Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Prof. Andrzej Bochenek Honorowym Obywatelem Miasta Ustroń. Samorząd docenił też mieszkańców | FOTO

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Za nami uroczysta sesja Rady Miasta Ustroń, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka”. W podniosłej atmosferze, uświetnionej występem Estrady Regionalnej „Równica”, wręczono zaszczytne laury.

Do grona Honorowych Obywateli Miasta Ustroń dołączył prof. dr n. med. Andrzej Bochenek, legenda polskiej kardiochirurgii, konsultant ds. kardiochirurgii Grupy American Heart of Poland. W tym wyjątkowym gronie znaleźli się wcześniej: prof. Ryszard Demel, Otto Windholz, Włodzimierz Gołkowski, Adam Makowicz, Emil Baumeister, Jan Wałach, prof. Karol Daniel Kadłubiec, Leo Siebierski oraz prof. zw. Jan Szczepański.

W Ustroniu prof. Andrzeja Bochenka nikomu nie trzeba przedstawiać, a samo miasto i mieszkańcy są bliscy jego sercu. Prof. Bochenek, jako jeden ze współzałożycieli Grupy American Heart of Poland, ponad 20 lat temu uczestniczył w utworzeniu pierwszego oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca właśnie pod Równicą. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Ustroń, dziękując samorządowi za zaszczytne wyróżnienie, wspominał czas budowania podwalin pod polską kardiologię oraz ideę, jaka przyświecała prof. Zbigniewowi Relidze.

– Prof. Zbigniew Religa mówił do mnie: Andrzej, wiesz, co jest ważne? Nie to, żeby był duży instytut w Warszawie. Ważne, żeby każdy w Polsce miał dostęp do nowoczesnej służby zdrowia. Bo o jakości medycyny nie będziemy mówili wtedy, kiedy będziemy mieli najlepsze urządzenia w Warszawie i będziemy chwalić się tym, że mamy tam instytut. Ludzie docenią to tylko wtedy, gdy będą mieli to na miejscu – mówił w Ustroniu prof. Andrzej Bochenek. – To był nasz cel. Żeby ta supernowoczesna medycyna dotarła do przeciętnego obywatela. Żeby Kowalski nie zastanawiał się, że żyje w gorszym miejscu w Ustroniu, bo nie ma dobrego dostępu do medycyny. To nas napędzało, żeby powstała Klinika Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, żeby powstały pracownie w i Ustroniu i okolicach ­- dodał. Dzięki temu mieszkańcy Podbeskidzia zyskali dostęp do nowoczesnej medycyny.

Burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz, nie ukrywał wdzięczności za dzieło, jakiego dokonali kardiolodzy i kardiochirurdzy w mieście. – W imieniu społeczności Ustronia, ale także Śląska Cieszyńskiego chciałem podziękować panu profesorowi za te wiele ludzkich istnień uratowanych tutaj, w naszej klinice w Ustroniu – zwrócił się do prof. Andrzeja Bochenka włodarz Ustronia, wręczając akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ustronia wraz z prof. Danielem Kadłubcem, który później wygłosił mowę skierowaną w stronę prof. Andrzeja Bochenka.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Ustronia wręczono również Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Otrzymali je Piotr Zwias i Janusz Śliwka. Rada Miasta z kolei podjęła uchwałę w sprawie nadania wyróżnienia „Za zasługi dla Miasta Ustronia” Barbarze i Edwardowi Langhammerom oraz Dorocie Kohut. Wręczono również nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2023. Powędrowały one do Marii Nowak, Marii Cieślar i Stanisława Sikory. Złożono także gratulacje laureatom Lauru Ziemi Cieszyńskiej – Michałowi Bożkowi i Tadeuszowi Kryście.

Autorka fotoreportażu: Dorota Krehut-Raszyk

google_news