Wydarzenia Cieszyn

Ponad 2 miliardy złotych z Polskiego Ładu dla Śląska. Ile trafi do cieszyńskiego?

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona Programowi Inwestycji Strategicznych – Rządowemu Funduszowi Polski Ład, w ramach którego województwo śląskie zostanie dofinansowane niebagatelną kwotą 2 138 844 108,06 zł. Około połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na poprawę infrastruktury drogowej na Śląsku. A jakie inwestycje dotyczą naszego regionu?

Listę samorządów z powiatu cieszyńskiego, które otrzymają pieniądze z Polskiego Ładu, otwiera gmina Chybie. Wsparcie powędruje na trzy inwestycje: – budowę centrum turystyki pieszo-rowerowej w gminie – 2 250 000 zł, budowę chodnika pieszo-rowerowego w gminie – 3 230 000 zł oraz uporządkowanie gospodarki odpadami poprzez przebudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – 1 900 000 zł. Dalej mamy gminę Dębowiec, której udało się pozyskać 4 750 000 zł na modernizację dróg gminnych – ulicy Polnej w Dębowcu oraz ulicy Stromej w Dębowcu i w Iskrzyczynie.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Do gminy Goleszów trafi 7 650 000 zł na przebudowę i rozbudowę budynków szkoły podstawowej i przedszkola w Bażanowicach wraz z budową sali gimnastycznej. Gmina Hażlach natomiast otrzymała 9 000 000 zł na przebudowę budynku wielofunkcyjnego w Zamarskach na cele kulturalne wraz z wyposażeniem. W gminie Istebna z kolei pieniądze Polskiego Ładu skierowane zostaną na dwa działania: budowę kanalizacji sanitarnej w przysiółku Kadłuby i Matyska w Koniakowie – 6 279 500 zł, a także budowę zbiornika wody oraz rozbudowa sieci wodociągowej dla przysiółka Łupienie w Jaworzynce – 1 520 000 zł. Gmina Skoczów zostanie wsparta kwotą 9 000 000 zł na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym oraz łącznikiem. Gmina Strumień dzięki rządowemu wsparciu ukończy przebudowę ulicy Oblaski w Drogomyślu – 2 375 000 zł, a ponadto rozbuduje i zmodernizuje systemu kanalizacji sanitarnej w Strumieniu – 5 795 000 zł. Gmina Zebrzydowice otrzymała 4 560 000 zł na przebudowę dróg gminnych. W Wiśle 5 000 000 zł przeznaczone zostaną na wykonanie nadbudowy i adaptację zaplecza amfiteatru na przestrzeń dla prowadzenia działań kulturalnych i społecznych. Również 5 000 000 zł trafi do Cieszyna na przebudowę ulicy Zofii Kossak-Szatkowskiej. Na liście dofinansowanych samorządów znajduje się również Ustroń z kwotą 5 225 000 zł, która zostanie wydana na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Przetnica, Bernadka i Krzywaniec. Nie brakło również inwestycji, które będą realizowane przez powiat cieszyński. Chodzi o 5 000 000 zł na rozbiórkę istniejącego i budowę nowego mostu nad rzeką Wisłą w ramach rozbudowy drogi powiatowej 2627S w Drogomyślu.

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Projekty ustaw w zakresie Polskiego Ładu jeszcze w Senacie a pieniądze już się dzieli.

Onyks
Onyks
2 lat temu

PiS utworzyło kolejny fundusz pozabudżetowy. Już chyba więcej pieniędzy przepływa poza budżetem niż przez budżet państwa. Wciska się kit o świetnym stanie finansów państwa. O prawdziwym zadłużeniu milczy. Propaganda rozkręcona na maksa, żeby przykryć nieudolność w walce z epidemią. Znów będą dziesiątki tysięcy nadmiarowych zgonów, ale rząd dalej w świetnych humorach.

Jurek
Jurek
2 lat temu

pis daje nie swoje

Danka
Danka
2 lat temu

a jak byłoby pięknie gdyby podatki mieszkańców zostawały w ich gminach

Ewelina.
Ewelina.
2 lat temu

Ja mam pytanie ile miliardów zabrano a ile banda z wielkim szumem oddała max 50 % reszta dla nich na nagrody.

Klauzera
Klauzera
2 lat temu

dzielić się powinno to co się wypracuje, a nie to co wydrukuje, niedługo inflacja 12%

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

Stara zasada w biznesie mówi nie dziel pieniędzy których nie masz. A tutaj unia kurek zakręciła a ci dalej swoją propagandę cisną

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Spokojnie, Tadeusz, odkręci a ponadto w NBP mamy nieprzebrane ilości pieniędzy. Jak dają, trzeba brać a że wnuki będą spłacać – kto o tym myśli. Coś się tam umorzy w przyszłości jak po Gierku i da się radę. A dają miliardy, 500+ to pikuś. Tylko żeby kolejne nokdauny nie musiały być winne a muszą zrobić swoje paskudne.

Ewelina.
Ewelina.
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nigdy tak mało dzieci od wojny się nie urodziło ludzie widza że dają 500 a trzeba z tego oddać min 800 ale wiocha tego nie widzi .

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

To już nie milionerem ale każdy może się poczuć miliarderem na chwilę.