Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Rolniczy protest na Podbeskidziu. Wielu mieszkańców wspiera te postulaty | FILMY, ZDJĘCIA

Filmy, zdjęcia: Marcin Kałuski

Dzisiaj przez miejscowości powiatu bielskiego i Bielsko-Białą przejechała kolumna rolniczych pojazdów. Rolnicy z Podbeskidzia wyrazili sprzeciw m.in. wobec „Zielonego ładu” i importu zboża z Ukrainy.

Dzisiaj przed południem protestujący spotkali się w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 1 z ulicą Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. Ok. 11.00 wyruszyli „Jedynką” w stronę Bielska-Białej, poruszając się tam ulicami Warszawską i Piastowską, przez Hulankę, aleją Andersa, ulicami Bora Komorowskiego, Żywiecką i Krakowską. Zmierzali przez Kozy w stronę Czańca.

Przed wyjazdem zebrani rolnicy wysłuchali apelu policjantów o to, aby m.in. poruszali się wyłącznie prawym pasem ruchu, przepuszczali pojazdy uprzywilejowane, w razie potrzeby tworzyli „korytarz życia” i respektowali sygnalizacje świetlne. I wzięli to sobie do serca. O 15.25 policjanci z Bielska-Białej nie mieli zgłoszeń o jakichś nadzwyczajnych zdarzeniach związanych z przejazdem kolumny. Mundurowi zabezpieczali przejazd na całej trasie i kierowali ruchem. Nie brakowało mieszkańców, także z flagami w dłoniach, którzy stali przy drodze i pozdrawiali rolników, zapewniając, że wspierają ich protest.

Rolnicy przygotowali mnóstwo banerów, transparentów i plakatów. Choć ich treść była dosadna, to żadnych większych kontrowersji nie można się było dopatrzyć.

Rolnicy mówili, dlaczego zdecydowali się zrobić tak efektowny protest. Na miejscu zbiórki w Czechowicach-Dziedzicach spotkaliśmy m.in. Daniela Wiznera, bohatera naszego artykułu „Młody pan od warzyw”. – Przyjechałem protestować z moimi kolegami rolnikami ze względu na sytuację na rynku produktów rolnych. Najbliższym mi postulatem jest ten, by zahamować import spoza Unii Europejskiej. W tym wypadku najczęściej jest to Ukraina. My mamy na celu produkowania dobrej i zdrowej żywności, a widzimy, że ta żywność z Ukrainy ze zdrowiem ma bardzo mało wspólnego

Jan Berger, były burmistrz Czechowic-Dziedzic przybył na protest jako przedstawiciel środowiska myśliwskiego. – To protest rolników, ale rolnicy i myśliwi muszą współżyć czy chcą, czy nie chcą. Należałoby się nawet zastanowić czy myślistwo powinno być pod „ochroną środowiska”. A może powinno być pod Ministerstwem Rolnictwa? Przecież zwierzyna żyje na polach, w lesie się tylko chowa. My musimy dbać o to, by jej nie było za dużo, bo kto wtedy będzie płacił za szkody? Jeśli państwo, to my wszyscy. A tak płacą myśliwi z własnej kieszeni – stwierdził były gospodarz Czechowic-Dziedzic.

– Tak jak wszyscy rolnicy w całej Polsce, postulujemy cały czas o to samo – mówi Paweł Sztafiński z Hecznarowic. I wylicza to, co jest solą w oku rolników: – „Zielony ład”, napływ zboża z Ukrainy i brak jakiejkolwiek opłacalności produkcji w tym momencie.

– Zeszły rok był ciężki, a ten jest już nie do zaakceptowania. Nie stać nas już na zakup środków do produkcji, nawozów i paliwa. Raz, że nie ma możliwości zbytu tego, co wyprodukowaliśmy, a dwa – ceny są w takim stopniu niesatysfakcjonujące, że po prostu się nie da. W powiecie bielskim jest sporo rolników. To głównie rodzinne gospodarstwa, prowadzone od kilku pokoleń. Teraz przyszedł dla nas jeden z najgorszych momentów, co pokazuje już ogólnopolska skala protestów. Ale nie tylko, bo Zachód też protestuje. Żądamy zmian w „Zielonym ładzie”, w tym wstrzymania napływu zboża z Ukrainy. Ale nie tylko, bo Rosja też psuje rynek – powiedział Paweł Sztafiński.

