Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Odnaleziono ciała pięciu z siedmiu zaginionych górników. W kopalni Pniówek trwa ciężka akcja ratownicza

Fot. Dawid Lach / JSW

Na tę informację czekało wiele osób. Po ponad roku od katastrofy w kopalni Pniówek udało się dotrzeć do pozostających pod ziemią ofiar. Ratownicy odnaleźli pięciu z siedmiu zaginionych od kwietnia górników.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, pięciu górników odnaleziono w chodniku nadścianowym N-12 za wlotem do ściany N-6. Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji, transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby.

Ratownicy podjęli także próbę wejścia do ściany N-6, w której znajduje się pozostałych dwóch zaginionych górników. Niestety okazało się, że warunki w ścianie nie pozwalają na bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczej. Po wytransportowaniu odnalezionych górników rejon ściany zostanie ponownie otamowany.

Aby dotrzeć do miejsca, w którym przebywają dwaj zaginieni górnicy, wydrążona zostanie dodatkowa przecinka, jedna lub dwie, z pochylni N-9 do ściany N-6. Drążenie przecinki oraz przygotowanie do kolejnej akcji może potrwać około miesiąca. Do tej pory w akcji wzięło udział 61 zastępów ratowniczych, w tym 16 zastępów z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

Aktualizacja.

Pięciu odnalezionych w poniedziałek nad ranem zaginionych górników zostało przetransportowanych na powierzchnię. Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza.

Po naradzie zespołu poszerzonego o specjalistów w sztabie akcji, kierownik akcji zdecydował, aby kontynuować poszukiwania pozostałych dwóch górników przebywających w ścianie N-6, penetrując ścianę od strony chodnika nadścianowego N-12. Ratownicy podejmą próbę odgruzowania wlotu ściany. Jeśli po odgruzowaniu fragmentu ściany okaże się, że można bezpiecznie prowadzić akcje ratowniczą, będzie ona kontynuowana.

Do tej pory w akcji wzięły udział 82 zastępy ratownicze.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gearulacje
gearulacje
22 dni temu

Ciężko nazywać aby była to akcja ratownicza. Herosi.

Wiosna
Wiosna
22 dni temu
Reply to  gearulacje

Boże miej Ich w swojej opiece🙏