Wydarzenia Cieszyn

Rozwiązania grożące katastrofą budowlaną? Czarne chmury nad Zamkową 1

Fot. Michał Cichy

Pojawiły się problemy i przestoje w realizacji szlaku Cieszyńskiego Tramwaju. Stanęły prace przy ul. Zamkowej 1, gdzie ma powstać Centrum Informacji Turystyczne. Dlaczego?

Na czym polegają problemy z tą przebudową, wyjaśniał podczas niedawnej konferencji prasowej zastępca burmistrza Cieszyna Przemysław Major. Pisaliśmy o tym w materiale Cieszyn: Co dalej z Zamkową 1? Cieszyn odstąpił od umowy. W bardzo dużym skrócie pisząc, według Majora, wykonawca po prostu zaprzestał prac i opuścił plac budowy. Ani on, ani nikt inny z władz miejskich nie podał powodu zaprzestania robót przy Zamkowej 1. Zwróciliśmy się więc z tym pytaniem bezpośrednio do niedawnego wykonawcy, spółki INTRAVI. Otrzymaliśmy kopię pisma, jakie wykonawca skierował do Urzędu Miejskiego w Cieszynie 27 października. Informuje w nim, że projekt, według którego ma być prowadzona budowa, zawiera rozwiązania grożące w dalszej konsekwencji potencjalną katastrofą budowlaną. Wskazano też na konieczność przeprowadzenia dodatkowych ekspertyz.

Poniżej publikujemy w całości oświadczenie byłego już wykonawcy.

„W związku z pojawiającymi się materiałami prasowymi na temat odstąpienia przez Gminę Cieszyn od zawartej z Gminą Cieszyn umowy na realizacji budowy transgranicznego Centrum informacji turystycznej (CIT), jak również publicznymi wypowiedziami zastępcy Burmistrza Cieszyna Przemysława Majora na temat odstąpienia przez Gminę Cieszyn od umowy z uwagi na przerwanie prac przez Wykonawcę oraz zbyt małej efektywności realizacji prac, uprzejmie przedstawiamy oficjalne stanowisko INTRAVI sp. z o.o. sp. k. w Bielsku – Białej będącej do dnia 27 października 2022 r. Wykonawcą robót.

Od samego początku realizacji inwestycji Wykonawca zmagał się z problemami o znaczącej doniosłości, które uniemożliwiały wykonywanie inwestycji w oparciu o udostępnioną przez Gminę dokumentację projektową. Po wykonaniu dodatkowych badań geologicznych oraz inwentaryzacji geodezyjnej terenu okazało się, że umocnienie linii brzegowej Olzy w sposób przewidziany w projekcie jest niemożliwe z uwagi na warunki gruntowe i cechy placu budowy. Energetyczna linia kablowa średniego napięcia wymagała całkowitej przebudowy a nie jedynie osłonięcia jak wynikało to z dokumentacji projektowej. W toku prac rozbiórkowych ujawnione zostały niezinwentaryzowane obiekty budowlane, o wartości historycznej, na skutek czego Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach nakazał wstrzymanie robót oraz zinwentaryzowanie i zabezpieczenie znaleziska. Wskutek powyższego, Wykonawca nie mógł prowadzić robót przez kilka miesięcy, czekając na udostępnienie przez Gminę zamiennej dokumentacji projektowej, do czego wielokrotnie wzywał Gminę, sygnalizując już w 2021 r. możliwość i istnienie podstaw do odstąpienia od umowy.