Bogusław Kopeć jest znanym hodowcą bydła mlecznego i mięsnego w Bronowie. Były czechowicki radny zajmuje się też produkcją roślinną. Dlaczego protestuje? – To, co się dzieje z ceną zboża, kukurydzy… Zawalanie naszego rynku produktami z Ukrainy. Ja dużo pieniędzy dałem na pomoc dla Ukrainy, ale teraz trzeba chronić nasz rynek – ocenił.

 

google_news
55 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Egzegeta
Egzegeta
1 miesiąc temu

Pierwszym zbrodniarzem – bratobójcą w dziejach ludzkości był rolnik Kain. Tak podaje Pismo Święte.

Ponad podziałami.
Ponad podziałami.
1 miesiąc temu

We Francji czynnie w obronie interesów francuskich rolników zaangażował się prezydent Macron, który zagroził Ursuli von der Leyen, że nie poprą jej kandydatury na kolejną kadencję jeżeli nie zamrozi niekorzystnych dla rolników rozwiązania. I to się stało. Macron okazał się skuteczny. Czynnie w obronie interesów rolników wystąpiły również partie opozycyjne Chociażby była minister ekologii z Partii Socjalistycznej. Marie Le Pain, która wsiadła do jednego z ciągników, by zademonstrować swój sprzeciw. Francuscy Konserwatyści będący z tej samej rodziny politycznej co niemieckie CDU i polska Platforma Obywatelska również zagrozili przewodniczącej KE, że nie porą jej kandydatury z powodu zbyt restrykcyjnej polityki klimatycznej co… Czytaj więcej »

Marek B.
Marek B.
1 miesiąc temu

Tusk spłaca długi polityczne związane z zaangażowaniem się KE i von der Leyen osobiście we wspieranie polskiej opozycji. Jeśli tak jest, to oznacza to, iż interesy narodowe zostały poświęcone na rzecz partyjnych.

STRAJK GENERALNY
STRAJK GENERALNY
1 miesiąc temu

UWAGA!!! REŻIM TUSSKA CHCE PAŁOWAĆ ROLNIKÓW!!!

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

A panu czego brak oprócz rozumku?

taka prawda
taka prawda
1 miesiąc temu

Od myszy do cesarza, wszyscy żyją z gospodarza

Ojciec
Ojciec
1 miesiąc temu

Mam kalekie dziecko, które jest wożone gminnym przewozem do Szkoły Specjalnej w Wapienicy. Syn bardzo boi się głośnych dźwięków, niespodziewanych hałasów. Kiedy wiozący go bus utknął w korku między trąbiącymi traktorami protestujących rolników, zsikał się ze strachu, wpadł w panikę, dostał drgawek, a pani opiekunka nie mogła wiele zrobić, bo jak nam potem powiedział “te straszne traktory cały czas ryczały”. Nie mogliśmy go uspokoić jeszcze w domu przez długi czas. Dlatego znienawidziliśmy – chyba na zawsze – rolników.

tylko pytam
tylko pytam
1 miesiąc temu
Reply to  Ojciec

Nie zsikałeś się razem z panią opiekunką?

Obiektywny
Obiektywny
1 miesiąc temu

Protesty rolników w całej Europie pokazują, że problemem nie jest ten czy tamten rząd w Polsce. Przerzucacie się głupimi argumentami kto winny Pis czy Ko a oni nic nie mają do powiedzenia.

Oto Pytanie
Oto Pytanie
1 miesiąc temu
Reply to  Obiektywny

Jak to, to my nie możemy zamknąć granicy z Ukrainą tylko Unia ma o tym decydować??halo halo to kto w Polsce rzadzi??rzad polski czy kapucyny europejskiego pochodzenia??

Donald 5,19 Tusk
Donald 5,19 Tusk
1 miesiąc temu

Herr T(f)usk milczy. Pogroził rolnikom użyciem siły i znikł.Do odstrzału wystawi jakąś pacynkę, ukryje się za jjej plecami .Nic nowego.

wszystko
wszystko
1 miesiąc temu

Jak wyśledzisz, że benzyna po 5,19 wtedy napisz.

Oto Pytanie i Odpowiedź??
Oto Pytanie i Odpowiedź??
1 miesiąc temu

Teraz w nagrodę lewicowi wyborcy Donalda i Hołowni będą mieli danie mięsne z robaczków a za płotem będą dygac i patrzyć żeby tylko ciapaty nie wszedł do jego domu czy może bloku??oj odbije wam się wkrótce ten jedyny program ***** *** skurczybyki jedne.

dygocący skurczybyk
dygocący skurczybyk
1 miesiąc temu

Jeszcze wyborcy Kosiniaka z Kamyszem nie mówiąc o Czarzastym z Biedroniem

Obiektywny
Obiektywny
1 miesiąc temu

Przestańcie czepiać się obecnego rządu. U władzy kilka miesięcy a nawet gdyby chcieli to nic nie mogą bo są marionetkami. O wszystkim decyduje Unia.

