się w zastraszającym tempie. Dlatego troska o nią powinna być naszym priorytetem. Na szczęście w nowoczesnym budownictwie pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Dzięki nim ekologiczne postępowanie jest o wiele łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podstawą jest stworzenie domu jak najbardziej pasywnego, czyli takiego, który nie wykorzystuje energii pierwotnej. Warto zapoznać się z szeregiem rozwiązań, które mogą w tym pomóc, a przy okazji zapewnić duże oszczędności finansowe. Mowa tu rzecz jasna o fotowoltaice oraz pompie ciepła, a więc kwestiach, które szturmem weszły na rynek i zdobyły olbrzymią popularność – proponując niebywale długą listę zalet i korzyści.

Jak działają pompy ciepła?

Większość sposobów ogrzewania domu jest przestarzałe i szkodliwe dla planety. Mowa tutaj głównie o budynkach, które czerpią energię z pieców opalanych węglem. Ogrzewanie gazem nadal jest względnie popularne, ale kiedy zastanawiamy się nad technologiami, które należy zainstalować w nowo powstałym domu, najlepszą opcją wydaje się pompa ciepła. Jest to rozwiązanie o przynoszące wiele korzyści. Przede wszystkim jest to urządzenie, które może pobierać energię z gruntu, powietrza oraz wody – w zależności od tego, jak prezentuje się nasza działka i jakie ma ona właściwości. Koszty takiej energii są niewielkie i w skali roku mogą zapewnić nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych oszczędności. Oczywiście najwięcej będzie tutaj kosztował montaż całej instalacji, jednak możemy mieć pewność, że w ciągu kilku lat wszelkie koszty z nim związane zostaną nam zwrócone z nawiązką. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie ekosun.pl.

Dlaczego warto zainteresować się fotowoltaiką?

Kolejną kwestią, którą należy omówić w temacie możliwości na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii, jest z pewnością fotowoltaika. Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Poznaj zalety i wady paneli fotowoltaicznych! Przede wszystkim warto wyjaśnić zasadę działania tego rodzaju instalacji. W znacznym stopniu przypomina sposób, w jaki funkcjonuje pompa ciepła. Tutaj mamy do czynienia z pozyskiwaniem energii ze słońca. Można ją magazynować, a następnie wykorzystywać w innym czasie lub sprzedawać jej nadmiar specjalnym instytucjom. Warto zauważyć, że kiedy sami wytwarzamy energię, nie musimy przejmować się wzrostem cen prądu, które często bywają kolosalne. Co więcej, pozornie olbrzymie koszty instalacji stosunkowo szybko się zwracają i zapewniają realne korzyści finansowe. W związku z tym inwestycja zarówno w fotowoltaikę, jak i w pompę ciepła niezwykle się opłaca pod względem oszczędności finansów i dbania o środowisko naturalne. Jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo, obecnie nienaruszające równowagi ekologicznej systemy są podstawą. Nowo powstałe budynki muszą być wyposażone w tego rodzaju technologie – jest to nawet uregulowane prawnie.

KB_zwie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bytar
bytar
2 miesięcy temu

Fajny tekst, ale mnie do fotowoltaiki nie trzeba przekonywać. mam już panele i uważam, że to była mądra decyzja zakupowa.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  bytar

Czekamy na komentarz, że nietrafiona decyzja ale może dopiero po latach eksploatacji. Fotowoltaika – niepełny efekt, chodzi przede wszystkim o pompę ciepła do fotowoltaiki. Technologie gazowe nie ustępują technologiom przy reklamowanych. Mowa jest o pozornie olbrzymich kosztach instalacji czyli konkretnie jakich, że się opłaca i kiedy. A może po latach kiedy będzie się opłacało trzeba przewidzieć koszty serwisu, napraw, wymiany części?

Oset
Oset
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Byłoby to dobre ale pompa ciepła żeby ogrzała dom w zimie np. potrzebuje energię elektryczną. dużo energii , ponoć do 500 zł miesięcznie ,koszt instalacji systemu bardzo wysoki, żywotność ograniczona , byłoby wskazane fotowoltaika żeby był darmowy prąd na potrzeby pompy ciepła a to znowu dodatkowy ogromny koszt, i żywotność też ograniczona , gdyby były w tym kierunku dotacje ,duże dotacje ,wtedy warto by było się skusić

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

Znam dom gdzie rachunki za prąd miesięcznie były w zeszłym sezonie grzewczym w granicach 400 – 450 zł przy pompie ciepła pobierającej ciepło z powietrza. Dodana została fotowoltaika za 32 tys. zł, na razie w tym sezonie działa “za darmo”. Koszt pompy cieplnej, instalacji ponad 2 razy większy.