Kiedy wreszcie umożliwiono Wykonawcy kontynuowanie prac i rozpoczęto wykonywanie robót związanych ze wznoszeniem CIT okazało się, że opracowywana na bieżąco przez projektanta zamienna dokumentacja projektowa jest niekompletna, niespójna, przewiduje rozwiązania stwarzające realne zagrożenie zaistnienia katastrofy budowlanej (a mowa tu jest o części konstrukcyjnej CIT). Pomimo wyznaczenia Gminie w październiku b.r. ostatecznego terminu na przekazanie Wykonawcy niewadliwej, kompletnej i spójnej dokumentacji projektowej, Gmina po raz kolejny udostępniła dokumentację nie pozwalającą na zrealizowanie inwestycji, która nadto nie została sprawdzona przez drugiego projektanta – mimo przekazania tych zastrzeżeń przez Wykonawcę Gmina nadal utrzymywała, że dokumentacja jest prawidłowa.

Wykonawca stwierdza, że na przestrzeni 1,5 roku obejmującego czas realizacji umowy uczynił zadość wszystkim powinnościom w zakresie należytego współdziałania z Gminą, kierując doń wiele pism, w których zwracał się o sporządzenie i przekazanie kompletnej, wewnętrznie spójnej, wolnej od wad dokumentacji projektowej. Wykonawca pozostawał w bieżącym kontakcie z Gminą oraz Projektantem. Gmina natomiast wykazała się dużym stopniem bierności, prawdopodobnie będąc przeświadczona o tym, że Projektant wie, co robi, mimo sygnałów przeciwnych pochodzących wprost od Wykonawcy. Pomimo licznych sygnałów ze strony Wykonawcy wskazujących na nieprofesjonalny sposób pełnienia obowiązków przez Projektanta, domagania się przez Wykonawcę od Gminy wydania prawidłowej dokumentacji projektowej, Gmina nie sprostała temu podstawowemu obowiązkowi inwestora w procesie budowlanym, który wprost wynika z przepisów prawa oraz umowy.

Z tych przyczyn, oświadczeniem z dnia 27.10.2022 r. Wykonawca, po wyczerpaniu możliwości nadania współpracy z Gminą należytego charakteru, odstąpił od umowy w zakresie robót i czynności niewykonanych do tego dnia, wyznaczając Gminie na dzień 4 listopada 2022 r. na godz. 10.00 termin protokolarnego przekazania placu budowy. Na ten termin nie stawił się żaden przedstawiciel Gminy, choć przez chwilę dwaj pracownicy Gminy z oddali przyglądali się z Mostu Przyjaźni przebiegowi czynności odbiorowych wykonywanych przez Wykonawcę. Dopiero dostrzegłszy, że sprawy przybierają niekorzystny dla Gminy obrót, Gmina wezwała Wykonawcę do wznowienia robót (pomimo nieprzekazania dokumentacji projektowej, o którą wnosił Wykonawca), po czym w dniu 21.11.2022 r. skierowała do Wykonawcy pismo zatytułowane, jako ,,Oświadczenie o odstąpieniu od umowy”. W ocenie Wykonawcy oświadczenie Gminy nie wywiera żadnych skutków prawnych, ponieważ to Wykonawca, miesiąc wcześniej, skutecznie od umowy odstąpił, z przyczyn zgodnych z zarysowanymi wyżej faktami. Gmina zdecydowała się także na przeprowadzenie »konkurencyjnych« czynności odbiorowych względem wykonanych 3 tygodnie wcześniej przez Wykonawcę. Do dnia dzisiejszego Gmina nie uregulowała na rzecz Wykonawcy płatności za roboty wykonane we wrześniu i październiku 2022 r., i to pomimo tego, że inspektor nadzoru inwestorskiego Gminy odebrał bez uwag roboty wykonane we wrześniu 2022 r., z czego Gmina obecnie próbuje się wycofać”. Pismo podpisał Łukasz Olejniczak, członek Zarządu spółki INTRAVI.

Do tematu wrócimy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
34 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mój Boże
Mój Boże
2 miesięcy temu

Najważniejsze że Rząd odebrał tym ZŁODZIEJOM znaczną część budżetu – mają mniej do zayumania! BRAWO PIS!

JKM
JKM
2 miesięcy temu
Reply to  Mój Boże

Neobolszewia,a nie rząd,pisuarze !