4444
4444
1 miesiąc temu
Reply to  Obiektywny

Zostaje polexit

Lusii
Lusii
1 miesiąc temu
Reply to  Obiektywny

Ale poprzednia władza to nie była marionetką. Wtedy unia nie miała głosu. Po to jest rząd żeby być po stronie swojego kraju.

Ciekawy
Ciekawy
1 miesiąc temu
Reply to  Lusii

Po to są eurodeputowani aby dbać o swoich wyborców i pilnować interesow własnego kraju.

PISz prawdę.
PISz prawdę.
1 miesiąc temu
Reply to  Obiektywny

Ty lepiej napisz od kiedy trwa ten problem obiecując Ukrainie cudowną pomoc a nie zwalaj na obecny rząd który dopiero przejmuje to śmietnisko które zrobiliście przez ostatnie dwa lata.

Jerzy Polak ojciec narodu wybranego.
Jerzy Polak ojciec narodu wybranego.
1 miesiąc temu

Ale o co.chodzi ?…Józef Wiśniewski prezes firmy WIPASZ jednej z 500 które zaczęły sprowadzać zboże. Twierdzi że musiał kupić tysiące ton bo na rynku polskim nie bylo zboża??? Haha kto kogo w ciul….robi. Ale jest też wolny rynek.mozesz kupować gdzie chcesz .Jesli za zboże ukraińskie daje 50zl za tonę .A nie 1400zl za polskie to kto.mi zabroni?. ROLNICY WASZ KOMISARZ DS ROLNICTWA W UE WOJCIECHOWSKI wprowadził Zielony Ład . A podpisał to Morawiecki w Polsce 2020r. Wojciechowski cały czas to zachwalał. WY POPIERALIŚCIE PIS PRZEZ 8LAT więc miejcie do siebie pretensję…. A jeśli chcecie żeby w sklepach było wszystko polskie… Czytaj więcej »

Barbara
Barbara
1 miesiąc temu

Ale widzę że myslenie Cię męczy

Barbara
Barbara
1 miesiąc temu
Reply to  Barbara

Brawo rolnicy nie dajcie się

Wpisz Poniższy Tekst i Obejrzyj Na Youtubie!
Wpisz Poniższy Tekst i Obejrzyj Na Youtubie!
1 miesiąc temu

Piosenka o Koalicji 13 Grudnia

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Nie ma takiej koalicji. To twór chorej imaginacji pis

Gaweł
Gaweł
1 miesiąc temu

Brakuje w fotoreportażu transparentów na pojazdach rolników o treści: STOP traktorom z USA! STOP maszynom rolniczym z Niemiec! Ruskie bomby poczujesz, Ukrainę uszanujesz!

!
!
1 miesiąc temu

Ruda WRONa Orła nie Pokona !!!

Jędrek
Jędrek
1 miesiąc temu

Kiedy pojawiły się dopłaty bezpośrednie, dotacje unijne, rolnicy zaczęli kupować nowy sprzęt. I bardzo dobrze. Tylko jakoś nikt nie pomyślał, żeby wspierać nasz rodzimy przemysł. Ursus padł. Zobaczcie jakiej produkcji traktory w ogromnej większości pojawiły się na proteście. Ale nie po to szły pieniążki z zachodu, żeby je wydawać na nasz sprzęt :/ A szkoda.

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu
Reply to  Jędrek

Tak masz rację ale poczytaj historie Ursusa to nie rolnicy nie chcieli kupować naszych traktorów bo do dziś pracują na polach ale władza jak zwykle musi się wpierdalać do wszystkiego i zamiast rozwijać unowocześniac produkty to kombinowała i tak samo z kombajnami Bizon i wiele innych firm produkujących sprzęt rolniczy i nie tylko w kraju nie ma POLSKICH 100%firm wszystkie z udziałem zagraniczny

Szkoda.
Szkoda.
1 miesiąc temu
Reply to  Jędrek

Nawet własnej marki samochodu ani motocykla nie mamy bo polska inżynieria jest na tak niskim poziomie że się płakać chce.

