Wydarzenia Bielsko-Biała

„Światłość wiekuista im świeci”. Po co lampy na cmentarzu?

Fot. Marcin Płużek

Szczyrk tonie nocą w egipskich ciemnościach. Kurort nie kurort – oszczędzać trzeba. Dlaczego więc przez całą noc świecą latarnie na cmentarzu?

Potrzeba oszczędzania prądu to już nie tylko nakaz chwili, wynikający z trudnej sytuacji finansowej samorządów, lecz także obowiązek, jaki ustawodawca nałożył na jednostki sektora finansów publicznych. Sejm przyjął taką regulację w związku z trudną sytuacją na rynku energii elektrycznej. Samorządy wyłączają więc oświetlenie uliczne, ciemne ulice stały się już codziennością.
W Szczyrku oświetlenie uliczne jest wygaszane pomiędzy 23.30 a 3.30 rano. Ale nie na cmentarzu. Tam kilka latarni świeci przez całą noc.

– Gdzie jak gdzie, ale tam raczej światło nikomu nie jest potrzebne – mówią nasi czytelnicy nieco humorystycznie, bo wychodzi na to, że zmarli mają jasno, a w tym czasie żywi muszą poruszać się po mieście w ciemnościach.

Temat został wyjaśniony podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Jeden z radnych – wpisując się w ten prześmiewczy ton – przywołał słowa modlitwy za zmarłych: „A światłość wiekuista niechaj im świeci”. Sugerując tym samym, że światło elektryczne zmarłym nie jest już potrzebne.
Burmistrz Antoni Byrdy tłumaczył, że chodzi o odstraszenie złodziei przed nocnymi wizytami na cmentarzu. W przeszłości mieszkańcy Szczyrku skarżyli się bowiem, że z grobów ich bliskich znikają kwiaty. Pojawiły się nawet sugestie, że chodziło wtedy o wprowadzanie ich do powtórnego obrotu. Dlatego władze miasta zdecydowały, że oświetlenie na cmentarzu nie będzie wyłączone. Zresztą nie tylko tam. Zdecydowano również – także dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców- że przez całą noc będą świecić lampy wzdłuż głównej szczyrkowskiej ulicy. Przy czym w tym wypadku znacznie ograniczono liczbę świecących lamp.

Z naszych rozmów z pracownikami zakładu komunalnego w Szczyrku wynika, że w przeszłości na terenie tamtejszej nekropoli faktycznie zdarzały się kradzieże kwiatów, zresztą podobnie jak to się dzieje na wielu innych cmentarzach. Ponadto – jak usłyszeliśmy – wiele osób, w tym starszych, przychodzi na cmentarz po zmroku, a ten zimą zapada przecież bardzo wcześnie. Wtedy świecące lampy bardzo się przydają. Pytanie brzmi, czy są wśród nich i takie osoby, które odwiedzają cmentarz po 23.30?

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok temu

Mamy takie nadwyzki energii ze nie ma to znaczenia. Całe to globalne ocieplenie to kolejna sciema

Dziadek
Dziadek
1 rok temu

Przez Szczyrk ostatnio przejeżdżałem ponad cztery lata temu . Chyba był to już ostatni raz. Nie mój koń nie mój wóz. Jak wam kradną kwiaty z grobów w zimie (sic!) to wasz góralski problem i policji państwowej skoro nie macie ormowców. Świećcie sobie ile chcecie ale nie płaczcie że drogo tylko wnioskujcie do PZPR niech oświetlanie cmentarza będzie za darmo bo tak trzeba i się poprostu należy

tetryczenie
tetryczenie
1 rok temu
Reply to  Dziadek

Rzeczywiście chyba chcesz umierać, że ostatni raz. Nie tylko trzeba częściej niż raz na 4 lata przejeżdżać ale zatrzymać się, popatrzyć na oświetlony cmentarz, a wtedy zagości optymizm, PZPR i ormowcy znikną.

Dziadek
Dziadek
1 rok temu

Faktycznie problem jak wuj . Takie rzeczy to tylko w Klechistanie. Pora aby Straż Narodowa Bąkiewicza ochraniała pomniki św. Wojtyły, tablice, parki, skwery, ronda i ulice ku jego czci

o co chodzi
o co chodzi
1 rok temu
Reply to  Dziadek

Nie w tym miejscu komentarz Dziadek

Nekrofil
Nekrofil
1 rok temu

Żeby trudniej mi było otworzyć wieko grobu, nie będąc zauważonym. Hehehe!

tak rozumiem
tak rozumiem
1 rok temu

Po 23:30 odwiedzają cmentarz tzw nocne Marki, o wieczornych nie słyszano. Nie jest to tak, że kradnie się lepiej w bocznych uliczkach, a dostać w głowę można prędzej w zaułku? (za winklem a nie przed). Są cmentarze, które o 21 są zamykane, jest powieszona tabliczka do której godziny można zmarłych odwiedzać.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  tak rozumiem

To trudny temat

Nekrofil
Nekrofil
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Jeszcze jak, podszywacz! Mi się też zdarzyło dostać parę razy wpiernicz w nocy na cmentarzu, hehe.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Nekrofil

No i słusznie.