Mój Boże
Mój Boże
2 miesięcy temu
Reply to  JKM

Gdzie jesteś niemiecki śmieciu platformiany? Dawaj KOORWO, zaraz podjadę…

Zenek
Zenek
2 miesięcy temu
Reply to  Mój Boże

Co za d***l.
Widzę że mózg już ci całkiem wyprali choc wątpię że go kiedyś miałeś chyba ktoś za dużo ogląda pisowskiej telewizi

Adam
Adam
2 miesięcy temu

Nic nowego,władze samorządowe wyrzucają kasę w błoto,rozwalili rynek za kilkanaście mln.zł,w 2023 będą kopać znowu na Wyższej Bramie, i nie tylko, bo chcą szynę tramwajową dać.
Komu ta zachcianka jest potrzebna,mamy pełno dziur w chodnikach,jezdniach, budynki MZB straszą rozwalającymi tynkami, szpital potrzebuje nowego TK oraz dofinansowania do pediatrii a władze gminy mają swoje bzdurne cele.

Ktoś
Ktoś
2 miesięcy temu
Reply to  Adam

Dokładnie, droga na motelu główny wjazd do Cieszyna od strony Ustronia odkąd pamiętam jest w tragicznym stanie, jedziesz autem a masz wrażenia jak byś wozem zadupial nie wspomnę o zaje….radzie które postawili, BRAWO!!

Tajemnica Polishynela
Tajemnica Polishynela
2 miesięcy temu

Ajajaj to wygląda na próbę wyłudzenia… majorek bo się jeszcze załapiesz na kolejne zarzuty do końca kadencji ? widzimy że talenciak z ciebie. A na marginesie to bajzel w “urzędzie” taki że nawet nie wiedzą kto co odebrał, złożył i kiedy. Lody też trzeba umieć kręcić

Tajemnica Polishynela
Tajemnica Polishynela
2 miesięcy temu

Kim jest zatem sławny “projektant” a raczej czyim ziomkiem? Ale SZAMBO… Co? Już za duży obiekt? Wszyscy widzą to łaskawie napisaliście?

Skrupulatny
Skrupulatny
2 miesięcy temu

Hahahaha mówili na forum co się kroi pod “rządami” tej bandy. To jest tylko i wyłącznie skutek dopuszczenia kobiet do głosowania. Na moje podatki proszę nie liczyć!

Tomek
Tomek
2 miesięcy temu
Reply to  Skrupulatny

Do skrupulatnego. A ty kobiet nie lubisz? A moze sie boisz? A moze by tak ciebie pozbawic prawa glosowania… Albo mozliwosci wypowiadania sie tutaj.

mniej więcej
mniej więcej
2 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Raz skrupulatny a raz tajemnica szynela w nicku to ten sam tutaj, pod innymi artykułami jeszcze inne nicki. Daremne uwagi, same insynuacje. Nie lubi kobiet, został skrzywdzony kiedyś przez kobiety i życie, stąd agresja. Nie przejmować się komentarzami.

Mój Boże
Mój Boże
2 miesięcy temu
Reply to  mniej więcej

Jak argumentów brak to odwracamy uwagę od meritum. Standardowe. Nie powiesz mi chyba że pancie gosposie wybrali faceci?

o co chodzi
o co chodzi
2 miesięcy temu
Reply to  Mój Boże

Na Boga nie ma co się powoływać, nieważne kto wybrał, wybrana.

Mój Boże
Mój Boże
2 miesięcy temu
Reply to  o co chodzi

Ważne – skoro “wybory” paniuś będą szkodziły państwu NIE BEDZIE WYBIERANIA – DO GARÓW RAZEM ZE ZŁ0DZIEJKĄ staszkiewitz!

Skrupulatny
Skrupulatny
2 miesięcy temu
Reply to  Tomek

A może ustaweczka?