AM-10
AM-10
1 miesiąc temu

Kierowcy będą następnymi ofiarami Zielonego Ładu!Zapłacimy więcej za posiadane samochody z silnikiem spalinowym. Nowe, wyższe opłaty zarówno za zakup, jak i za posiadanie pojazdu zapowiedział nasz wiceminister klimatu Bolesta z Trzeciej Nogi Tuska

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
1 miesiąc temu

Spokojnie ,spokojnie tak koło wakacji wszyscy oczy otworzą . Jeszcze zatęsknicie do kaczogrodu.

niemożliwe
niemożliwe
1 miesiąc temu

bez Juranda, wypalili w Szczytnie

Rozeznany
Rozeznany
1 miesiąc temu

Nie słyszałem, żeby inne grupy społeczne robiły protesty na polach rolników i utrudniały im życie. Może czas zacząć, by też poczuli jak to jest?

Światosław
Światosław
1 miesiąc temu
Reply to  Rozeznany

Jak zaczniesz żyć chleb z gównem to stulisz pysk

Pracowity
Pracowity
1 miesiąc temu

Ciekawe czy jakby Ruscy weszli do Polski czy rolnicy też będą takimi hojrakami?

Światosław
Światosław
1 miesiąc temu
Reply to  Pracowity

Ty na pewno

Ewa z Halcnowa
Ewa z Halcnowa
1 miesiąc temu

Pytam: dlaczego na ulicach Bielska widuję setki młodych, zdrowych Ukraińców? Dlaczego nie walczą o swoją ojczyznę? W Powstaniu Warszawskim brały udział nastoletnie dzieci, młode dziewczyny, a tu zdrowe dwudziesto-i trzydziestoletnie byki szwendaja się po mieście zamiast walczyć z okupantem!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Ewa z Halcnowa

Ci z Powstania nie mieli gdzie uciekać

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Wielu też nie wspiera, a są nawet tacy co się cieszą, że jest zadyma.

Irena
Irena
1 miesiąc temu

Do roboty wiejskie nieroby jak 8 lat szły do nas tysiące ton zboża to było ok czyli banta wspierała putina tak samo jak jarek strajkujcie na swoich polach nie naszych drogach barany.

Irena do domu
Irena do domu
1 miesiąc temu
Reply to  Irena

W którymś kościele dzwonili

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
1 miesiąc temu
Reply to  Irena

baran to jest tWoje imię . komuchu.

!
!
1 miesiąc temu

on ma parę imion ,które stosuje naprzemiennie ,lubuje się w babskich ,komuch i błazen

Barbara
Barbara
1 miesiąc temu
Reply to  Irena

Idź i przerób na roli chociaż dzień to zmienisz zdanie i może zrozumiesz jak do gara nie będziesz mieć co włożyć

As Pik
As Pik
1 miesiąc temu

i co peowcy gdzie wasz oszust donald?
Zakopaliście go żeby nie było trudnych pytań? To ja mam łatwe pytanie gdzie paliwo po 5 zł. gdzie ulga podatkowa , może w Berlinie….

tak to leciało
tak to leciało
1 miesiąc temu
Reply to  As Pik

Prowokujesz i nie chciałbyś prawdy usłyszeć kto nawarzył piwa i rolnicy dziś je muszą pić.

?
?
1 miesiąc temu

Niby kto? PiS? Nie wiedziałem ,że Timmermans jest z PiS-u

!
!
1 miesiąc temu

Brawo rolnicy! Ruda WRONa Orła nie Pokona

Rozeznany
Rozeznany
1 miesiąc temu
Reply to  !

Wrony są szaro-czarne a nie rude. Rudy to jest rydz albo kania (ptak).

co za różnica
co za różnica
1 miesiąc temu
Reply to  Rozeznany

ale to jest lisowrona z wykrzykiwaczem

!
!
1 miesiąc temu
Reply to  Rozeznany

I jeszcze twój rudy idol

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Nie ma czegoś takiego jak Podbeskidzkie, chyba, że mowa o klubie piłkarskim. Proszę nie szerzyć takiego nieuprawnionego i bezsensownego nazewnictwa!

Bialanin
Bialanin
1 miesiąc temu
Reply to  Grzegorz

Jest Śląsk Cieszyński i kawał okupowanej przez hanysów Małopolski zachodniej np.Żywiecczyzna,ale tereny te poprzez lata spędzone razem w woj.bielskim ugruntowały poczucie pewnej odrębności zwanej potocznie Podbeskidziem

polak
polak
1 miesiąc temu
Reply to  Grzegorz

I tu się mylisz. Do lektur.

góral żywiecki
góral żywiecki
1 miesiąc temu
Reply to  polak

W lekturach pisze ,że przez ostatnie 700 lat mój Żywiec był w Małopolskim,z przerwą na okupację hitlerowską i woj .bielskie