Porady i inspiracje

Prepping – krótkofalowy trend czy praktyczna filozofia życia?

Gdy wybieramy się w beskidzkie szlaki, wiemy, że trzeba się do tego przygotować. Zabieramy plecak z prowiantem i przydatnym wyposażeniem, by zapewnić sobie i bliskim komfort. Coraz więcej osób dostrzega potrzebę posiadania zapasów nie tylko w terenie, ale również we własnym domu. Tym zajmują się prepersi, czyli osoby przygotowane na każdą ewentualność. Na czym polega prepping i kto może zostać prepersem? Jakie zapasy warto gromadzić? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega prepping – podstawowe informacje

Prepping pochodzi z języka angielskiego. Wywodzi się od słowa „prepare”, czyli „przygotowywać się”. I w nim też skrywa się sedno tego trendu. Prepping to bowiem wszelkie działania, których celem jest przygotowanie się do w miarę komfortowego przetrwania w razie wystąpienia niesprzyjających okoliczności.

Prepersi starają się zadbać o siebie i najbliższych oraz zabezpieczyć się na wypadek blackoutu, klęski żywiołowej lub innych groźnych sytuacji (np. konfliktu zbrojnego).

Co składa się na współczesny prepping? Zwolennicy tego sposobu postępowania przede wszystkim dostosowują swoje miejsca do życia (np. tworząc w nich schrony i bezpieczne strefy). Posiadają plecaki z niezbędnym wyposażeniem, potrzebnym w razie konieczności natychmiastowego opuszczenia domu. A także gromadzą zapasy, wykorzystując do tego normalne punkty usługowe bądź odwiedzając specjalistyczny sklep prepersa, jak Karaluch.com.pl

Co warto magazynować – podstawowe kategorie produktów dla prepersów

Ostatnie lata pokazują, że nie można być pewnym tego, co przyniesie nawet najbliższa przyszłość. Najpierw pandemia koronawirusa, później wojna za naszą wschodnią granicą pokazują, że warto przygotować się na różne sytuacje, by zapewnić sobie i bliskim komfort, również w tych najbardziej kryzysowych i niebezpiecznych okolicznościach.

Co należy magazynować? Podstawą jest poduszka finansowa. Środki powinny być gromadzone w różnych formach. Prepersi dbają o to, by mieć w domu gotówkę (też w walutach), ale także nie stronią od kamieni szlachetnych lub złota.

Najważniejsze pozostaje jednak zapewnienie zapasów do przetrwania w razie konieczności pozostania w domu przez długi czas. Niezbędne jest choćby zabezpieczenie odpowiedniej ilości żywności i wody pitnej. Podstawą są oczywiście produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Na bieżąco należy też kontrolować zapasy, by nie doprowadzić do zepsucia posiadanych artykułów spożywczych. Poza nimi niezbędne są środki czystości i higieny, leki i apteczka oraz zapas odzieży dostosowanej do różnych warunków.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w rozmaite przydatne akcesoria, które ułatwiają funkcjonowanie w domu, gdy na przykład teren zostanie odcięty od świata. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przynajmniej kilku typów alternatywnego zasilania. Przydają się powerbanki, akumulatory, stacje zasilające i agregaty. Poza nimi dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w źródła światła – latarki i zwyczajne świeczki, potrzebne w razie problemów z dostępem do zasilania sieciowego. Jak zaaranżować praktyczny i bezpieczny dom dla prepersów? Więcej wskazówek można znaleźć też na: kreatordom.com.pl.

Prepping a survival – na czym polegają podstawowe różnice?

Wielu zwolenników preppingu nieustannie doszkala się z umiejętności potrzebnych w ramach survivalu. Warto jednak zauważyć, że oba nurty choć zbliżone wykazują szereg kluczowych różnic. Prepers przede wszystkim dba bowiem o zapewnienie jak najlepszych warunków do przetrwania w domu w sytuacjach kryzysowych, na które stara się zawczasu przygotować. Dopiero w razie konieczności zabiera plecak i wychodzi w teren.

Survivalowiec od samego początku uczy się natomiast trudnej sztuki przetrwania w warunkach naturalnych i pierwotnych, z dala od ludzkich siedlisk, bez rozbudowanego wyposażenia i akcesoriów.

Domowa szkoła przetrwania, czyli dlaczego warto zostać prepersem?

Prepping to dla wielu osób sposób na życie i filozofia postępowania, by zawsze być przygotowanym na każdą ewentualność. W wielu sytuacjach takie podejście bywa przydatne i pomaga odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości, zapewniając komfort i bezpieczeństwo.

Okazuje się nawet, że w pewnych momentach każdy z nas powinien stać się choć częściowo prepersem dla dobra całej swojej rodziny.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments