Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Przebudowa DW 948 Kobiernice – Żywiec Oczków na półmetku – ZDJĘCIA

Fot. ZDW Katowice

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach poinformował, że wykonano już połowię robót związanych z przebudową drogi wojewódzkiej nr 948 Kobiernice – Międzybrodzie Bialskie – Czernichów – Tresna – Żywiec Oczków.

ZDW Katowice przypomina, że inwestycja rozpoczęła się w lipcu 2021 roku, a jej zakończenie planowane jest do 31 października 2024 roku.

Niezbyt mroźna zima pozwoliła na prowadzenie prac przy budowie murów oporowych i robót drogowych. W ciągu kilku ostatnich tygodni wykonywano m.in. konstrukcje trzech murów gabionowych, roboty brukarskie na dwóch odcinkach oraz roboty ziemne w rejonie ulic Strażackiej i Sportowej oraz ul. Ks. Banasia w Międzybrodziu Bialskim. Wykonywano także drenaż oraz prace przy demontażu istniejących i budowie ogrodzeń tymczasowych. Budowano i profilowano nowe pobocza. Cały czas wykonawca kontroluje i uzupełnia zniszczone, czy zagubione oznakowanie tymczasowe oraz wykonuje prace bieżącego utrzymania drogi. Chociaż na odcinku od Kobiernic do Żywca droga jest zamknięta dla ruchu tranzytowego, to utrzymywany jest dojazd do posesji usytuowanych przy trasie i miejscowościach przy niej – informuje ZDW Katowice.

Oprócz rozbiórki istniejącej i budowy nowej konstrukcji drogi, trwają prace przy zabezpieczaniu osuwisk. W tym rejonie drogi zlokalizowano ich 42, z czego 9 musi być zabezpieczonych podczas przebudowy trasy, tak, aby jej konstrukcja była trwała i bezpieczna.

W gruncie zagłębione są wielometrowe pale o średnicy 50 i 60 cm, które stabilizują grunt. Według projektu ich łączna długość wyniesie prawie 9,8 km. Wykonawca użyje także 579 metrów sześciennych żelbetonowych oczepów, kotw gruntowych o łącznej długości niemal 5 km i gwoździ gruntowych o łącznej długości prawie 3 km. Kolejnym elementem nowoczesnej drogi jest infrastruktura techniczna. Budowany jest kanał na kable teletechniczne, instalowane jest oświetlenie uliczne i jego zasilanie. Budowane są przepusty kanału teletechnicznego a także nowa instalacja zasilania niskiego i średniego napięcia – dodaje ZDW Katowice.

Na całym odcinku od Kobiernic do Żywca, który liczy 17,5 km długości, przebudowywanych jest 8 mostów, 48 przepustów i 3 obiekty inżynieryjne kanalizacji deszczowej. Cała inwestycja ma kosztować 215 milionów złotych.

Fot. ZDW Katowice

Fot. ZDW Katowice

Fot. ZDW Katowice

Fot. ZDW Katowice

Fot. ZDW Katowice

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
7 miesięcy temu

Chińczycy by w 3 lata wybudowali 500 km autostrady i 50 obiektów obok nich. Nasi eksperci przebudują 17,5 km o ile nie będzie opóźnienia. Brawo my!!!

Jarek
Jarek
1 rok temu

Dla kogoś kto codziennie musi pokonywać tę trasę “wrażenia” są zupełnie inne 🙁

Bogdan
Bogdan
1 rok temu

No jestem pod wrażeniem:już są w połowie