Wydarzenia Cieszyn

Ruszył cieszyński budżet obywatelski. Można od dziś głosować!

Fot. Poglądowe/ Michał Cichy

Mieszkańcy Cieszyna mogą głosować na pięć projektów związanych z cieszyńskim budżetem obywatelskim. Swój głos można oddać do 24 października.

I tak pierwszy projekt “Energia złotej rączki” ma przeciwdziałać skutkom kryzysu energetycznego, a jego celowość dotyczy osób najbardziej potrzebujących wsparcia. Projekt oprócz doraźnej pomocy zakłada również wypracowanie odpowiednich nawyków, przyczyniających się do małych zmian, które mają istotny wpływ na domowy budżet i oszczędności. I tak w jego ramach będzie można liczyć na drobna pomoc m.in. naprawę czy wymianę uszczelki, mechanizmu spłuczki, naprawę termostatów czy kaloryferów, regulację okiem i drzwi.

Kolejnym projektem jest “Bliscy Sąsiedzi – miejsce spotkań mieszkańców Mnisztwa”, który polega na stworzeniu miejsca przyjaznego do integracji sąsiedzkiej przy remizie OSP na Mnisztwie. – “Nasza wizja zakłada zbudowanie dwóch wiat, w tym jednej grillowej, całorocznych stołów i ław, kontenera sanitarnego, oświetlenia oraz, dla bezpieczeństwa, monitoringu. Tak zagospodarowany teren będzie nie tylko lokalizacją dla imprez zorganizowanych przez lokalne organizacje (OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Przedszkole nr. 7) ale przede wszystkim umożliwi spontaniczne spotkania – tak ważne dla budowania tkanki społecznej naszej dzielnicy oraz umacniania więzów sąsiedzkich” – piszą autorzy projektu.

Stworzenia miejsca do integracji chcą także mieszkańcy osiedla Bobrek. Projekt “Gdzie bobry, tam pstrąg z grilla dobry” zakłada budowę wiaty czy altany ogrodowej z grillem ogrodowym oraz stołem i ławami na 8 osób oraz dwóch jednoosobowych leżaków miejskich. Oczywiście projekt zakłada także ustawienie zbiornika na deszczówkę zapewniającym na miejscu dostęp do wody użytkowej.

Kolejny projekt “Bezpieczne przejście dla Cieszyniaków” obejmuje modernizację przejścia dla pieszych w sąsiedztwie Przedszkola nr 1 w Cieszynie m.in. poprzez umieszczeniu sześciu pasów – budzików przed przejściem dla pieszych, estetycznego oznakowania oraz wyznaczenia miejsca parkingowego dla opiekunów małych przedszkolaków.

Jako ostatni zakwalifikowany został projekt “Renowacja zabytkowych figur świętych Antoniego oraz Floriana dzieł Antoniego Stanettiego w Parku Pokoju w Cieszynie”, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności Parku Pokoju w Cieszynie. Jego istotą jest Lapidarium, którego wejście dwie zabytkowe figury. W ramach projektu mają one przejść konserwatorski lifiting. Dopełnieniem będą elementy małej architektury.

google_news