Wydarzenia Cieszyn

Rozpoczął się ORLEN OIL 47. Rajd Cieszyńska Barbórka | ZDJĘCIA

fot. Małgorzata Krawczyk

W piątek, 17 listopada 2023 rozpoczął się ORLEN OIL 47. Rajd Cieszyńska Barbórka. Ceremonia Startu odbyła się przy Hali Widowiskowo- Sportowej w Cieszynie. Zawodnicy wzięli udział w widowiskowym prologu, prowadzącym uliczkami miasta. 

W tegorocznej imprezie udział biorą zawodnicy trzech mistrzowskich cykli: Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.

Rywalizacja 102 załóg rozpocznie się w sobotę,  18 listopada na sześciu wymagających odcinkach specjalnych w Zamarskach oraz Ustroniu – Lipowcu. Jedna z prób rajdu, jako uhonorowanie zmarłego w ubiegłym roku wspaniałego zawodnika, Mistrza Polski w Rajdach samochodowych –  Zbigniewa Cieślara, została nazwana jego imieniem. Na starcie pojawi się aż pięć załóg w samochodach najwyższej kategorii Rally2.

Na liście zgłoszeń w rajdzie okręgowym w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska znalazło się 59 załóg. W samochodach Skoda Fabia Rally2 evo zobaczymy trzy załogi – Kacper Wróblewski / Jakub Wróbel, Kamil Bolek / Łukasz Jastrzębski oraz Wojciecha Chuchałę. Forda Fiestę R5 MKII do Cieszyna przywieźli Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, zaś Citroena DS3 R5 Marek Temple i Klaudia Temple.
Z numerem 2. do rywalizacji przystąpią Marcin Gluza i Robert Sęk. Za nimi na liście są Piotr Wincencik z Pawłem Piczakiem oraz Kamil Kawalec z Sebastianem Krzyżowskim. Są to trzy załogi, które wciąż mają szanse na zdobycie tytułu w Rajdowych Mistrzostwach Południa.
Kolejne numery to Teodor Kocur z Grzegorzem Mortkiem oraz Łukasz Mrozek z Szymonem Kozakiewiczem. Mistrz pucharu PPC Adrian Michalak wystartuje wraz z Aleksandrą Piekarską z numerem 10.
Walkę o mistrzostwo w klasie Open 4WD w ORLEN OIL 47. Rajdzie Cieszyńska Barbórka
stoczą załogi Piotr Żbikowski / Marcin Bieniak oraz Grzegorz Gniadek / Arkadiusz Buczek. W tej samej klasie powalczą m.in. Maciej Gaca z Bartoszem Dąbrową, Paweł Pisz z Jakubem Gerberem oraz Beniamin Korzeniowski z Krzysztofem Pietruszką. Z numerem 23. na trasy wystartują Grzegorz Olchawski i Przemysław Bosek w ich Audi Quattro S1.
Bardzo ciekawie zapowiada się walka w klasach Open wśród załóg w samochodach z
napędem na jedną oś. Są tu m.in. Rafał Pochłopień z Bartłomiejem Wątrobą, Maciej Hawro z Patrykiem Kielarem, Jacek Jurecki z Piotrem Jamroziakiem, czy Kajetan Świder z Marcinem Boryckim. Za kierownicę rajdówki powraca Łukasz Sitek, który przemierzał będzie trasy wspólnie z Łukaszem Gwiazdą. W klasie Open 2 powalczą też goście z Czech – Jakub Vlcek z Davidem Matyasem. W klasie A2 wystartuje bohater miejscowych kibiców, Jerzy Tomaszczyk, który wystartuje z Kamilem Dąbrowskim. Walkę o mistrzostwo w klasie RN3 stoczą duety Damian Boncela / Jacek Wasilewski, Łukasz Godula / Daniel Nowak i Rafał Wyderka / Jacek Spentany.
W formule SKJS w ramach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska wystartuje 45 załóg. Są tu m.in. Michał Kumiega z Adamem Górką w klasycznym Renault 5 Alpine Turbo.
Na liście są również zawodnicy doskonale znani lokalnej rajdowej społeczności, jak
chociażby Daniel Dembinny z Patrykiem Siąkałą, Paweł Lipowczan z Grzegorzem
Lipowczanem, Krystian Holubek z Pawłem Holubkiem, Krzysztof Szturc z Mariuszem
Cymorkiem, Andrzej Szewczyk z Damianem Baronem, czy też niezwykle mocno obsadzona klasa dla Fiatów 126p.

Pełną listę zgłoszeń RO zobaczysz TUTAJ.

Lista zgłoszeń SKJS dostępna jest TUTAJ.

Trasa rajdu okręgowego obejmować będzie 49 kilometrów oesowych. Dla zawodników startujących w ramach SKJS trasa rajdu będzie liczyła 25 kilometrów oesowych. Rajd zakończy się ceremonią mety, która rozpocznie się przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Cieszynie o godzinie 17:25.

fot. Małgorzata Krawczyk

 

 

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Józef K.
Józef K.
7 miesięcy temu

Tak się zastanawiam.
Dlaczego nie ścigają się autami elektrycznymi?
Co na to obrońcy klimatu i regulacje unijne?
A jakby te miejscowości utworzyły strefy wolne od CO2 to by było ciekawie.
Wydaje mi się to jakieś “nie-trendy”.

fajerwerki
fajerwerki
7 miesięcy temu
Reply to  Józef K.

Nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, a jest kilka stowarzyszeń do walki z zanieczyszczeniami powietrza, aby przychodzić na tego tupu rajdy i mierzyć stężenie smrodów w centrum miasta. Warkot podnieca.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

Poszłabym na rajd ale nie Barbara mi na imię a na żadnym z aut nie napisano “tęsknimy Hermenegildo”