Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Ruszył Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – ZDJĘCIA

Fot. GOK Stryszawa

Koncertem w kościele w Krzeszowie rozpoczął się XV Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku organizatorzy zaplanowali dodatkowe wydarzenie w Hucisku.

W inauguracyjnym koncercie „W blasku trąbek i majestacie organów” w Krzeszowie zaprezentowali się młodzi artyści AMKP w Krakowie, którzy są na początku swojej artystycznej drogi, ale już mogą się pochwalić swoimi licznymi osiągnięciami. To Marek Drescher (trąbka naturalna), Artur Kovalchuk (trąbka naturalna) i Robert Sacha (organy). Gościem towarzyszącym był dr hab. Tomasz Ślusarczyk.

– To znany trębacz, który przestawił koncertujących młodych trębaczy oraz niezwykle ciekawie opowiedział historię i budowę instrumentu trąbki naturalnej. Muzycy zagrali bardzo ciekawy program rozpoczynając od utworu z XVI w. Anonima z Hiszpanii a kończąc na znanym barokowym Preludium z Te Deum M. A. Charpentierʹa na trąbki z towarzyszeniem organów. Zabrzmiały również utwory angielskiego baroku J. Clarkeʹa a także wspaniałe utwory organowe okresu romantyzmu: Sonata d-moll kompozytorów F. Mendelssohna-Bartholdy czy Fantazja C-dur C. Franckʹa, które pokazały bogate brzmienie tutejszych organów w całej okazałości. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami – informuje Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie.

Kolejne koncerty planowane są 30 czerwca (g. 16.00) – Kościół Niepokalanego Serca NMP w Hucisku, 14 lipca (g. 17.00) – Kościół św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop, 4 sierpnia (g. 17.00) – Kościół św. app. Piotra i Pawła w Lachowicach i 8 września (g. 16.30) – Kościół św. Anny w Stryszawie Górnej. Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje profesor Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a kierownikiem artystycznym festiwalu jest organista Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Organizatorzy festiwalu to: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek, a współorganizatorzy: parafie w Krzeszowie, Lachowicach, Stryszawie, Zawoi Zakamieniu i Hucisku oraz Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi. Natomiast partnerem festiwalu jest Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej.

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

google_news