Wydarzenia Sucha Beskidzka

Przemoc w DPS Jordanów i oświadczenie wojewody małopolskiego

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kilkanaście minut po 17.00 Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wydał specjalne oświadczenie w sprawie kontrowersji dotyczącej przemocy w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie.

Sprawa wyszła na światło dzienne dzisiaj (13 czerwca) o czym pisaliśmy – TUTAJ.

Kilkanaście minut po 17.00 pojawiło się oświadczenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Oto jego treść:

Nie ma zgody na naruszanie standardów opieki w Domach Pomocy Społecznej. Dom Pomocy Społecznej powinien być bezpieczną przystanią. Szczególnie, jeśli przebywają w nim dzieci z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dom Pomocy Społecznej powinien być domem. Tego oczekują rodzice i bliscy osób, które tam przebywają. Takie jest oczekiwanie każdego z nas.

Obrazki, które obiegły dziś media, przedstawiające zachowania i sytuacje, które mogły mieć miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, są dla nas wszystkich głęboko poruszające. Poruszające i nieakceptowalne.
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie prowadzony jest na zlecenie Powiatu Suskiego przez Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP z siedzibą w Krakowie. Nadzór nad działalnością domu pomocy społecznej prowadzonego na zlecenie powiatu sprawuje starosta przy pomocy powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Kontrolę nad domem pomocy społecznej realizują również inne podmioty/organy, m.in. sąd.

Niezależnie od tego, Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie od początku czerwca prowadzi w tej placówce własne czynności kontrolne. Sprawa została zainicjowana w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie w związku z sygnałem Sądu Opiekuńczego, na podstawie którego niezwłocznie rozpoczęliśmy czynności kontrolne.

Kontrola jest wielowątkowa. Sprawdzane są kwestie związane ze standardem zatrudnienia, jakością usług, a także m.in. stosowaniem przymusu bezpośredniego. Częścią tej kontroli są niezapowiedziane wizje lokalne, analiza materiału, przesłuchanie świadków.

Ponieważ czynności kontrolne są niezapowiedziane, dla dobra kontroli nie będziemy podawać szczegółów do momentu jej zakończenia. Wizja lokalna – niezapowiedziana – odbywa się np. dzisiaj, a pierwsza odbyła się 3 czerwca.

Niezależnie od postępowania Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego swoje postępowanie prowadzi Prokuratura.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreśla, że jest wstrząśnięty materiałem pokazanym dziś w mediach. Do placówki została skierowana dodatkowa pomoc psychologiczna. Zgodnie z poleceniem wojewody, prowadzona od początku czerwca kontrola zostanie rozszerzona tak, aby objęła jak największy zakres. Analogiczne czynności kontrolne zostaną przeprowadzone też w innych takich placówkach. Kontrole będą niezaplanowane i będą prowadzone także w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy.

Zależy nam na dogłębnym wyjaśnieniu sprawy i wyciągnięciu konsekwencji. Od momentu sygnału, jaki otrzymaliśmy od Sądu Opiekuńczego, sprawie został nadany szczególny priorytet. Dołożymy wszelkich starań, aby kompleksowo wyjaśnić wszystkie wątki. Takie placówki jak Domy Pomocy Społecznej muszą spełniać określone standardy. Nie ma zgody na to, by te standardy – w tym, co najbardziej rażące – prawa podopiecznych były łamane, a ich podstawowe potrzeby – w tym ta szczególna: potrzeba bezpieczeństwa – nie były zaspokajane.”

google_news
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CoCo
CoCo
2 lat temu

Niewiele można powiedzieć,ale wsłuchajmy się w słowa, które są fundamentem Jezusowej nauki: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) i .. .„kto nie miłuje bliźniego, którego widzi, jakże może miłować Boga, którego nie widzi?” (1J 4, 20b).

NoNo
NoNo
2 lat temu
Reply to  CoCo

To są święte słowa a i misja DPS-u powinna być święta, ale życie pokazuje rozbieżność między słowem a praktyką. Trochę jednak można powiedzieć.

Mężczyzna
Mężczyzna
2 lat temu

Te panie zostały już tymczasowo aresztowane? Przypominam O DYSKRYMINUJACYM TRAKTOWANIU MĘŻCZYZN PODEJRZANYCH O PRZEMOC DOMOWĄ! Tak więc KOORWY na saneczki albo leci kolejny pozew przeciwko DYKTATURZE KOBIET!

podejrzana
podejrzana
2 lat temu
Reply to  Mężczyzna

Taki miałeś postawiony zarzut i decyzję o opuszczeniu mieszkania? Stąd wołanie o mieszkanie komunalne? Nie dziwię się po przemocy, którą tutaj stosujesz.

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

W normalnym kraju winni zostali by ukarani, a tu w pislandii sprawa się rozmyje i zakonnicom nic się nie stanie, zostaną przeniesione do innych miejsc – zdelegalizować cały ten pseudo zakon, który jak widać z nauką kościoła nie ma nic wspólnego…

wiem
wiem
2 lat temu
Reply to  Jerzy

Już tu na forum są rozmywacze.

Mieszkaniec z okolic
Mieszkaniec z okolic
2 lat temu

To nie pierwszy raz tak się dzieje nie raz nawet lata temu jak się przechodziło koło DPS w Jordanowie było słychać wrzaski sióstr zakonnych i potem płacz dzieci już to za długo trwa nawet w biały dzień myślę że powien też burmistrz miasta się tym zainteresować dodatkowo

Joanna
Joanna
2 lat temu

Szkoda że pan/pani wcześniej nie dał znać, albo chociaż nie wysłał anonima do prokuratury czy organu nadzorujacego

lepiej nie wiem
lepiej nie wiem
2 lat temu
Reply to  Joanna

Kto by uwierzył takiemu sygnałowi, to musiały zrobić media, mają nagrania… z wewnątrz…