Skrupulatny
Skrupulatny
2 miesięcy temu

Auuu… Jak tam wasze podatki pod “opieką” burMISTRZYNI?

metoda lewicy na problemy
metoda lewicy na problemy
2 miesięcy temu

Nie ma co jest poważny problem. Może radna Wowrzeczka zwoła debatę w KK na ten temat?

Życie
Życie
2 miesięcy temu

Ona jedynie poradzi wrzeszczeć wulgarnie na ulicach Cieszyna: je.ać, wy.pierdo.ić etc

dokładniej
dokładniej
2 miesięcy temu

Jaka tam lewica, PO jest winna i Tusk.

Monte
Monte
2 miesięcy temu
Reply to  dokładniej

Nie o to chodzi kto winny. Lewica ma znakomite metody na rozwiązywanie problemów albo demonstracja, albo debata. Dzięki debatom prowadzonym w KK rozwiązano już multum niedogodności, które dręczyło ludzkość w małej Wenecji 🙂

walę i idę dalej
walę i idę dalej
2 miesięcy temu
Reply to  Monte

zgadza się, KK to kakofonia

a wal sobie
a wal sobie
2 miesięcy temu

Nie zapomnij myć po tym ręce.

walę i idę dalej
walę i idę dalej
2 miesięcy temu
Reply to  a wal sobie

nie trzeba mi przypominać o myciu rąk, nawet dezynfekuję, pandemia mnie nauczyła.

bartek
bartek
2 miesięcy temu

-rynek i zdziwienie po odnalezieniu obiektow historycznych( brak planu na taką ewentualnosc
-sw 3 braci pierwszy raz platne
-wyłączenie lodowiska z użytu zwg na brak funduszy na ogrzewanie
-CIT z wadą projektancką

Gratulacje ekipo rządząca!

czekamy na c.d. bo to gruba sprawa
czekamy na c.d. bo to gruba sprawa
2 miesięcy temu

Może trzeba jeszcze sprawdzić, panie redaktorze, w jaki sposób był wyłoniony Projektant a i jego odniesienie się, po tym co pisze Wykonawca.

kto ponosi konsekwencje?
kto ponosi konsekwencje?
2 miesięcy temu

Bardzo dobra tabliczka na zdjęciu.
Nic dziwnego, że pani burmistrz wcześniej nic nie mówiła o karach w kierunku wykonawcy związanych z odstąpieniem od umowy.

siła informacji
siła informacji
2 miesięcy temu

Czyli wniosek, panie redaktorze, że jak się puszcza informację w B24, trzeba pytać dwie strony.

siła informacji
siła informacji
2 miesięcy temu

Ano właśnie, jest druga strona medalu i nie ujawniało się całości problemu przez magistrat bo i po co, mieszkańcy nie muszą wiedzieć.

takie buty
takie buty
2 miesięcy temu

Czyli normalka w naszej małej ale dumnej Wenecji.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Jak zwykle POwski bałagan daje znać o sobie.

zamykam oczy i walę
zamykam oczy i walę
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Wiesz co napisane w artykule?

Napisane jest
Napisane jest
2 miesięcy temu

To, że POwska władza z ratusza kręciła, chciała ukryć fakty i się wybielić?

zamykam oczy i walę
zamykam oczy i walę
2 miesięcy temu
Reply to  Napisane jest

nie, o PO nic nie ma. To raczej redakcja nie spełniła wymagań aby odsłonić w pierwszym artykule całość problemu. Władza czy z PO czy z PiS jest taka sama.

Tajemnica Polishynela
Tajemnica Polishynela
2 miesięcy temu

Nie no rewelacja… To już trzeba mieć TURBO wyobraźnie żeby w ogóle wspominać o pisuarach w kontekście oczywistego ZŁODZIEJSTWA, chaosu oraz nie dopełnienia obowiązków ze strony “rządzących” Cieszynem platfusów. pis to nawet nie pamięta gdzie Cieszyn leży…